TeknoKültür
Trend

İnovasyon Nedir Ne İşe Yarar?

İnovasyon kavramı, yarının risklerini düşünerek bugünkü değere değer katan gelişim/yenilik olarak açıklanabilir. Bu yenilikler hem sektörde yarışan kurumsal şirketlerin hem de girişimlerin ömrünü etkileyen, büyüme ve gelişme yolunda adım atmalarını sağlayan en önemli faktörlerden biridir.

inovasyona gerek var mı?

İnovasyon Nedir?

Bir zamanlar telefon sektörünün en iyisi olan Nokia CEO’su Stephen Elop: “Yanlış bir şey yapmadık ama bir şekilde kaybettik” sözünü söyledi. Sektörde henüz ondan iyisi görünmüyorken bunun değişmeyeceğini düşünerek gelişime dair de bir şey yapmamıştı.

Her gün yeni bilgiler çıkıyor. Böyle bir ortamda her şeyi bizim bilmemizin imkanı yok. Ama bir sürü yeniliğe ihtiyaç var. Bunun için de farklı bağlantılar kurulmalı. Çoğu zaman şirket içerisindeki bilgi, hızlı ve nitelikli gelişime dair bir şey yapmak için yeterli olmuyor. Bunun için de dışarıda bizim işbirliği yapabileceğimiz partnerler veya ekosistem odaklı düşünüp projelerimize, amaçlarımıza destek verecek, bir bakıma voltran oluşturacak yepyeni isimler katmamız gerekiyor. Bunlar var olan grup içerisinden olmak zorunda değil, dışarıdan da olabilir.

İnovasyon takım çalışması işidir, birbirine benzemeyenlerle oluşur. Bir ihtiyacı tespit etmek ve bu ihtiyacı gidermek üzere çözüm bulmak için çıkılan yoldur. Gerçek hayatta süper kahramana ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız orada inovasyon lazım demektir. Asıl önemli olansa hangi alanda bunu yapmak istediğinizi yani nedeninizi bulmakla başlıyor.

inovasyon için nasıl bir yol izlenmeli?

İnovasyon Nasıl Yapılır?

 1. Empati, önyargı yapmadan etrafta gözlem/keşif yapmak. Ne tip sıkıntı, dertler var. Karşı tarafın bakış açısından bakarak yaşadıkları zorlukları hissederek cevap bulabilmek. Eski bilgilerden arınarak ilk kez görüyormuş gibi bakıp soru sormak. Çocuk zihniyetiyle bakmak. Neden çocuk zihniyetiyle yapmalıyız çünkü aklımızı kullanarak baktığımızda varsayımlar ve gerçeklikler bu iç görünün önüne geçer. Burada duyularımızı kullanmamızı engeller.
 2. Keşfedilen problem için fikir üretmek. Bunun için de analitik ve rasyonel bakılabilmeli. İhtiyacı somutlaştırıp o ihtiyaçla ilgili bir çözüm ortaya koyup valide edebileceğimiz/kanıtlar toplayabileceğimiz bakış açısına ihtiyaç var.
 3.  Fikir uygulamaya geçilmeli mi? Sahada bununla bağdaşan ihtiyaçlar var mı? Bu ihtiyaçları valide edilebilir mi? Hangi iş modeli ile bunu geliştirilebiliriz? Bu gibi soruların sorulup, sunulan proje ticari değer üretir hale getirme üzerine fikir yürütülür. Daha ileri nasıl götürülür sorusuna cevap aranır, zayıf noktaların tespiti hususunda çalışılır.
 4. Ticari bakabilmek. Ticari bakış açısıyla ortaya konulan çözümü değere nasıl dönüştürülür bunu düşünmek. Çözüm/ürün fikrini en iyi bilen kimlerse bir araya gelerek konu hakkında görüşmeler yapılır.
 • İnovasyon, ortak amaçlar doğrultusunda bireysel yeteneklerin keşfedilip, bilinçle birleştirildiğinde başarılı olunur.
inovasyonu özümsemek

İnovasyonu Özümsemek

İnovatif düşünce tarzı derinleşerek olur. Ayrıca kendi içinde de girişimciliğe atılan adımdır. kendinizde veya iş ortamınızda küçük denemeler yapın. Bir soru sorun ve cevabı hemen vermeyin. Hayal gücünün kullanacağı, sebep-sonuç ilişkisini kurulacağı bir zaman tanıyın. Yol bulmayı öğrenmeleri için bakış açılarını açın ve gözlemleyin. Fikir alışverişi için mekan oluşturun. Tek bir hedef için birlikte çalışacağınız küçük projeler bulun. Bunu bir öğretmen de sınıfına uygulayabilir. Yeter ki gelişime açık olun.

Hata yapmaktan korkmayıp kendinize oyun bahçesi gibi hatalarınızı ve çalışmalarınızı yapabileceğiniz alan kurun. Süreçte karşılaşılan her fikir değerlendirmenin bir parçası olacaktır. Grup arkadaşı, ortaklar bularak birlikte hayalini kurduğunuz insanlarla farklı fikirlere açık olup ileriye götürün.

Sadece yapmanız gereken ilk adım, bugünden gelecek hayali kurduran, uykusuz bırakan, sizi gülümseten amacı keşfedip ardından yol haritanızı kurmak…

İnovasyon, Analiz Etmekten Geçer!

Yeni bir fikir arıyorsanız eski bir kitap okuyun”

Şu an mevcut değerinize değer katarak hem kendiniz hem de geliştirmek istediğiniz mekan için bunu uygulamak başlarda karışık ve zor olsa da bakış açınız değiştikçe faydasını kat kat göreceksiniz. Rapor tutarsanız hem hatanızı hem de başarınızı bir sonraki adımlarda daha hızlı ilerlemeye fayda sağlayacaktır. Analiz ise inovasyonun tam olarak merkezinde bulunuyor. O yüzden bu yoldaki her adımınız bir sonraki projenizde daha az hasara uğrayacaktır.

(Konuyla ile alakalı daha derinlemesine bilgi almak isteyenler, yazımızın da birçok yerinde sözleri olan Dr. Hüseyin Güler hocayı takip edebilirsiniz.)

inovasyon için kitap önerileri

İnovasyon Hakkında Yardımcı Olacak Kaynaklar

 • Bir İnovasyon Kültürü İnşa Etmek- Cris Beswick
 • Vizyon ve Gerçeklik Arasındaki Engelleri Aşmak – Scott Belsky
 • İnovasyon ve Girişimcilik – Peter Drucker
 • Sürdürülebilir İnovasyonun DNA’sı – Gary P. Pisano
 • İnovasyon Nasıl Yapılır? – Salih Keskin
 • Neden Bazı Fikirler Hayatta Kalırken Diğerleri Ölür? – Chip Heath & Dan Heath
 • Başarılı Büyüme Yaratmak ve Sürdürmek – Clayton M. Christensen & Michael E. Raynor
 • Adım Adım İnovasyon – Bora Özkent
 • İnovasyonu Haritalamak – Greg Satell

Yeni haber ve gelişmelerden geri kalmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu