Bilgisayar - 3.Kat

AMD İşlemcisi ile Windows 11 Arasındaki Uyumsuzluk Eleştiriliyor

AMD işlemcisi ile Windows 11 bir türlü barışamadı! Windows’un sürpriz bir kararla Windows 11’i piyasaya sürmesi kimseyi şaşırtmamıştı. Çünkü bir kaç hafta öncesinden yeni sürüm internette sızdırılmış ve gündemi uzun süre meşgul etmişti. Sızdırılan bu korsan Windows 11’den sonra gelen resmi Windows 11 sürümü, beklenenin aksine bir çok eleştiri alacaktı. AMD işlemcisi ile donanmış bilgisayarlarda sorun çıktığı bildiriliyor. Peki AMD Windows 11 için nasıl bir çözüm sunacak?

AMD İşlemcisi Nedir?

amd işlemcisi

Amerika Birleşik Devletleri menşeili bir şirket olarak kurulan Advanced Micro Devices – tanınan ismiyle AMD – mikro çip başta olmak üzere benzer hizmetleri veren bir firmadır. Bilgisayar işlemcileri konusunda Intel firması ile kıyasıya rekabet içinde olan AMD Windows 11 konusunda Intel’in gerisinde kaldı. Yaşadığı sorunlar nedeniyle şikayet alan AMD işlemcisi, bilgisayar performansının ciddi şekilde düşmesine sebebiyet veriyor.

AMD Windows 11 için Yetersiz Kalıyor

Bir çok oyun sever, ilgilendiği oyun çıktığında sistem gereksinimlerine göz atar. Siz de benzer “Nvidia ekran kartı” , “AMD işlemcisi” ya da “Intel Core i7 işlemcisi” gibi ifadeleri görmüşsünüzdür. Aslında bütün bu ifadeler, bilgisayarımızın yüksek boyutlu bir oyunu çalıştırıp çalıştıramayacağını belirten ipuçlarıdır. Bilgisayarlar, ekran kartından işlemcisine kadar bütün donanımları ile bütün oluşturur. Ancak yazılım ile ilgili yoğunluk ya da kaldırabileceğinden fazla yük alması, bilgisayarımızın çökmesine hatta tamamen kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir.

Daha az ürkütücü olan diğer senaryoda ise, işlemcimiz bilgisayarımıza destek olamaz ve belli başlı programları düzgün çalıştıramaz. Eğer programlara yoğunlaşırsa, bu sefer de bilgisayar hızı yavaşlayacaktır ve performansı düşecektir.

amd windows 11 sorunları

İşte bütün bu karamsar senaryolar AMD işlemcisi bulunan bilgisayar sahiplerini yakından ilgilendiriyor. Çünkü çılgın bir kararla son işletim sistemini sürümünü ortaya “fırlatan” Windows, getirdiği güncellemeler ve Windows 11 ile AMD kullanıcılarını hayal kırıklığına uğrattı.

İlk belirtiler %20’yi geçen yavaşlık olarak bildirildi. Özellikle oyun severlerin yaşadığı bu problem, yüksek boyutlu oyunlar için adeta bir kabusa dönüşüyor. Performans düşüşü ile ilgili bolca şikayet alan AMD’nin başı kullandığı çekirdek sistemi ile de belada…

AMD: Microsoft ile Çalışıyoruz, Her Şeyi Düzelteceğiz

Aldığı olumsuz geri dönüşlerden ders çıkaran şirket, kısa süre önce durumla ilgili bir açıklamada bulundu. Buna göre AMD Microsoft ile beraber kafa kafaya verdi ve yoğun şekilde hataları düzeltmeye çalışıyor. İlk çözüm hedefi: performans yükseltmek. Özellikle yeni nesil müşterilerin en çok başvurduğu ve satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında “hızlılık” geliyor. E-spor sektörünün de büyümesinin etkisiyle, yavaş olan bilgisayarlar direkt nakavt oluyor.

amd i̇şlemcisi ile windows 11 arasındaki uyumsuzluk eleştiriliyor 1 amd işlemcisi

İlk hedefin ardından, sıra çekirdek sistemi ile ilgili düzeltmelere gelecek. Bütün bu iyileştirme operasyonunu 1 ay gibi kısa bir sürede tamamlamayı hedefleyen AMD, Windows 11 optimizasyonunun ardından müşterilerini memnun edeceğine dair söz verdi. “Her şeyi düzelteceğiz” diyen firma, Intel ve benzeri rakip şirketler tarafından arka planda bırakılmışa benziyor. AMD ve AMD Ryzen işlemcili bilgisayarlara sahip kullanıcılar ise, gelecek güncelleme ve uygulamaları sabırla bekleyecek.

Hatice S. Yücel

2019'da İstanbul Üniversitesi Sosyoloji'den mezun oldum. Teknoloji ve dijital habercilik alanlarında kendimi geliştirmekten oldukça mutluyum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu