İnternet - 1.KatBilgisayar - 3.Kat

Lokal WebSite Çalıştırma – Evden 1 Website

Bir website geliştirirken, bir web tasarımcısının web sayfalarını son kullanıcının gözünden görebilmesi gerekir. Bazen HTML dosyalarınızı web tarayıcısında tıklamanız veya görüntülemeniz yeterlidir, ancak dinamik içeriği test etmek istiyorsanız, yerel bir web sunucu kurmanız gerekecektir. Lokal website yayınlamak dışarıdan görüldüğü kadar çok zor bir iş değildir, oldukça basit ve her işletim sistemi üzerinde kolayca gerçekleştirilebilir.

Ya da bir web tasarımcısı değilsiniz lakin “bu işler nasıl oluyor?”,”evden website yayınlanabilir mi?” diye düşünüyorsunuz. Bu yazı tam size göre aslında.

Evet! Hosting hizmeti almadan, Evden websitesi yayınlamanız, bunu kendi fiziksel cihazınızda barındırmanız mümkün. Fakat tabi ki her işte olduğu gibi evden website yayınlamanın da bir takım zorlukları var.

İnternet’te kullanılan birçok web sunucusu türü vardır, ancak çoğunlukla açık kaynak olan Apache en yaygın sunucu olarak görülmektedir. Yaygın olmasının en büyük nedenleri kurulumunun çok kolay olması ve tüm büyük işletim sistemleriyle uyumlu olmasından kaynaklıdır.

Linux’ta Lokal Website için Sunucu Kurma – Evden Website

Apache, Unix benzeri işletim sistemleri için tasarlanmıştır. Linux işletim sistemleri bu kategoriye girmektedir ve Apache web sunucusunun kurulumu ve yapılandırması bu işletim sistemlerinde tek bir adımda yapılabilir.

En popüler Linux tabanlı işletim sistemleri, Apache’yi basit bir komut kullanarak kurmamıza olanak sağlar. Aşağıdaki komutlar popüler işletim sisteminde kullanılan komutlardır.

Debian, Ubuntu, ve Ubuntu-based dağıtımlar için:

sudo apt-get install apache2

Red Hat ve CentOS için:

sudo yum install httpd

Yüklendikten sonra, web tarayıcınızda “127.0.0.1” veya “localhost” yazarak Apache kurulumunuzun başarılı olduğu anlamına gelen “It Works” şeklinde bir sayfa ya da aşağıdaki gibi bir sayfa ile karşılaşırsınız;

lokal website teknotower

Apache’nin bu web sayfasını nasıl çalıştırdığını daha iyi anlamak için bir basit web sitesi düzenleyelim. Bunu yapmak için, Linux yerel makinenizin kök web dizinine gidelim;

cd /var/www/html

En sevdiğiniz metin editörüyle “index.html” dosyasını root yetkisi ile açın.

Html sayfasının title bölümünde bulunan “Apache2 Ubuntu Default Page: It works “ ifadesini “Deneme Web Sayfası! Calisiyor!!!” olarak değiştirin ve kaydedin.

lokal website teknotower

Şimdi web sayfasını 127.0.0.1’de yenileyin. “Apache2 Ubuntu Default Page: It Works” ifadesi “Deneme Web Sayfası! Calisiyor!!!” olarak değiştiğini göreceksiniz.

lokal website teknotower

Artık basit bir web sunucusu kurduk, artık isterseniz apache sunucusunun konfigürasyon ayarları ile oynayabilirsiniz. Fakat bu kısım bu yazının kapsamı dışında olduğundan detay veremiyorum sadece  “apache2.conf” dosyasının konumunu yazıyorum.

cd /etc/apache2/apache2.conf

Dosyayı tıpkı “index.html” dosyasını açtığımız gibi en sevdiğimiz metin editörü ile açtıktan sonra işlemler yapabilirsiniz.

Not: Bir yapılandırma değişikliği yaptığınızda, web sitesinde görüntülenmesi için Apache’yi yeniden başlatmanız gerekeceğini unutmayın. Bu işlem için aşağıdaki komutu yazabilirsiniz;

sudo service apache2 restart

Bu işe yaramazsa, doğrudan başlatma dosyasını çalıştırarak yeniden başlatın;

sudo /etc/init.d/apache2 restart

Windows’da yerel web sunucusu kurma

Linux ve Mac OS X’in aksine, Windows Unix tabanlı değildir, bu yüzden apache kurulumu Linux işletim sistemleri gibi bir komutla kurulamaz. Neyse ki hayatımızı kolaylaştırmak için Apache, MySQL ve PHP gibi şeyleri bir araya getiren birkaç kurulum sihirbazı vardır. Bunlardan biri XAMPP.

Not: XAMPP, Linux ve Mac OS X için de kullanılabilir.

XAMPP’nin Windows sürümünü bu adresten indirin ve yüklemeye başlayın. İstenildiği şekilde programı kurun. İhtiyacınız olan tek şey bir web sunucusu ise sadece Apache’yi seçebilirsiniz. Ancak bir veritabanı kullanmayı planlıyorsanız, MySQL’i de seçmek isteyebilirsiniz.

lokal website teknotower

Yükleme işlemine devam edin ve tamamlandığında “Finish” seçeneğini tıklayın. Varsayılan olarak, XAMPP kontrol paneli başlatılacaktır.

lokal website teknotower evden website

Gerekirse Apache ve MySQL için “Start” a tıklayın.

Web tarayıcınızdan “127.0.0.1” veya “localhost” a giderseniz, XAMPP yapılandırma sayfasını göreceksiniz.

lokal website teknotower evden website

Yeni bir web sayfası oluşturmak ve lokal website yayınlamak için prosedür Linux işletim sistemlerine benzerdir. Not defterini açın ve örnek bir HTML dosyası oluşturun. “merhaba.html” adını verdikten sonra “c:\xampp\htdocs\” konumuna kaydedin.

Merhaba.html dosyasını bir metin editörü ile açın ve içerisine aşağıdaki komutları girin;

<html lang="en" dir="ltr">
 <head>
  <meta charset="utf-8">
  <title>Merhaba Dünya</title>
 </head>
 <body>
  Bu site çalışıyor!
 </body>
</html>

Şimdi web tarayıcınızı kullanarak “127.0.0.1/hello.html” adresine gidin. Sonucu göreceksiniz.

lokal website teknotower evden website

SONUÇ

Apache, hem basit hem de karmaşık web siteleri oluşturmak için mükemmel bir çözümdür, ancak tek seçenek değildir.

Lokal website ya da evden website diye bahsettiğimiz konu, anlaşıldığı üzere; aslında bir cihazı fiziksel sunucu haline getirerek, küçük bir hosting firması mantığıyla, istediğimiz websitelerini, istediğimiz makinelerde “lokal” olarak barındırma ve yayınlama olarak açıklanabilir.

Apache, üç platformda da iyi bir şekilde bütünleşirken, Apache’nin yapamadığı birçok Windows kimlik doğrulama özelliğiniiçin Windows IIS’ye bir seçenek olarak bakmak isteyebilirsiniz. Ancak, bir web sitesinin temel işlevlerini basitçe test etmek için Apache mükemmeldir.

Murat Berksoy

System Administrator - Network Administrator - BT tecrübem sayesiyle bilgisayar ağlarını anlayabilme, analitik düşünebilme ve problemleri hızlı bir şekilde çözme yeteneklerini kazanmış bulunmaktayım. İşime ek olarak; yeni BT teknolojilerini takip etmeyi ve araştırmayı severim. LinuxSever bir Microsoftçu...

3 Yorum

 1. Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your theme. Many thanks

 2. Hi there mates, its impressive post regarding cultureand completely explained, keep it
  up all the time.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu