TechoCultureİnternet - 1.Kat

Adli Bilişim Mühendisliği Nedir? NE YAPAR? 2019

Adli Bilişim Mühendisliği , ülkemizde henüz yeni bir kavram olup, son dönemde oldukça ihtiyaç duyulan alanların başında geliyor. Gelin hep beraber “nedir?, ne değildir?  ne iş yaparlar?” gibi soruları enine boyuna inceleyip cevaplandıralım.

Adli Bilişim Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar, İnternet ve siber ortamda işlenen suçları tespit edebilecek, bilişim sistemleri ve yazılımları konusunda yetenekli mühendisler yetiştirmeyi amaçlar. Yetenekten kastım adliyede bilgisayardan anlayan herhangi biri değil,adli bilişim mühendisleri bu alanda uzmanlaşmış tabiri caizse oyunu kurallarına göre oynayan, siber suçların tespiti, takibi ve sonlandırılması adına eğitim almış kişilerdir.

Bir önceki yazımda incelediğim bilişim hukuku ile paralel konular aslında. Bilişim Hukuku, daha çok İnternet etiği ve kuralları ile ilgilenir. Adli Bilişim Mühendisliği ise bu kuralların uygulanması, uygulanmadığı halde suç teşkil eden fiilin tespiti, takibi ve sonlandırılması ile ilgilenir. Umarım açıklayıcı olmuşumdur…

adli bilişim mühendisliği

Adli bilişim mühendisi olmak isteyenlerin;

  • Sayı ve sembollerle akıl yürütme gücüne,
  • Bir işi ögelerine ayırıp işlem basamaklarını belirleme becerisine sahip,
  • Analitik düşünebilen,
  • Dikkatli, sabırlı,
  • Ekip çalışmasına alışkın,
  • Yeni fikirlere açık,
  • Sürekli gelişime açık kişiler olması gerekir.

Adli bilişim mühendisi olmak isteyorsanız ve “bu özellikler de bende var” diyorsanız hedefinizi koymanızın zamanı gelmiştir…

adli bilişim mühendisliği teknotower

Ülkemizde ilk olarak Fırat Üniversitesi’nde açılan bölüm, lisans (4 yıllık) programı olarak uygulanmakta ve rağbet görmektedir.

İş olanakları

Bilgisayar, tablet ve telefonlar hayatımıza çok hızlı bir şekilde giriş yaptı. Kişisel bilgilerimizi, fotoğraflarımızı, şifrelerimiz vb. bilgilerimizi bu cihazlara kaydetmeye başladık.

Özellikle son yıllarda artan bilişim suçları arttı. Sanal ortam hırsızlıklarındaki artışlar da kamu ve özel kuruluşların güvenlik ve bilişim konusunda eğitim almış, yetenekli kişilere ihtiyacını daha da arttırmıştır.

Eğer adli bilişim mühendisiyseniz ya da bu bölümü okumayı düşünüyorsanız, kamu ve özel sektörde oldukça fazla iş imkanı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Adli bilişim suçlarıyla ilgilenen ve güvenlik sağlamakla görevli bazı kurumları bilmeniz size fayda sağlayacaktır:

Adli bilişim mühendisliği için genel güvenlik şartları geçerli olduğundan, dijital sistem kullanan her kurum/kuruluş ihtiyaç duyabilir. Bu sebeple iş alanı gayet geniştir.

Adli Bilişim Mühendisliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

adli bilişim mühendisliği 2019 taban puanları ve başarı sıralamaları

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu