TeknoKültür - EN

BMW Elektrikli Arabasını Geri Çekiyor! Peki Neden? (2022)

İlk BMW elektrikli arabası olan i3 modelinin şirket tarafından üretimi durduruluyor. Uzun yıllar boyunca kullanıcı ile buluşan araç, yerini bir üst modele bırakacak. Peki BMW i3 modeli ne zaman üretimden kalkacak?

BMW Elektrikli Arabası: i3

Henry Ford’un atlı arabalar yerine otomobili icat etmesi oldukça büyük bir inovasyondu. Neredeyse yüz yıl sonra ise otomotiv sektöründe ikinci bir inovasyon devrimi yaşandı: Elektrikli arabalar! Tesla‘nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk tarafından ortaya atıldığı günden beri elektrikli arabalar daima dikkat çekti.

Elektrikli araçların en büyük özelliği ise benzin kullanımına olan bağımlılığı yok etmesi ve bunun yerine şarj edilebilir bataryalara sahip olmasıydı.

BMW elektrikli araba i3 model

Bu yenilikle birlikte yeni teknolojiye adapte olmak isteyen bir çok global otomotiv şirketi de akıma uydu. Bunlardan biri olan BMW elektrikli arabasını neredeyse 10 yıl önce ilk kez piyasaya sürmüştü.

“i3” ismi verilen model, bir çok ülkede satışa sunulmuş ve pazarlanmıştı. Böylelikle Tesla ile kıyasıya bir rekabete girilmişti.

BMW i3 Modeli Neden Kaldırılıyor?

BMW elektrikli araba i3

Ancak değişen koşullar, teknolojinin gelişmesi ve elektrikli araba sektörünün hızla değişime uğraması; BMW için kritik bir karara yol açtı. Teknik, mekanik ve görsel açıdan belirli güncellemeler ile sürekli değiştirilen ve bir üst modeli yaratılan i3 üretiminin durdurulması kararı alındı. Böylece i3 yerini i5 modeline bırakacak.

Yeni Modelde Bizi Neler Bekliyor?

BMW HomeRun aracı ile i3S modelini baz alacak ve böylece üretim durdurulmasından için kullanıcılara veda edecek. Farklı renklere ve görsel tasarıma sahip araç oldukça dikkat çekici ve yenilikçi bir görünüm sergiliyor. Bir kaç yıl sonra ise, merakla beklenen “i5″in satışa sunulması bekleniyor.

BMW Elektrikli Arabasını Geri Çekiyor! Peki Neden? (2022) 1 bmw elektrikli araba

Her ne kadar ilk BMW elektrikli arabası olan “i3” baz alınsa da, bu özel üretim araçları seri üretimden ayıran bir kaç detay da mevcut. Bunlardan biri de aracın iç logosu.

BMW Elektrikli Arabasını Geri Çekiyor! Peki Neden? (2022) 2 bmw elektrikli araba

180+ beygir gücüne sahip motor ve 42 kWh’lik bataryası neredeyse 250 km’ye yakın bir uzaklık menzil seçeneği sağlıyor. BMW’nin yeni versiyonlarının tanıtımı için de iyi bir fırsat yakalayan otomotiv devi, ilk elektrikli aracını görkemli bir model ile uğurlamayı ihmal etmiyor.

BMW i3 Üretimi Ne Zaman Durdurulacak?

Yapılan resmi açıklamada, üretilen son serinin de tamamlamasıyla birlikte üretim süreci durduruldu. Bir üst model ile yoluna devam edecek olan BMW, hem Tesla’nın alternatifi olması hem de yenilikleri takip etmesiyle takdir toplamaya devam edecek gibi görünüyor.

Hatice S. Yücel

2019'da İstanbul Üniversitesi Sosyoloji'den mezun oldum. Teknoloji ve dijital habercilik alanlarında kendimi geliştirmekten oldukça mutluyum.

2 Yorum

  1. Hey there, You’ve performed an excellent job. I will certainly digg it and in my view suggest to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this website.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden faydalanabilmek ve bize destek olmak için AdBlocker uygulamasını bu sayfa için kapatabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkürler <3