Oyun - 2.Kat

Geçmişten Günümüze Oyun Dünyası

Hepimizin bildiği üzere oyun dünyası çok değişti. Grafiğinden hikayesine, modlarından mekaniğine artık her şey farklı. Zaman geçtikçe grafikler üstüne koyarak gelişti, fiziksel mekanikler gerçeğe en yakın hale geldi. Oynadığımız oyunların tekdüzeliğinden sıkılmaya başlamıştık ki yeni oyun modları karşımıza çıktı. Bu gelişmeleri oyun içi satın alımlar ve sanal oyun pazarları takip etti. Peki gelişen her şey ile birlikte oyunlar, eski oyunların verdiği zevki veriyor mu?

pes2019-teknotowerBiraz oyun serilerini ele alalım; Assassin’sCreedIII’ün veya Brotherhood’un verdiği zevki yeni çıkan Assassin’s Creed oyunlarında alabiliyor musunuz? Buna Call of Duty ve NeedForSpeed serileri de örnek verilebilir. Simülasyon oyunları bu konuda sınıfta kalmayan tek oyun türü olabilir. Spor simülasyonunda FIFA, PES,UFC, WWE 2K,Football Manager, araba simülasyonunda ETS, ForzaHarizon, F1 2K F1 2K ve DirtRallygrafik-mekanik arasındaki farkı çok açmayan serilerden.

cod-ww2-teknotower

Oyun dünyasının gelişmesiyle bulunduğu yerden oldukça yükseklere tırmanan bir başka olgu çıkıyor karşımıza : Multiplayer oyun… Uzun yıllardır lineer senaryo akışıyla bu günlere gelen ve hala birçok takipçisi olan, hikaye modu oyunlar, değişken sonlu, seçimlere dayalı senaryo ilerleyişi interaksiyonlarıyla yenilikler getirmeye çalışsalar da Multiplayer oyunların yakaladığı başarıya yetişmesi pek mümkün gözükmüyor. Multiplayer moduyla beraber hayatımıza çoğu oyunseverin dert yandığı pay to win (öde-kazan) sistemi girdi. Pay to win sistemi oyun içindeki itemleri satın almamızı ve diğer oyunculardan ayrıcalıklı olmanızı sağlıyor.

forza-horizaon-teknotower

Oyun dünyası hızla gelişiyor, hayatımıza birçok yeni içerik giriyor. Bakalım daha neler değişecek, hep beraber görelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu