Dijital Pazarlama

E-ticaret Kullanıcısı Yaklaşık 20 milyon oldu.

İnternet alışverişi dünyasında, e-ticaret müşterisi sayısı 20 milyonu geçti.

Türkiye İstatistik Kurumu TUİK’in araştırmasına göre, E-Ticaret sektörü son bir yılda 2,9 milyon yeni müşteri kazandı.

Gençler ve çalışan kadınların yoğun ilgisiyle sürekli büyüyen online alışveriş sektörünün müşteri sayısı 20 milyonu aştı.

TÜİK’in Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması sonucuna göre, 2018 yılında yüzde 29,3 olan, internet üzerinden mal ve hizmet satın alanların oranı, 2019 yılında yüzde 34,1‘e yükseldi.

500 civarı internet mağazasında alışveriş yapanlara nakit ödeme yapan Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, araştırmanın 16-74 yaş grubundaki 60 milyon kişi üzerinde yapıldığını hatırlatarak,

“Yüzde 4,8’lik artış 2 milyon 880 bin kişiyi kapsıyor. TÜİK’in verdiği yüzdelik oranları kişi sayısına çevirirsek, 2018 yılında 17 milyon 580 bin olan e-ticaret kullanıcısı sayısının 2019’da 20 milyon 46 bine yükseldiği anlaşılıyor. Erkeklerin yüzde 38,3’ü internetten alışveriş ederken, kadınlarda bu oran yüzde 29,9 olarak gerçekleşti” dedi.

Avantajix Ropörtaj,
türkiyede e-ticaret pazari büyüklüğü

E-ticarette Giyim ilk sırada

Tüketicilerin internette satın aldıkları ürün ve hizmetleri de araştıran TÜİK’in paylaştığı verileri belirten Kayral, şunları söyledi:

“Araştırmalara göre, internetten en çok giyim eşyası sipariş ediliyor. Tüketicilerin yüzde 67,2’si yılda en az bir kez internetten giyecek alıyor. Yüzde 31,7’si tatil ve seyahat, yüzde 27,4’ü gıda ve market, yüzde 26,9’u ev eşyası, yüzde 20,3’ü elektronik araçlar ve yüzde 20,2’si de kitap, dergi, gazete (e-kitap dahil) alışverişlerini en az bir kez sanal mağazalardan yaptı.”

Avantajix Kurucu Ortağı Güçlü Kayral

İlaç, sigorta, etkinlik bileti, oyun ve yazılımların da yoğun olarak internetten sipariş veriliyor.

İnternetten alışverişin avantajları

Güçlü Kayral, her geçen yıl e-ticaret müşteri sayısından ciddi artış gözlemlendiğini belirterek, şunları söyledi:

“2011’de 5 milyon olan internetten alışveriş yapanların sayısı bugün 20 milyonu aşmış durumda. Özellikle gençlerin ve çalışan kadınların alışveriş alışkanlıkları dijital alışveriş noktasında değişim yaşıyor. Günün 24 saati, dünyanın her yerinden alışveriş yapabiliyorlar. Çarşı, pazar gezmek yerine aradığı ürünün en uygun fiyatlısını birkaç saniye içinde karşılaştırma sitelerinde bulabiliyor; tatilini ve katılacağı etkinlikleri, fırsat sitelerini kullanarak çok ucuza getirebiliyor; ayrıca tüm bu alışverişlerini de Avantajix.com gibi alışveriş yaptıkça para veren siteler üzerinden geçerek ekstra kazançlar sağlıyorlar.”

Yaklaşık 5 yıl öncesi, e-ticarette %100’ün üstünde büyüme yaşandığında, dijital pazarlama ve e-ticaret sektörlerine yakından bakanlar büyük bir heyecan yaşamıştı. Türkiye’de e-ticaret konusunda güven problemi başı çekiyordu. Fakat görülüyor ki internet alışverişi konusunda büyüme, önemli boyutta devam ediyor ve edecek.

Amazon gibi büyük oluşumlarında Türkiye ofislerini açarak pazara girmelerinin etkisini nasıl görüyorsunuz? Sizce Türkiye’de e-ticaret daha ne kadar ilerleyecek ve ömrü ne kadar olacak?

Yorumlarınızla konuyu yeşillendirelim 🙂

E. Fatih YÜCEL

Dijital Pazarlama Yöneticisi - Uzman İçerik Yazarı - Görsel Tasarım, SEO, SEM konularında tecrübeli. Kendini bildi bileli Teknoloji Meraklısı...

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu