TechoCulture

e-SIM Kart Teknolojisi ve Kullanımı 2019

E-SIM ile kullanıcıların ilk kez tanışması;

Bu donanıma ilk kez rastladığımız 2016 yılında Samsung Gear S2, 3G’deydi. Ancak, e-SIM teknolojisini gerçekten ön plana çıkaran Apple Watch 3’tü.

Son zamanlarda e-SIM adlı bir teknolojiyi duymuş olabilirsiniz ve cihazlarımızda kullandığımız normal SIM kartlardan ne kadar farklı olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Şebeke değiştirmeyi veya kişisel ve işletme numaraları arasında geçiş yapmanın ne kadar uğraş verici olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. E-SIM’de işte tam bu durumu kolaylaştıran yeni SIM teknolojisi aslında…

Peki, bu, tam olarak ne anlama geliyor, beraber inceleyelim;

E-SIM nedir? Elektronik Sim Kart

Embedded-SIM (gömülü SIM) teknolojisi, kısaca elektronik SIM karttır. 

Adından da anlaşılacağı gibi, mevcut tüm akıllı telefonların kullandığı fiziksel, plastik SIM kartın, kaldırılamayan sanal bir gömülü eşdeğeri ile değiştirileceği belirtiliyor. (İlgili yeni bir gömülü SIM teknolojisi olan iSIM , ARM tarafından kısa bir süre önce duyuruldu, ancak bu başlangıçta küçük Nesnelerin İnterneti sensörlerine bağlı olacak ve genel tüketici alanıyla gerçekten ilgili değil).

e-sim teknotower elektronik sim

E-SIM Teknolojisinin Özellikleri;

Mobil, bilgisayar, tablet veya akıllı saatinizde tırnak boyutunda kullanılabilecek bir plastik parçadır.

Genellikle telefonlarda kullanılan SIM kartlar, hesabınız için benzeri olmayan bir referans numarası içerir, bu kişiye özeldir. (parmak izi gibi)

Böylece operatörünüz kimi ücretlendireceğini ve ne kadar erişim vereceğini tanımlar ve kontrol sağlayabilir. Kartın ayrıca rehberden belirli sayıda kişi ve SMS mesajlarını da saklayabilecek dahili hafızası da bulunuyor.

Seyahat ederken de çok iyi bir avantaj olacaktır. Yurtdışında herhangi bir zaman harcayacaksanız, özellikle dolaşım ücretlerinin zorlanabileceği AB dışında seyahat ederken, yerel ağa geçmek çok daha kolay olacaktır.

Şu ana kadar e-SIMlerin yaygınlaşmamış olması büyük bir eksiklik olarak görülüyor.

Fiziksel kartla uğraşma derdi kalmayacak. e-SIM’ler, tanımlama teknolojisini cihazın işlemcisine veya modele entegre edilecek. Ancak benim cihazımın modeli uyum sağlamaz veya yeni bir telefon satın almalı mıyım? gibi bir endişeniz olmasın.

Telefonun SIM kart yuvasına yerleştireceğiniz bir adaptörle tanımlama mümkün olacak. Böylece yeni bir kart almadan kolayca operatör ve numara değiştirebileceksiniz. Bu da operatörlerin fiziksel mağazasına gitmeye gerek kalmadan mobil veri paketi satın alabileceğiniz anlamına geliyor.

E-sim karta neden hemen geçilemiyor?

Bu teknolojiye bir anda geçişin gerçekleşememesinin en büyük sebebi;

Operatörlerin değişimiyle beraber, onlardan bu kadar kolay vazgeçmenizi istememesi ve buna,

Batılı ülkelerin çoğunda akıllı telefonlar sözleşmeyle (satın aldığınız operatöre bağlı durumda olursunuz, sadece size verilen sim kartlarla hat aktif olur.) satılma durumunu da ekleyebiliriz.

elektronik sim kart teknotower

Bu teknoloji, bazı ülkelerde henüz desteklenmiyor olsa bile yurt dışındayken bir sanal SIM kart satın alabilirsiniz.

Elektronik sim kart teknolojisi hakkındaki görüşlerinizi yazmayı unutmayın.. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu