TechoCulture

2021’De Giyilebilir Teknolojiler

Giyilebilir teknoloji basit anlamıyla biz insanların kullandığı, üzerimizde taşıdığımız elektronik cihazların tümüdür. MerriamWebster Dictionary’e göre, “giyilebilir” giyilebilecek her şeyle ilgili olup, “teknoloji” tanımlarından biri de “bir parça ekipman ya da makine” anlamına gelmektedir. Bu çerçevede gelişen teknolojiler insanlar tarafından mekanik cihazlar olarak tasarlanmaya başladı. Günlük yaşamımızda da oldukça tercih edilen ürünler ortaya konuldu aslına bakılırsa.

BU YILIN TRENDİ: TEKNOLOJİYİ GİYMEK

giyilebilir teknoloji
VR Gözlük ve Giyilebilir Teknoloji

Ancak burada belirgin bir ayrım söz konusu. Bir ürünü “giyilebilir teknoloji” olarak adlandırabilmek için, ürünün akıllı sensörlerden gelen bilgileri akıllı telefonunuza kablosuz veya bluetooth ile bağlanarak aktarması gerekmekte. Bu bilgiler fitness, kilo sonu, gün içi hareketlilik veya işlerinizi organize etme ile ilgili bilgilerle ilgili bilgiler olabilir. İçerisinde barındırdığı akıllı sensörler ile vücut hareketlerini izlemektedir. Giyilebilir teknoloji dediğimizde aklımıza birden fazla ürün gelir. Bunlara örnek verecek olursak; akıllı saat akıllı, arttırılmış eşya, sanal el ayarlamaları, vücut sensörleri, elektronik giyimi ve kişisel video kayıt cihazı(GoPro) vb.

Giyilebilir Teknoloji Kullanılan Sektörlerden Bazıları

Günümüzde teknoloji çok gelişmiş bir hal almaya başladı. Durum böyle olunca giyilebilir teknoloji ürünü olarak üretilen alet ve cihazlar birçok farklı sektörde pazar arayışı içine girdi. Sağlık, eğlence, spor, eğitim, askeriye, turizm gibi alanlarda kendini konumlandırmayı da başardı üstelik. Gelin birlikte bu sektörlerden bazılarına göz atalım.

  • Sağlık Sektörü

Bu sektörün yoğun olarak teknolojiyle iç içe olduğunu bir çoğumuz biliyoruz. Genel olarak bakıldığında sağlık durumuna dair farkındalık yaratmak, kilo kontrolü, fiziksel ve bedensel faaliyetlerde düzeni ve sürekliliği teşvik bu teknolojinin kullanımındaki temel ve ortak amaçlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelişen bu teknoloji sayesinde sağlığımızla alakalı gelişmeleri bizzat kendimiz yakından takip edebilme şansı bulduk dersek yanlış olmaz. Bir kalp doktoru tarafından verilen holter cihazını da takabiliriz tabi ama bunu taşıması biraz zor olacaktır. Sonuçlarını anlık olarak göremememiz de cabası. Bunun yerine akıllı saat kullanarak sistem üzerine kaydedilen kalp atış hızımızı saatlik olarak görmeyi ve takip etmeyi birçoğumuz tercih ederiz diye düşünüyorum.

Cihazlar küçülüp hafifledikçe, taşınması kolaylaştıkça kullanım oranı daha da artıyor. Örneğin bir akıllı bileklik kullanarak attığımız her adımda ne kadar kalori kaybettiğimizi veya kalp atış hızımızı takip edebiliyoruz. 2021 yılında alabileceğiniz en iyi akıllı saat ve bilekliklerin linkini sizin için aşağıya ekledim.

Bkz: https://teknotower.com/akilli-saat-alacaklar-icin-7-performans-canavari-tt/

giyilebilir teknoloji
Sağlık verilerini gördüğümüz bir akıllı saat

Zaman ilerledikçe ve teknoloji geliştikçe bu cihazların daha da küçüleceği öngörülüyor. Veri işleme kapasitesi arttıkça, insanlar kullanıp tecrübe edindikçe ve fiyatlarında azalmasıyla birçoğumuz kendimizi bu teknolojiye sarınmış şekilde bulacağız gibi görünüyor. 🙂

  • Eğlence Sektörü

Eğlence sektörü de gelişen teknoloji sebebiyle diğer sektörler gibi değişiklikler göstermektedir. Giyilebilir teknoloji ürünleri eğlence deneyiminin nasıl kazanıldığını ve yaşanıldığını da içeren hayatın her yönünü değiştirmektedir. Baş montajlı görüntüler (HMD’ler), akıllı gözlük ve headsup ekranlar (HUD’lar) olarak da bilinen akıllı gözlükler, hem gerçekçi bir dünya ortamında dijital görüntülerin üst üste yerleşmesi, hem de gerçek dünyadan izole edilmiş sürükleyici bir dijital ortamda, hem artırılmış gerçeklik (AR), hem de sanal gerçeklik (VR) potansiyeli bulunmasıyla tiyatro ve sinema alanında da farklı bakış açıları kazandırmaktadır.

giyilebilir teknoloji
VR Gözlük ile oyun deneyimi

İşten veya okuldan yorgun bir şekilde eve geldiğimizde, gerçeklikten uzaklaşmak istediğimiz zamanlarda sanal bir dünyaya geçiş yapmak isteriz. Bunu için tek yapmamız gereken şey bir adet VR gözlük edinmek… Gerisi zaten kendiliğinden gelecektir. Diyelim ki gözlük almak istemedik. O zaman başka bir çözüm yolumuz daha var. Oyunlar… Eğer oyun konsoluna sahipseniz bu da sizin bu teknolojiyle bir arada olduğunuzun göstergesidir. İyi oyunlar dilerim.

  • Moda Sektörü

Son olarak moda sektörüne göz atalım. Giyilebilir teknoloji, vücuda rahatlıkla giyilebilen aksesuar ve kıyafetleri temsil eden elektronik ya da bilgisayar teknolojileridir. Birçok farklı kullanım alanına sahiptir. Hatta şaşırtıcı bir şekilde akıllı kumaşlar bile üretilmiş durumda. Artık moda sektöründe giyilebilir teknolojinin estetik ve işlevsel olması üzerine çalışmalar yapılıyor. İnsan vücudu kumaşın içindeyken giysi ile etkileşim kurabiliyor. Gerçekten insanı şaşırtan bir durum.

Örneğin; Danimarka’da Studio Roosegarde, giyen kişinin vücut sıcaklığı ve kalp atış hızına göre opaktan transparana dönüşen ileri teknoloji moda giysisini sergilemiştir.

giyilebilir teknoloji teknotower
İlk prototip için kullanılan görseller

Sonuç olarak

Giyilebilir teknoloji her geçen gün kendini daha çok geliştirmeye devam ediyor. Gündelik yaşamımızı etkileyen bir hale geldi. Aslına bakılırsa yaşamımızı kolaylaştırdığı düşündüğümüz her ürünü daha çabuk benimsiyoruz. Alışkanlıklarımıza teknolojik ürünleri eklemeyi daha çok sever bir hale geldik. Normal bir saat almak yerine akıllı bir saat almayı tercih ediyorsanız eğer sizde bu teknoloji trendine ayak uydurmuşsunuz demektir.

Sizler için robotların gelişimini yazdık. Buyrun lütfen. 🙂

https://teknotower.com/ilk-caglardan-gelecege-dogru-robotlarin-evrimi/

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu