Elektronik

Drone Kargo Taşımacılığı Tüm Dünyada Popülerleşiyor

Drone kargo deyince aklınıza ne geliyor? Peki ya size kargoların daha kısa sürede güvenle elinizde olacağını söylesek? İnsansız hava aracı dronelar artık hayatımızın bir parçası. Kapınızı açtığınızda size kargonuzu getiren dronelar artık hayal değil. Gelin inceleyelim…

İçinde insan olmadan uzaktan kumanda ile hareket ettirilen bu cihaz ilk kimin aklına geldi?

Nikola Tesla hava araçlarının gelecekte insansız olarak uçabileceğini ön gören insanlardan sadece birisi. İlk drone üreten kişi kendisi olmamasına rağmen, çalışmalarıyla katkı sağlamıştır. 1898’de radyo kontrol teknolojisini oluşturdu ve bu konu droneların geliştirilmesinde kullanıldı. Ne diyelim iyi ki varsın Tesla!

Droneların Zaman Yolculuğu

  • 1907: Breguet – Richet Gyroplane (Gyroplane no.1)

Tarihte ilk quadcopter, Nobel ödüllü Prof. Charles Richet’in yardımı ile Jacques kardeşler ve Louis Breguet tarafından geliştirildi.

Prof Dr. Charles Richet havada insan olmadan uçan araç fikrini ortaya atmış ama üretimini başaramamıştır. Ürettiği fikrin drone üretiminde kilometre taşı olacağını kimse bilmiyordu.

Gyroplane ilk uçuşunu 29 Eylül 1907’de yaptı.

Drone Kargo Taşımacılığı Tüm Dünyada Popülerleşiyor 1 drone kargo
Gyroplane No.1 İlk Uçuşu
  • 1927: İlk Askeri Drone

Nikola Tesla’nin RC teknolojisinden ilham alan radyo kontrollü pilotsuz uçağın amacı bir kamikaze uçağı olmaktı. 

Aerial Target hiçbir savaşta kullanılmadı ama Kettering Bug gibi kanatlı drone projelerin kapısını açarak askeri alanda kullanılan insansız hava aracı üretiminde büyük rol aldı. Mother Of Drone ismi tarih sayfalarında böylece yer aldı.

Drone
İlk Model Drone

Kettering Bug ilk başlarda fırlat-unut sistemiyle çalışıyordu ve 80 km hızla uçuyordu. İlk yer kontrol sistemi ile yerden dümenle kontrol edilerek üretimi yapıldı. 

Drone Kargo Taşımacılığı Tüm Dünyada Popülerleşiyor 2 drone kargo
Birinci Dünya Savaşında kullanılan Kettering Bug
  • 1960: Parçalarının Üretilmesi

DIY RR Plane, ABD’de de düşük maliyetli drone satışı yapması satışlarda patlama yarattı. İç mekanda küçük modeller uçabilirken, dış mekanda da büyük modeller uçabiliyordu.

  • 2006: Ticari ve Hobi Amaçlı Kullanımı

Potansiyeli fark eden Amerika Federal Havacılık İdaresi ilk ticari drone iznini verdi. Eğlence amaçlı drone kullanımı sınırlaması kalktı. En büyük drone firması DJI 2006 yılında kuruldu.

Drone Kargo Taşımacılığı Tüm Dünyada Popülerleşiyor 3 drone kargo
Parrot AR
  • 2010: WIFI kontrollü RTF

Fransız drone firması Parrot, akıllı telefon kullanarak wi-fi üzerinden kontrol edilebilen ilk model Parrot AR’i piyasaya sürdü. 2010 CES yenilikleri ödülünü aldı.

İlk Drone Kargoculuğu Çin’de Başlamıştı

Kargo
Drone Kargo

2019’da Çin’de drone kargo taşımacılığı başlatıldı. Akıllı istasyonlarda dronelara yüklenen kargolar, otomatik olarak alıcılara ulaştırılıyor. 40 dakikalık yolu 8 dakikaya düşürerek hem zamandan tasarruf ediyor hem de daha az enerji ile maliyeti düşürüyor.

Drone Kargoculuğu ile İlgili Güncel Haberler

ABD, drone ile kargo taşımacılığı için dijital plaka sistemi getireceğini duyurdu.

UPS yakın zamanda akıllı filolar kuracağını açıkladı. Domino’s Pizza, pizza teslimatı yapabilecek dronelar üzerinde çalışıyor.

Google’in sahibi Alphabet, Wing ismiyle kurdugu drone teslimat firması faaliyete geçti. Firma ABD’de hizmet vermeye başladı.

Dünyanın en büyük online alışveriş sitesi olan Amazon, kargo taşımacılığı için geliştirdiği Prime Air ortaya çıktı.

Drone Kargo Taşımacılığı Tüm Dünyada Popülerleşiyor 4 drone kargo
Prime Air

Resmi sitesinde ve Youtube’da yayınlanan 2 dakikalık videoda Prime Air, saatte 24 km hıza ulaşabiliyor ve 30 dakika boyunca havada kalabiliyor.

4 yılda 33 bin Prime Air üretmeyi hedefleyen Amazon, kargo güvenliğin için yüz tanıma ve neo-kod güvenlik sistemlerini kullanacak.

Türkiye’de Drone ile Kargo Taşımacılığı

Türkiye’de Sivil Havacılık Kurumu yaptığı açıklamada; ön çalışmalarını sürdürdükleri drone projesi ile kargo taşımacılığının yapı çalışmalarını ve kurallarını düzenleyeceğini açıkladı. Güzergah, izlenecek yol, iniş ve kalkış noktaları gibi konuların ilerleyen zamanlarda netleşeceği açıklandı.

PTT Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Bozgeyik‘in açıklamalarına göre; drone kargoculuğu için geri sayım başlamış durumda.

PTT Drone Kargomatik hizmetinin Ankara’dan sonra İstanbul ve İzmir illerinde de kullanıma sunulacağını açıkladı. Kargomatik kullanıcılara yaptığı açıklamada; günün istedikleri saatinde ve istedikleri noktadan kargolarını özel şifrelerle alabileceklerini söyledi.

Bir fikir olarak yolculuğuna başlayan dronelar, önce askeri sonra eğlence amaçlı kullanıldı. Şimdi de hayatımızı kolaylaştırmak için kargo taşımacılığı olarak kullanılmakta. Peki sıradaki görevi sizce ne?

Yeter Şirin

" Bir insanın zekası depolanmış güçtür, kendi kendine ateşlenmez; kıvılcım dışarıdan gelmelidir" der Mark Twain. Umarım yazılarımla sizin için kıvılcım olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu