Oyun - 2.KatTechoCulture

GOOGLE STADIA TANITILDI! OYUN KONSOLLARI BİTİYOR MU?

Assassin’s Creed ve The Sims gibi başyapıt olarak tabir edilen projelerin arkaplanında başrol oynayan Jade Raymond ablamızı, Google’ın bünyesine kattığını hepimiz biliyoruz. Bu önemli atılımdan sonra Google’ın rahat durmayacağını tahmin edebiliyorduk. Google beklenildiği gibi kimseyi şaşırtmayıp Stadia adlı “bulut oyun” konsepti ile karşımıza çıktı.

Detaylara girmeden önce, Adsl hız testi işleminizi gerçekleştirerek Google stadia için yeterli internet altyapısına sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Google Stadia İlk Mi? 

Bu konsepti daha önce Sony, PlayStation Now ve Microsoft, Project Xcloud adı altında denemişti zaten. Ancak altyapısı sağlam olmadığı için oynanış, kalite ve optimizasyon açısından sınıfta kaldılar. Bu noktada Stadia’nın altyapısı için Google özel bir çaba sarf ediyor.

Google Stadia’yı daha ayrıntılı inceleyelim:

Stadia’yı kullanabilmek için ahım şahım bir bilgisayar sistemine veya bir oyun konsoluna ihtiyacınız yok. Zaten en dikkat çekici nokta da bu. Bu noktada akıllara o malum soru geliyor “Bilgisayar sistemleri ve oyun konsollarının sonu mu geldi?”

Elbette ki “Bulut oyun” konsepti ve Google’ın bu atılımdan sonra bilgisayar sistemleri ve oyun konsollarının geleceği pek parlak görünmüyor. Bu teknoloji ile Chrome’a girebilen herhangi bir bilgisayar, telefon ve TV sahibi iseniz Stadia kullanıp oyun keyfinize bakabilirsiniz. Bu yönüyle Netflix’in oyun versiyonu olarak adı çıkan Stadia oldukça kullanışlı bir sisteme sahip. Mesela Youtube’da izlediğiniz bir yayıncı Stadia’da Mortal Kombat oynuyor, tek tuşla yayınını izlediğiniz yayıncının oyununa katılıp kozlarınızı paylaşabilirsiniz. Ya da Youtube’da sinematik sahnelerini izleyip etkilendiğiniz bir oyunu “oyunu oyna” tuşuna basıp saniyeler içinde videoda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Tek ihtiyacınız olan şey : Chrome tarayıcısını açabilen bir bilgisayar !

Google Stadia’nın Performansı Oyun Konsollarına Yetişebilir Mi?

AMD’nin Stadia için özel olarak tasarladığı GPU’ları saniyede 10,7 trilyon işlem gerçekleştirebiliyor. PlayStation Pro’nun işlemcisi saniyede 4,2 trilyon işlem, Xbox One’ın işlemcisi ise saniyede 6 trilyon işlem gerçekleştirebiliyor. Görünüşe bakılırsa Google, performans konusunda da dersine iyi çalışmış. 

google stadia teknotower
Stadia Performansı

Stadia’nın Çalışma Prensibi 

google stadia teknotower
Stadi Çalışma Prensibi

Stadia’ya girip oynamak istediğiniz oyunu seçip herhangi bir indirme, güncelleme vs. olmadan saniyeler içinde oyuna ulaşacaksınız. Oyunları oynamak için “ışıklı mışıklı” bir sisteme sahip olmanıza gerek yok dememizin sebebi, Google’ın internet üzerinden bizim gönderdiğimiz komutlara göre, kendi sunucularında bulunan oyunun görüntüsünü, internet aracılığıyla bize ulaştıracak olmasıdır. Google’ın sunucuları internet hızınıza göre 60 fps ile 4K çözünürlüğe kadar destek  sunacak. Stadia’ya yakında 8K ve 120Fps çözünürlük desteği de gelecek. 

GOOGLE STADIA İÇİN TASARLANAN ÖZEL BİR KONSOLU DA VAR

google stadia konsol
Stadia Oyun Konsolu

Öncelikle bu konsolun Stadia kullanmak için şart olmadığını belirtmek istiyorum.

Konsolun artılarına gelecek olursak konsol özel olarak asistan tuşu bulunduruyor. Bu tuş ile oyun sırasında yapmaya zaman bulamadığınız şeyleri sesli komut ile asistanınıza yaptırabilirsiniz.

Bir başka artısı bize bağlantı açısından daha kestirme bir yol sunması. Normalde oyun için verdiğimiz komutlar, önce kullandığımız cihaza, (Bilgisayar, telefon, Tv) sonra Google sunucularına iletilir. Stadia’nın konsolu bu komutları direkt olarak Google sunucularına gönderiyor ve daha hızlı geri dönüş almamızı sağlıyor. 

Projeye Destek Veren Firmalar 

google stadia şirketler teknotower
Ubisoft-Bethesda Game Studio

Bu firmaların başında, Stadia’nın tanıtımında da beta olarak kullanılan Assassin’s Creed Odyssey’in ve daha birçok başarılı oyunun yapımcısı olan Ubisoft firması var.

Stadia ‘ya destek çıkan bir başka firma da Skyrim ve Fallout gibi sevilen oyun serilerin yapımcısı: Bethesda Game Studio.

Google Stadia ‘nın çalıştığı daha birçok firma bulunmakta. 

Fiyata Gelecek Olursak 

Google, Stadia tanıtımında herhangi bir fiyat bilgisi vermedi. Ancak Stadia oyun konsolunun tek seferlik bir fiyatı olacağı bekleniyor. 

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu