Sosyal Medya - 5.Kat

Facebook’un Yeni Adı META Oldu: Çatı Evren METAVERSE Aslında Ne?

Metaverse kavramından etkilenen Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, şirketinin yeni ismi Meta’yı duyurdu. Artık Facebook’un yeni adı META, Zuckerberg ise Facebook’un değil META’nın CEO’su! Uygulama adı olan Facebook’tan değil şirket adı olan Facebook’tan bahsettiğimizi vurgulamak isteriz.

Facebook Şirketi İsmini Değiştirdi: META

facebook meta metaverse

Zuckerberg yaptığı konferansla yeni şirketini bizlere tanıttı. Açıklamasına “Yeni bir şirketi benimsemenin zamanı geldi. Şimdiye kadar yaptığımız her şeyi kapsayacak bir marka oluşturmaya çalışıyoruz. Kim olduğumuz daha iyi tanıtmak ve inşa etmeyi umduğumuz şeyin başladığını duyurmaktan gurur duyuyorum. Şirketimizin adı artık META.” diyerek başladı. Açıklamasının devamında ise şunları söyledi: “Görevimiz hala insanları bir araya getirmek.”

Nedir Bu Metaverse?

Hepimizin bildiği gibi Facebook bünyesinde Messenger, Oculus, Instagram ve WhatsApp gibi sosyal medya platformlarını barındırıyor. Bu yüzden çatı marka olarak adlandırılıyor. Peki ya çatı evren Metaverse ne? Kelime anlamı olarak Meta (Öteki, diğer) ve Verse (Evren) sözcüklerinin birleşmesiyle oluşan ve Evrenin Ötesi anlamını taşıyan birleşik kelimedir. Çatı evren Metaverse ise tahmin edeceğiniz üzere şirketin içerisinde bulunan diğer sosyal medya platformlarında dahil olacağı geniş kapsamlı bir evreni işaret ediyor. Fiziksel gerçeklikle, arttırılmış ve sanal gerçekliğin birleştiği ortak bir online dünyalar topluluğu anlamına da geliyor.

Sanat, bilim ve teknoloji gibi konularda kendi belgesellerini yapan ünlü Youtuber Barış Özcan geçtiğimiz aylarda Metaverse konulu bir video çekerek detayları anlatmıştı. İzlemek isteyenler için videoyu buraya bırakıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=kbDEojkAt9c

Facebook Metaverse ile Neler Sunacak?

Zuckerberg yaptığı Facebook Connect Konferansı’nda “Metaverse, bazen üç boyutlu dünyayı kapsayarak bazen de fiziksel dünyada var olarak günümüzün çevrimiçi sosyal deneyimlerinin bir karışımı olarak karşımıza çıkacak” dedi. Konferansta VR (sanal gerçeklik) ve AR (artırılmış gerçeklik) geliştiricilerini, içerik üreticilerini ve pazarlamacıları bir araya getirerek sosyal bağlantıdan, eğlence, oyun, fitness, iş, eğitim ve ticarete kadar, bu öteki evren tabanındaki deneyimlerin nasıl şekillenmesi gerektiği hakkında konuşuldu.

Yani bu demek oluyor ki gelecek 10 yıl içerisinde oluşturulacak olan bu evrende isterseniz arkadaşlarınızla vakit geçirebilir, isterseniz seyahat edip çalışabilir, isterseniz okula veya spora gidebilir ve hatta isterseniz alışveriş bile yapabilirsiniz.

Horizon Ev Tanıtıldı

Horizon Home Facebook’un kendi sanal evreninin adı. Oculus tarafından geliştirilen sanal gerçeklik gözlüğünü ilk taktığınızda göreceğiniz ilk şey Horizon Home olacak. Zuckerberg bu evreni “vizyonunun ilk aşaması” olarak adlandırdı. Kullanıcıya henüz açılmasa da uzun bir süredir bu projenin üzerinde çalışılıyor.

facebook meta metaverse
Horizon Home

Şimdilik bu evrenin sadece basit kısımları bizlere sunuldu. Çünkü hala üzerinde çalışılmakta olan bu projenin bir çok eksiği var. Eksikliklerin tamamlanmasıyla ve Horizon Home’un kullanıcıların hizmetine sunulmasıyla birlikte herkes kendi sanal evini yaratabilecek. Evlerinizi yarattığınızda arkadaşlarınızı davet edebilir, onların hologram görüntüleriyle birlikte uygulamadan uygulamaya geçiş yapabileceksiniz. Evet kulağa oldukça tuhaf geliyor ama istediğiniz dağın tepesine çıkabileceğiniz gibi birkaç dakika sonrasında uçsuz bucaksız bir denizin ortasında kendi yatınızla vakit geçiriyor da olabilirsiniz. Sürpriz partiler düzenlemek sanal evinizi daha da eğlenceli hale getirecektir. Hatta teknolojiyi daha da ileri seviyelere taşıyacak olursak kendinize ait yeni bir evren bile yaratabilirsiniz. Kulağa oldukça ilginç ve imkansız gelse de 10 sene içerisinde bu aşamaya gelmiş olacağız.

Metaverse’de Çalışmak

Evinizden hiçbir yere gitmeden çalışmak ister miydiniz? İşinizi eve taşımak kulağa nasıl geliyor? Çalıştığınız yere gidip gelirken zaman kaybettiğinizi düşünüyor musunuz? Bu soruların hepsine ‘Evet’ cevabını verdiğinizi duyar gibiyim. Zuckerberg ‘de bu soruları ve cevaplarını duymuş olmalı. Hatta çalışma zamanımız boyunca sevdiklerimizi özlediğimizi bile düşünmüş. Tam da bu gibi durumlar için Metaverse’de çalışma ortamı yaratmaya hazırlanıyor. Metaverse eğlencenin yanı sıra iş ve çalışma hayatını da kapsayacak. Gerçekten kulağa deli saçması şeyler gibi gelse de artık evden iş yerimizde çalıştığımız gibi çalışabileceğiz.

facebook'un yeni adı meta oldu: çatı evren metaverse aslında ne? 1 metaverse

Bugün satışta olan Quest 2 başlığına işletmelerin kullanabilmesi için yeni güncellemeler eklenerek Quest for Business hesabı test edilmeye başlanacak. Sadece işletme sahiplerinin kullanabileceği bu başlık ile Horizon Home’da Studio adında yeni bir kişisel çalışma alanı ortamını yaratabileceksiniz.

Evinizde çalışma odanıza geçin ve ofiste olduğunuzu hayal edin. İnsanlar tarafından erişebilir olduğunuz için feedback yani çalışmanıza dair geri dönüşleri anında alabilirsiniz. Pijamanız ve kahvenizle hologram görüntülerden oluşan bir şirket toplantısına katılabilirsiniz. Ve en önemlisi her nerede olursanız olun çalışabilirsiniz.

Teknolojinin geldiği son nokta sizleri korkutuyor mu yoksa heyecanlandırıyor mu? Yorum yaparak bu sorumu cevaplayabilirsiniz 🙂

2 Yorum

  1. Someone necessarily assist to make critically posts I’d state. This is the very first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the research you made to create this particular put up incredible. Great process!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu