Sosyal Medya - 5.Kat
Trendler

Facebook Çöktü Açılmıyor. Peki Sebebi Ne? 4 Ekim 2021

Facebook çöktü ve sahip olduğu sosyal medya platformlarına saatlerdir ulaşılamıyor. Dünya çapında yaşanan karışıklığın ardından, uluslararası haber ajanslarından bir çok ilginç bilgi yayıldı. ABD Hükümeti’ni temsil eden Beyaz Saray ise konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Peki Facebook, Whatsapp ve Instagram’ın çökmesi ardından neler yaşandı?

Facebook Çöktü Instagram ve Whatsapp Çöktü

Ani çökme ve problemlere hızlı müdahale etmesiyle tanınan Facebook, bu sefer kullanıcılarını oldukça paniklendirdi. Saatlerdir hiçbir düzelmenin gerçekleşmediği sosyal medya platformlarına, dünya genelinde ulaşım sorunu yaşanıyor. Türkiye saati ile 20:00 sularında başlayan çökme sorunu nedeniyle, kullanıcılar sadece Facebook hesaplarına değil; Instagram ve Whatsapp uygulamalarına da erişemiyor. Bütün uygulamaları dikkate alındığında 2.5 milyar civarı kullanıcıya sahip olan şirket, herhangi bir resmi açıklama yapmaması ile de dikkat çekti.

Söz konusu sosyal medya ve uygulamaların çökmesi olunca, herkesin aklına siber saldırı ya da benzeri hacklenme hikayeleri geliyor. Facebook çöktü haberleri ve Facebook çöktü mü soruları ardı ardına geliyor. Tam da bu endişenin duyulmaya başladığı sıralarda, dünyaca ünlü haber ajansı The New York Times’dan şaşırtıcı bir haber geldi.

The New York Times: Facebook Çalışanları Şirkete Giremiyor

ABD menşeili The New York Times gazetesinin, Facebook çalışanlarının ofislerine giremediğini iddia etmesi panik yarattı. Habere göre, çalışanlar duruma müdahale edebilmek için Facebook merkez ofisine gittiğinde ilginç bir durumla karşılaştı: Giriş kartları bloke edilmişti! Bu nedenle şirkete giremeyen bir çok çalışan olduğu ve durumun iyice vahim bir hal aldığı aktarıldı.

facebook çöktü new york times
Facebook çöktü – New York Times’dan gelen bilgiler

Facebook gibi dünya devi bir teknoloji şirketinin hacklenmesi söz konusu olunca, Twitter başta olmak üzere bir çok sosyal medya platformuna yeni bilgiler ve görüşler yağmaya başladı. Kişisel bilgileri sıkı bir şekilde koruduğunu iddia eden Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, 2018 yılında ABD Senatosu tarafından mahkemeye verilmiş ve bir çok suçlamaya maruz kalmıştı. Daha sonra Zuckerberg, kişisel bilgilerin güvenliği protokolünün ihlal edildiğini itiraf etmiş ve kamuoyundan özür dilemişti.

Facebook’un hacklenmesi durumu eğer doğrulanırsa, en az 1.5 milyar hesabın kişisel bilgisi çalınabiliyor. Bu durum ise, hem kullanıcılar hem de sosyal medya için adeta bir felaket etkisi yaratıyor.

Facebook Alan Adı Satılığa Çıkarıldı, 2 Milyar Kişisel Veri Tehlikede!

facebook çöktü facebook.com satışa çıkarıldı
Facebook çöktü – Alan adı satışta gözüktü.

Domain olarak da bilinen ve her sitenin sahip olduğu alan adları, belli miktarlarda satışa sunuluyor. Site sahipleri, domain satın alarak internet dünyasında varlıklarını sürdürüyor. Alan adı satışlarının yapılması ve bir çok diğer hizmeti sağlayan Domaintools adlı sitede, Facebook alan adının satışa çıkarıldığını belirten bir bildirim gösterildi. “Facebook.com is for sale (Facebook.com satılıktır)” başlığına sahip bu bildirim, zaten Facebook’un çökmesi konusunda panik olan kullanıcıları şok etti.

Diğer yandan Facebook çökme sonucu üst üste gelen felaket haberlerin bir yenisi eklendi. İnternetin yeraltı dünyası olarak bilinen ve illegal faaliyetlerin yürütüldüğü Dark Web’te, 500 milyon Facebook kullanıcı verisinin satışa çıkarıldığı ile ilgili spekülasyonlar gündeme geldi.

Kişisel verilerin gizliliği politikalarında şeffaf olmayan ve başı sık sık belaya giren Whatsapp, kullanıcıların en özel bilgilerine dahi erişebildiği iddiasıyla bir çok hükümet tarafından uyarılmış, hatta para cezasına çarptırılmıştı. En son Avrupa Birliği tarafından rekor bir fiyatla cezalandırılan şirketin hacklenmesi durumunda, işler iyice karışıyor.

Beyaz Saray’dan Sert Açıklama: Sosyal Medyaya Müdahale Etme Zamanı Geldi

Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti’ni simgeleyen Beyaz Saray, konuyla ilgili önemli açıklamalar yapıldı. Facebook’un çökmesine ilişkin tepki gösteren hükümet, diğer sosyal medya platformları için de oldukça tehditkar konuştu. Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki’nin açıklamasında, yüksek kara sahip dev şirketlerin düzenlemelerini eleştirdi. Facebook başta olmak üzere bir çok şirketin devlet ve kamu yararından uzaklaştıkları vurugu yapıldı. Psaki, ” sosyal medyaya müdahele etme konusunun uzun zamandır Amerikan Başkanı’nın gündeminde” olduğunu da paylaştı.

Devlet ile kurumsal dünya arasında keskin bir çizgi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde, şirketler ekonominin merkezine oturuyor. Şirketlere sağlanan aşırı özgürlük ise, kamuoyu tarafından sık sık eleştiriliyor. Devlet müdahelesinin çok nadir olduğu ülkede, Beyaz Saray sözcüsü Psaki’nin açıklamaları gündeme oturdu.

Joe Biden yönetimindeki ABD Hükümeti, sosyal medyanın gençleri olumsuz yönde etkilemeye başladığını ve bir anca bu durumun düzeltmesi gerektiğini de vurguladı.

Hatice S. Yücel

2019'da İstanbul Üniversitesi Sosyoloji'den mezun oldum. Teknoloji ve dijital habercilik alanlarında kendimi geliştirmekten oldukça mutluyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu