Sosyal Medya - 5.KatTechoCulture

Bip Kullanım Kılavuzu 2021

Merhaba Teknotower takipçisi, Whatsapp’ın yeni gizlilik ilkesi kararı ile Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen Bip uygulamasına yoğun ilgi var. Sen de artık Biplemeye karar verdiysen kısaca kullanım kolaylıklarına göz atabilirsin.

bip kullanım kılavuzu 2021 1 bip
Türkiye’nin mesajlaşma uygulaması

Sohbet Başlatma

Çoğu mesajlaşma uygulamasında olduğu gibi mesaj atmak istediğiniz kişiyi seçip o kişi ile mesajlaşmaya başlayabilirsiniz. Mesajlaşmak istediğiniz kişiyi kişi listenizden (ana ekranda sağ alt köşede bulunan mesaj iconuna tıklamanız yeterli.), arama kısmından ya da daha önce mesaj attıysanız / aldıysanız mesajlar kısımından bulabilirsiniz.

bip kullanım kılavuzu 2021 2 bip
Bip, sadece Türkçe değil her dilde mesajlaşma imkanı sağlıyor.
bip kullanım kılavuzu 2021 3 bip
Mesajlaşma

Grup Oluşturma

Çoğu insan ailesiyle, arkadaşlarıyla, çalışanlarıyla ya da patronlarıyla; bilgi, hayırlı haber ya da görevler için gruplarda bulunur. Bunun için grup oluşturmak gerekir. Öncelikler sağ alt köşede bulunan mesaj iconu ile kişiler listenizin bulunduğu kısma geçmemiz gerekiyor. Ekranın üst kısmında “Yeni Grup” metnine tıklıyoruz. En fazla 1000 kullanıcı olacak şekilde grubumuza dahil etmek istediğimiz kişi ya da kişileri seçiyoruz. İster tek tek kişi listenizi kaydırarak ekleyin, ister arama kısmından kişileri aratıp ekleyin.

Grubunuzda olması gereken kişileri seçmiş oldunuz. Sağ altta en az iki kişi eklediğinizde ileri iconu çıkacaktır. İkona basarak grubunuzu oluşturmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Her grupta olduğu gibi bu oluşturduğunuz grubunda bir adı olmalı. Grup adını da belirleyip mesajlaşmaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz mesajlaşmaya başlamadan önce “Grup Profil Resmi” ‘ni de ayarlayabilirsiniz. ( İsteğe bağlı olarak gruptaki mesajlarınızı belli bir süre sonra kaybolacak şekilde ayarlayabilirsiniz.)

bip kullanım kılavuzu 2021 4 bip
Grup oluşturma

Kanal Oluşturma

Kanallar, takipçileri haberdar etmek için kullanılıyor. Mesela, haber içeriklerini takip etmek istiyorsanız ilgili haber üreticileri takip etmeniz gerekiyor.

Bir kanal oluşturmak için grup oluşturmada olduğu gibi sağ alt köşede bulunan mesaj ikonundan ilgili ekrana geçmemiz gerekiyor. Karşınıza çıkan ekrandan “Yeni Kanal” ‘ a basarak kanal oluşturmaya başlıyoruz. İlgili ekrandan kanal adı, kanal profil resmi, gizli ya da açık olma durumu, kanal açıklaması ve eşsiz bir isim belirleyip kanal oluşturabiliriz. Tüm bunları yaptıktan sonra kanal oluşturulmasına çok az kalmış oluyor. Kanal oluşturmak için en az bir kişiyi seçmeniz gerekiyor. Kanalınıza ilgili takipçileri dahil etmek için takipçileriniz ile link paylaşabilirsiniz.

Kanalların Gruplardan Farkı

Kanalların gruplardan farklı yanı; gruplarda sohbet etme varken, kanallarda genel olarak bilgilendirme amaçlandığı için sadece yetkili kişiler mesaj atar ve takipçiler mesaj içeriğini görebilir. Takipçiler mesaj içeriğini görebildikleri halde mesaja ya da bildirime yanıt veremez.

bip kullanım kılavuzu 2021 5 bip
Kanal Oluşturma

Görüntülü Sohbet

Görüntülü sohbet’i ikiye ayırabiliriz. Sohbet başlatma kısmında anlattığımız gibi bir kişi ile görüntülü sohbet etmek için ana ekranda alt kısımda bulunan arama kısmına geçmeniz gerekmektedir. Bu kısımda görüntülü sohbet etmek istediğiniz kişiyi listeyi kaydırıp seçebilir ya da arama kısmından görüntülü aramak istediğiniz kişiyi kaydettiğiniz isim ile ulaşıp görüntülü sohbetinizi başlatabilirsiniz.

Bulunduğunuz gruptandan grup üyeleri (en fazla 10 kişi) ile görüntülü sohbet başlatabilirsiniz.

bip kullanım kılavuzu 2021 6 bip
Bip ile aynı anda 10 kişilik görüntülü sohbet
bip kullanım kılavuzu 2021 7 bip
Görüntülü sohbet ya da sesli arama

Acil Durum

Herhangi bir acil durumda ana sayfada bulunan “Acil durum” butonunu kullanabilirsiniz. Acil durum için kişi listenizden kişileri ya da acil durum numaralarını arayabilirsiniz.

bip kullanım kılavuzu 2021 8 bip
Acil durum
bip kullanım kılavuzu 2021 9 bip
Bip acil durum

QR ile Gruba Dahil Olma

Bip’te QR ile bir gruba dahil olabilmeniz için, ilgili grubun QR koduna ihtiyacınız vardır. Grup yöneticilerinden isteyebilirsiniz ya da afişlerde katılım sağlamanız için QR kod sizlerle paylaşılmıştır. Bu QR kodu okutmak için, sağ altta mavi mesaj iconu ile grup, kanal oluşturmak için geçtiğimiz ekrana geçiyoruz. “QR kod ile gruba dahil ol” ‘a tıklayıp, QR kodu kenarları yeşil olan çerçeveye okutuyoruz. Kodun doğru olması durumunda gruba katılım sağlamış oluyorsunuz.

bip kullanım kılavuzu 2021 10 bip
Qr kod ile gruba dahil olma

Toplu Mesaj

Toplu mesaj ile kişilere tek tek mesaj atma zorluğundan kurtulmak mümkün. Bazı uygulamalarda pandemi nedeniyle kapatılan “Toplu mesaj” özelliği Bip’te aktif durumda. Toplu mesaj atmak için çoğu özellikte yaptığımız gibi, sağ alt kısımda bulunan mavi mesaj iconuna basıyoruz. “Yeni Toplu Mesaj Listesi” kısmına basıp, kimlere mesaj göndermek istediğimizi seçiyoruz. Seçim tamamlandığında, mesaj kısmına iletiliyoruz. Toplu olarak atmak istediğimiz mesajı hazırlayıp gönderiyoruz. Oluşturduğunuz listeye isim verebilirsiniz. Mesela, Hayırlı Cumalar Tolu Mesaj Listesi gibi. Oluşturduğunuz liste kaydedilmiş oluyor. Hayırlı Cumalar listenize her cuma mesaj gönderebilirsiniz.

bip kullanım kılavuzu 2021 11 bip
Toplu mesaj

Bildirimler

Üst üste gelen Bip bildirim sesinden rahatsız oluyorsanız, ilgili mesaj kaynağının bildirim ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Mesaj kısmına geçip, sağ üstte bulunan üç noktadan bildirimleri kapat‘ a tıklayarak bildirimleri belirli süre ya da sonsuza kadar sessize alabilirsiniz. Rahatsız olma durumunuz sadece bildirim sesinden kaynaklanıyorsa, Bip’i kişiselleştirme bölümüne geçebilirsiniz.

bip kullanım kılavuzu 2021 12 bip
Bildirim ayarları

Bip Web

Telefondan olduğu gibi bilgisayarınızdan da Bipleyebilirsiz. Bunun için; Bip Web masaüstü uygulamasını indirebilir (şu an beta) ya da buraya tıklayabilirsiniz. Açılan sayfada da yazdığı gibi, Bip menüden yani ana ekranın alt kısmında daha fazla seçeneğine tıklayıp, alt kısımda Bip Web’ i seçmeniz gerekiyor. Sayfadaki QR kodu telefonunuzda açılan ekrana okutabilirsiniz. Web’ de de Biplemeye hazırsınız. Web de gece modu da mevcut. Gece modu için, web de profiliniz > ayarlar > temayı değiştir şeklinde gece moduna geçebilirsiniz. Dilerseniz gündüz modunda da kullanmaya devam edebilirsiniz.

bip web
Web
bip kullanım kılavuzu 2021 13 bip
Web

Servisler

Bip’te günden güne atan servisler bulunuyor. Tüm servislere ana ekranda “keşfet” kısmından ulaşmanız mümkün. Bu kısımda Bip’in kendi servisinden günlük vaka sayılarına, günlük vaka sayılarından BTK Akademiye, BTK Akademiden tuttuğunuz takımın servisine kadar her türlü servise katılabilirsiniz. Katıldığınız servis size bildirimler gönderecek ve ilgilendiğiniz bildirimlerle buluşacaksınız.

bip kullanım kılavuzu 2021 14 bip
Servisler

Bip’i Kişiselleştirme

Uygulamada tema renginizi, bildirim sesinizi, menüdeki öncelik sıranızı değiştirebilirsiniz.

Tema Rengi

Uygulamanın temasını değiştirmek isterseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Bildirim Sesi

Uygulamanın varsayılan bildirim sesinden rahatsız olursanız ya da daha güzel bildirim sesine sahipseniz, alternatif bildirim seslerini kullanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Bip Menü

Uygulama menüsündeki satırların yerini değiştirmek isterseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Bip’te Oyun Oynamak

Ana sayfada sağ altta “daha fazla” kısmından oyunları seçerseniz, karşınıza çıkan ekrandan uygulama indirmeden seçtiğiniz oynu uygulamanız üzerinden oynayabilirsiniz.

bip kullanım kılavuzu 2021 15 bip
Daha Fazla ile oyun oynamak

Arkadaşını Bip’e Davet Et

Mesajlaşmak istediğiniz kişi henüz Bip’ e katılmadıysa ne yapacaksınız? Tabii kide arkadaşınızı uygulamaya davet edeceksiniz. Kişiyi davet etmek için ana sayfada “daha fazla” kısımından “arkadaşını davet et” ‘e basarak arkadaşınızı davet edebilirsiniz. Davet karşı tarafa SMS olarak ulaşacaktır. SMS’ deki link ile uygulamayı indirmesine yardımcı olursanız Arkadaşça Biplemeye başlayacaksınız.

bip kullanım kılavuzu 2021 16 bip
Arkadaşını davet et

Uygulamayı en can alıcı ve bilinmesi gereken kısımlarıyla ele aldık. Eklemek istediğiniz eksik gördüğünüz ya da teşekkür etmek isterseniz yorumlarınızı bekliyoruz.

Bizi Sosyal Medya’ da Takip Etmek İsterseniz Sizi Sosyal Medya Hesabımızda Ağırlamaktan Mutluluk ve Onur Duyarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu