Sistem ve NetworkTeknokültür

IP Adresim Nedir? 2019

Herhangi bir sebepten ötürü “IP adresim nedir?” diye merak ettiyseniz hızlıca açıklayalım.

IP Nedir?

İnternetle ilgili olan her cihazın bir IP (Internet Protokol) adresi vardır. Bir IP adresi, noktalarla ayrılan dört sayıdan oluşur; IP adresiniz şuna benzer : ‘85.13.176.91’.

Cihazınızın internet ortamına çıktığında aldığı IP, Public IP, kendi iç ağınızda aldığı IP ise Lokal IP’dir. Lokal IP, şuna benzer : “192.168.1.22”.

Bir bilgisayarın varsa, Internet üzerindeki bütün bilgisayarlar bu adresi basitçe bulur. Hergün girip çıktığımız sitelerin de birer sunucu bilgisayar üzerinde çalıştığını bildiğimize göre aklımıza şu soru gelecektir : sitelerin de IP var mı ? Tabi ki… Zaten en başta durum böyledir. IP adresini bildiğiniz bir sitenin adını yazmak yerine IP adresini yazarak da bağlanabilirsiniz. Başka bir deyişle bir sitenin IP adresini biliyorsanız, tarayıcınıza bu adresi yazarak da bağlanabilirsiniz. Zaten bu sayıları, akılda tutmak zor olduğundan her bir IP’nin adresini, anlaşılabilir ve akılda kalıcı ifadelere çeviren alan adları (domain) verilmiştir.

DNS Nedir?

google ip adres bulma

Bu domain bilgisi, internet servis sağlayıcılarında bulunan Domain Name Server’lar (DNS) tarafından tutulur. Böylelikle kullanıcılar, doğru adreslere yönlendirilir. Internettte trafiğin işlemesi bu IP adreslerine bağlıdır. Böylece hiçbir çakışma ya da karışıklı olmaz. İlerleyen yazılarda çok daha detaylı anlatılacaktır.

IP adresimi nasıl öğrenebilirim?

Cihazlar internete bağlandığında bir IP adresi atanıyor ve o IP adresini kullanıyorlar. Ancak çoğu kullanıcının IP adresi dinamiktir. Başka bir deyişle, servis sağlayıcınızda o anda hazır bulunan bir IP adresi atanır. Çünkü her bağlantıda IP adresinizin son bölümü değişir. Bu nedenle, ip adresiniz değişeceği için ip öğrenme için ip no bul sayfamızdan kendinize değin ip adresini ip no sorgulama ile tekrar öğrenebilirsiniz.
IP adresim sayfalarında ip numaram nedir, ip adresim nedir, ip adresiip numarası ile haritalı lokasyon tespiti gibi soruların cevabını bulabilirsiniz.

IP Sorgulama Nedir? İnternete bağlandığınızda, servis sağlayıcınız tarafından cihazınıza bir ip adresi atanır. Bu IP (Internet Protokol) ile internete erişim sağlarsınız. Ip sorgulama yapılarak bu bilgilere ulaşılabilir. şayet sabit ip adresi kullanmıyorsanız bu profil devamlı değişecektir. Bu sebeple ip adresim nedir? gibi online araçlarla ip adresinizi kolayca tespit edebilirsiniz.

ADMİN

“Fayda sağlayacak bilgi” ve “kaliteli olmayacaksa hiç olmasın” mentalitesiyle şekillenen TeknoTower yolculuğunda, “Kaliteli ve faydalı teknolojik bilgi” mottosuyla ilk adımlar atıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu