Bilgisayar - 3.Kat

Bilgisayar Alma Rehberi – 1 | Dizüstü mü Masaüstü mü?

Bilgisayar alma rehberi yazımı; bilgisayar alma konusunda fikri olmayanlar, nereden başlayacağını bilemeyenler, fikir sahibi olmak isteyenler ve kararsızlara yol göstermesi için hazırladım.

Bilgisayar alma noktasında dikkat edilmesi gerekenler ve bilgisayar alma rehberleri defalarca kaleme alınmış olsa da değişen donanım piyasası ve farklı bakış açıları yeni bir şeyler katabilir. Daha önce dikkat etmediğiniz önemli bir noktayı farketmenizi sağlayabilir.

Bilgisayar almak isteyen herkesin aklına evvela “Dizüstü mü, Masaüstü mü ?” sorusu gelir. Eğer sizde ikilemde kaldıysanız, fikirlerimin yardımcı olacağını düşünüyorum.

Yaşam şartları ve hayatımızda yaptığımız her değişiklik, bizlere yeni bir ihtiyaç listesi sunuyor. İçinde yaşadığımız şu teknoloji çağında, ihtiyaçlarımız da genellikle teknolojik aletler oluyor. İşlerimizi kolaylaştıran bir çok akıllı cihaz var.

Bilgisayar Alma Aşamasında İlk Neye Dikkat Etmeliyiz?

İlk adım olarak Dizüstü bilgisayarı mı, yoksa Masaüstü bilgisayarı mı tercih edeceğimize karar vereceğiz.

֍ Tercihlerimizi kullanım amacımız doğrultusunda yapmamız birinci öncelik.

Öğrenci arkadaşlarımız için bir bilgisayar, eğitim hayatlarında artık önemli bir yere sahip. Her ne kadar not tutma işlemini yazarak yapmayı tavsiye etsem de, kimilerine göre bilgisayar üzerinde yazmak çok daha kolay. Pratiklik, işlevsellik ve kolaylık sağlaması göz önüne alınırsa, bir öğrenci için dizüstü bilgisayarı bulunmaz bir nimet.

Peki öğrenciler bilgisayarlarını sadece eğitim ve kişisel işleri için mi kullanıyorlar ?

Cevap “Hayır” 😄.

Oyun için üretilen dizüstü bilgisayarlar (Gamebook) içlerinde bulunan donanımın gücü ve enerji tüketimi dolayısı ile priz bağımlısı oluyorlar. Düşük güç tüketim modunu ve güçlü pilleri söyleyenleri duyar gibiyim. Evet, bu tür özellikler batarya performansını etkiler ama kaç saatlik kullanım sunar? Gün içinde yine şarja takmak gerekecek. Bu tür bilgisayarların boyutları ve ağırlıkları, hatta sadece şarj adaptörünün kendisi, taşımak için büyük bir problem oluşturuyor.

Amacı, büyük oranda oyun oynamak olan bir kullanıcı bence kesinlikle bir masaüstü bilgisayar almalı. Bunun birçok sebebi var. Günümüz teknolojisi ve oyun sektörü o kadar hızlı gelişiyor ki, takip etmekte gerçekten zorlanıyoruz. Neredeyse her yıl yenilenen grafik kartları ve bu kartlara gereksinim duyan bilgisayar oyunları piyasaya çıkıyor.

bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz masaüstü notebook teknotower
Masaüstü Oyuncu Bilgisayarı Örneği


• Eğer bir dizüstü bilgisayar kullanıcısı olursanız bilgisayarınızın açamadığı oyunlar için yeni bir bilgisayar almanız gerekecek. Çünkü dizüstü bilgisayarlarda donanım değişikliği ve haliyle yükseltme pek mümkün değil (üst düzey gamebooklar hariç).
• Eğer bir masaüstü bilgisayar kullanıcısı olursanız, yeni bir bilgisayar yerine daha ufak değişiklerle güncel seviyelerde bir bilgisayara sahip olabilirsiniz. Çünkü istediğiniz donanımları parça parça ihtiyaçlarınıza göre değiştirebiliyorsunuz.

֍ Bu sebeple amacı sadece oyun oynamak olan biri için masaüstü bilgisayarı şiddetle tavsiye ederim.

Gamebook ? Bilgisayar Alma Rehberi

Oyun oynarken aynı zamanda mobilite isteyen biri için kaçınılmaz son “gamebook”.

“Hem taşıma kolaylığı sağlayıp mobil olsun hem de yanımdan ayıramayayım. Sırt çantasıyla da olsa taşırım ben” diyenler için birebir. Işıklı-mışıklı tasarımlara sahip olan gamebook’lar ciddi ilgi görüyor. Özellikle ülkemizde Monster bu konuda güvenilir şirketlerden…

bilgisayar alma rehberi - 1 | dizüstü mü masaüstü mü? 1 bilgisayar alma

İş için kullanılacak bilgisayarlar sektöre göre çok çeşitlilik gösteriyor.

bilgisayar alma rehveri

Sabit bir ofis çalışanı değilseniz ve sürekli konum değiştiriyorsanız dizüstü bilgisayarları tercih etmelisiniz. Alacağımız bilgisayarı belirli bir iş için alıyor ve yanımızda taşımamız gerekmiyorsa, masaüstü bilgisayarlara yönelmemiz daha mantıklı olacaktır. Bunlara workstation’lar da dâhil.
Mühendislik programları, bilimsel hesaplamalar veya matematiksel verilerle çok haşır neşirseniz masaüstü bilgisayarlar daha uzun ömürlü ve kârlı olur. Tıpkı oyun bilgisayarlarında ki donanım yükseltmeleri yapmak gibi… Workstation modunda dizüstü bilgisayarların olduğunu söylemem lazım. Ama dediğim gibi sürekli yanınızda olması gerekmiyorsa tercih etmeye lüzum yok.

Dizüstü Ofis Bilgisayarı

Eğer hem iş için hem de kişisel kullanım için alınacaksa, tabii ki dizüstü bilgisayarı öneriyorum. İş yerinde kullanmak için ve aynı zamanda kendi kişisel verilerinize erişmek için günlük olarak getir-götür yapılabilecek özellikle hafif, yerine göre netbook yada notebook tercih edilebilir.

netbook notebook teknotower bilgisayar alma rehberi

Bilgisayar alma rehberimizin ilk yazısında, “Dizüstü mü? Masaüstü mü?” sorusuna yanıt vermeye çalıştım. Serinin diğer yazılarında hangi dizüstü bilgisayarı veya hangi masaüstü bilgisayarı almalıyız sorularına cevap arayacağız.

Karar verebildiniz mi ? 🙂

Instagram sayfamız üzerinden gelen birçok DM’ye böylelikle cevap vermiş olduk. İsterseniz bizimle Instagram üzerinden iletişime geçebilirisiniz. –> Teknotower Instagram

Ahmet Halil IŞIK

Bilgisayar donanımı ve elektronik meraklısı. Demiryolu sevdalısı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu