TechoCultureİnternet - 1.Kat

Bilişim Hukuku Nedir? Ne Gibi Konular İçerir?

Bilişim Hukuku Nedir?

Bilişim Hukuku, çağımızda dünyanın her alanında var aslında. Özellikle son 10 yılda internet son kullanıcı bazında hayatımıza hızlı bir giriş yaptı ve bu hızlı girişle beraber internet ortamında suç da ortaya çıktı.
Bilgisayarımızdaki belgeden tabletimizdeki videoya kadar teknolojik aletleri ve interneti içinde bulunduran yasa dışı her durumda Bilişim Hukuku devreye girer.

bilişim hukuku teknotower

Bilişim Suçu Nedir?

Bilişim suçu herhangi bir teknolojik alet veya İnternet ağı kullanılarak işlenebilir. Bilişim suçlarının birçok alanı vardır.

Bazı Bilişim suçlarına şunları örnek verebiliriz:

⦁ Dolandırıcılık
⦁ Çocuk pornografisi
⦁ Uyuşturucu madde ticareti
⦁ İnternet üzerinden hakaret-küfür
⦁ Kişisel bilgilerin çalınması

bilişim hukuku teknotower

Bilişim Hukukunun Önemi

Bilişim Hukuku, Hukuk fakültelerinde ders olarak işlenmekte fakat birçok bilişimcinin dahi gereken önemi vermediği ya da bilgi eksikliği olduğu bilinmektedir. Aksine gereken önemin verilmesi kanaatindeyim. İnternet ve teknolojik aletler hayatımızda önemli rol oynuyorlar, bunun yanında Bilişim suçlarıyla karşı karşıya kalma ihtimalimiz her geçen gün artıyor.
Bilişim Hukuku ile ilgili vatandaşlarımız bilinçlendirilirse Bilişim suçlarında azalma olur ve suçla karşı karşıya kaldığımızda ne yapılması gerektiğini biliriz.

[dt_highlight color=”” text_color=”#f6ff00″ bg_color=””]Bu konuyla ilgili yaşadığınız tecrübeler ya da eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorumlara yazın[/dt_highlight]

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu