Bilgisayar - 3.Kat

CCNA Nedir? CCNA Sertifikası Nasıl Alınır? 2019

Adını çokça duyduğumuz CCNA nedir?
CCNA sertifikası nasıl alınır? Bu süreçte nelere dikkat etmeli ve neleri bilmeliyiz?” gibi sorulara bu yazımızda cevap veriyoruz.

CCNA olarak kısaltılmış olan Cisco Certified Network Associate, Cisco tarafından bilgi teknolojisi uzmanları için sunulan, orta seviye bir sertifikadır. Güvenlikten, kablosuz ve veri merkezi ağına kadar, bilişim dünyasının belirli yönlerine değinen CCNA sertifikasyonunun birçok “yolu” vardır. CCNA sertifikasının en popüler çeşidi (ve genel olarak Cisco sertifikaları içinde de), çoğu Cisco ekipmanında çalışan IOS işletim sistemine göre ağ iletişimi temel kavramlarını test eden Routing ve Switching sertifika yoludur.

ccna sertifika

Bir birey, CCNA Routing ve Switching sertifikasına sahipse network alanında temel bilgiye sahip olduğu varsayılır. Daha sonra bireyler genellikle, “CCNA Güvenliği” veya “CCNA Veri Merkezi” gibi diğer sertifikaları almayı çalışırlar. Bu eğilim, diğer sertifika takibinde, CCNP ve CCIE gibi tüm sertifikalar için de geçerlidir.

CCNA sertifikası edinmek için neye ihtiyacım var?

Bazı CCNA sertifikaları (Roting ve Switching yolu dahil), önce ICND1 100-105 sınavını geçerek alınan CCENT sertifikasını almanızı gerekmektedir. ICND1 sınavını geçtikten sonra, ICND2 200-105 sınavını geçerek CCNA Routing ve Switching sertifikanızı alabilirsiniz.

Bir diğer seçeneğiniz, sadece bir sınav gerektiren CCNA R&S sertifikasını almaktır. Bu sınav, CCNA 200-125 koduna sahip ICDN1 ve ICDN2 sınavlarının birleşimidir. Bu sınavı geçmek size CCNA R&S sertifikası verecektir.

Kısacası, Cisco’nun CCNA R&S genel bakışında açıklandığı şekilde, aşağıdakilerden birini seçebilirsiniz;

100-105 ICND1 ve 200-105 ICND2’yi geç

Veya

200-125 CCNA’yı geç.

Hangi sınav yolunu seçmeliyim? CCNA

Doğrudan CCNA Routing ve Switching sertifikasını almak ve sadece bir sınava girmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey CCNA Kompozit sınavını (200-125) almaktır. Lakin, önceden uyarayım bu göründüğü kadar kolay değildir. Doğru, bu sadece bir test, ama Cisco her geçen zaman içinde bu sınava çok fazla konu eklemektedir. Bu yüzden bu yol diğer iki seçenekli yoldan daha zorlu olacaktır.

CCNA Kompozit sınavı (200-125) neyi kapsıyor? ICND1 ve ICND2 kapsamında olan hemen hemen aynı konular ele alınıyor. 200-125, bir adayın küçük veya orta ölçekli bir kurumsal şube ağı kurmak, işletmek ve sorun gidermek için gereken bilgi ve becerilerini test eder.

CCNA’ nızı almak için Kompozit sınavına girebilirsiniz, ancak Cisco’nun önerdiği iki aşamalı süreçtir. Siz, bir sınav ile istediğim sertifikayı almak varken neden iki sınava gireyim diye mantıklı bir şekilde düşünebilirsiniz ama gerçekten çok fazla konu içeren bir sınav olan 200-125 üzerinizde çok fazla baskı yaratacaktır, ancak iki test yönteminin kolay olduğunu düşünmeyin. İş alır! Fakat, yapılabilir; sadece çalışmalarına bağlı kalmanız gerekmektedir.

CCNA Sınavları için hangi konuları bilmem gerekiyor?

Cisco, her sınav için bilinmesi gereken konuların bir listesini resmi sitesinde yayınlar. Genel olarak, sınavda görünen her soru ve simülasyon, bu sınav konularından bir veya daha fazlasına paralel olacaktır; ancak, sınav konuları “… sınavda yer alması muhtemel içerik için genel kurallardır” ve “… diğer ilgili konular da sınavın belirli bir sunumunda görünebilir.”

Bazı eğitim materyalleri size sınav konularında görünmeyen bilgileri öğretecektir. Genelde, bunun nedeni, yazarların size bu bilgileri öğreterek sınav konuları listesinde görünen konuyu daha iyi anlayacağınıza inanmalarıdır. Bunun klasik bir örneği OSPF LSA tipleridir. ICND2 200-105 sınavı ve CCNA 200-125 sınavı için sınav konuları, açıkça OSPF LSA tiplerinin (diğer özelliklerin yanı sıra) sınav konularında gerekli olmadığını; bununla birlikte, bazı bilgi kaynakları size yine de OSPF LSA türleri hakkında bilgi verecektir çünkü bu bilgi OSPF yönlendirme protokolünün nasıl ve neden işlediğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Cisco tarafından bir konunun bilgisinin beklenip beklenmediğine dair şüpheniz olduğunda, sınav konularına bakın. Bununla birlikte, kendi başınıza seyahat etmenizi ve CCNA sınavı kapsamındaki konuları daha derinlemesine kavramanızı şiddetle tavsiye ederiz!

Bazı sınav önerileri

Cisco sınavlarında geri düğmesi yoktur. Sorunun tam olarak ne sorduğunu tam olarak anlayana kadar her soruyu yavaşça ve dikkatlice okuyun. Ayrıca, soruyu cevaplamadan önce soruda sorulan teknolojinin çalışma biçimini düşünmeye çalışın. Bir veya iki dakika içinde doğru cevabı kesin olarak seçemiyor iseniz, en iyi cevabı seçin ve ilerleyin. Bu, sadece daha zor sorular için (simülasyonlar gibi) zaman kazanmanızı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda soruyu çok fazla düşünmenize ve yanlışlıkla cevabınızı yanlış seçmenize de engel olacaktır.

Sınavın içeriğini ve seviyesini unutmayın. Gerçek dünyadaki sorunların birçok farklı çözümü ve çok sayıda doğru cevabı vardır. Her ikisi de teknik olarak doğru olacakken iki yanıtı olan bir soru ile karşılaştığınızda sınav konularının kapsamını ve derinliğini göz önünde bulundurun. Örneğin, sınav “hangi ağ aygıtı BGP protokolünü çalıştırıyor?” diye sorarsa, güvenlik duvarları ve hatta bilgisayarlar bile BGP çalıştırabilse de doğru yanıt “router” olacaktır.

Yukarıdaki uyarıya benzer bir notsa “Cisco Cevabı” nı bilin ve korkmayın. “Cisco Cevabı”, cisco firmasının doğru olarak kabul ettiği cevaptır. Örneğin, sınav CDP’nin yalnızca Cisco cihazlarında çalışan Cisco’ya özel bir protokol olup olmadığı hakkında doğru / yanlış soru sorarsa, “Cisco cevabı”, “Doğru” olacaktır. Bununla birlikte, diğer üreticilerin CDP’yi desteklemesi nedeniyle, bu cevap sektöre göre teknik olarak doğru değildir. Ne olursa olsun, sınav sorusunun doğru cevabı “Doğru” olacaktır. “Cisco Cevap” kavramı yalnızca, özellikle network dünyasında önceden bilişim deneyimine sahipseniz sizi etkileyebilir, çünkü diğer network markalarıyla olan deneyiminiz size sınavın sorduğu sorular konusunda benzersiz bir bakış açısı verebilir. Bununla birlikte, ağ oluşturma veya BT konusunda yeniyseniz, Cisco Cevapları için endişelenmenize gerek yoktur; yalnızca yukarıdaki önerileri izleyin ve en doğru cevabı seçin!

Genel olarak; yazı ile ilgili sorularınız, önerileriniz varsa lütfen yorum olarak yazın

Murat Berksoy

System Administrator - Network Administrator - BT tecrübem sayesiyle bilgisayar ağlarını anlayabilme, analitik düşünebilme ve problemleri hızlı bir şekilde çözme yeteneklerini kazanmış bulunmaktayım. İşime ek olarak; yeni BT teknolojilerini takip etmeyi ve araştırmayı severim. LinuxSever bir Microsoftçu...

Bir Yorum

  1. Murat Bey elinize sağlık ben yeni başlayan biriyim sınavı aratırıyorum ccna 200-125 kodu sanırım değişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu