TechoCulture

İzlenebilecek 10 Harika Bilim Kurgu Dizisi

Teknoloji meraklıları, genel olarak bilim kurgu dizisi izlemeyi sever. Dizi aramaya saatler ve günler harcamayın diye sizin için, izlenebilecek 10 bilim kurgu dizisi içeren bir inceleme listesi hazırladık. Keyifli okumalar 🙂

10) Osmosis  (1.Sezon / 2019)

IMDB: 5,9  

bilim kurgu dizisi osmosis

Fransız yapımı dizi Netflix’te yerini aldı. Dizinin yaratıcısı Audrey Fouché. Bütün kadrosu Fransız oyunculardan oluşan dizinin başrollerini, Hugo Becker ve Agathe Bonitzer canlandırıyor. Dizi mekân olarak Paris’te geçiyor. İkisi de birbirinden zeki iki kardeş olan Esther (Agathe Bonitzer) ve Paul (Hugo Becker),  ruh eşlerini bulmak üzere tasarlanmış bir implant geliştirirler. Bunun için bir grup genci deney olarak almaya karar verirler. Yeni bir deney olduğu için şirket yatırımcılarını kaybetmekle karşı karşıya kalmaktadır. Bir yanda da Esther annesi üzerinde de bu implantı uygulamak istemektedir. Denekler ruh eşleri ile yavaş yavaş tanışmaya başlarken gördükleri halüsinasyonlar katlanılmaz dereceye gelir. Dizinin ilk bölümlerinde ne olduğunu tam kavrayamazsınız da ilerleyen bölümlerde her şey daha net anlaşılmaya başlıyor.

9) Heroes (4 Sezon / 2006)

IMDB: 7,5

bilim kurgu dizisi heroes

“Türk televizyonlarına gelen ilk yabancı bilim kurgu dizisi ” desek yalan olmaz. 2006 yapımı Amerikan NBC dizisi. Dizi ilk bölümünden milyonlarca kişi tarafından izlenmiş. Dizinin devam bölümleri gelecek mi şuan bilinmiyor. ancak yapımcısı yeni bölümler geleceği sinyalleri verdi.

Peki bu kadar merak edilen dizinin konusu ne?  Kahramanlarımız, yeteneklerini keşfedene kadar sıradan bir yaşam sürüyorlardı. Ne zaman yeteneklerini keşfetmeye başladılar o zaman işler farklı bir boyut kazandı. Kimi zamanda yolculuk yapıyor, kimi düşünceleri okuyabiliyor, kimi geleceği tuvale resmediyor, kimi ise zamanı durdurabiliyor. Yeteneklerini nasıl kazandılar, güçleri ile ne yapmaları gerekiyor bunları daha bilmiyorlar. Dünyadaki asıl amaçları, neden seçildikleri ve ne yapmaları gerektiği. Yeteneklerini iyi kullanırlarsa güzel şeyler yapabilecekken, kötü kullandıklarında ölümcül sonuçlara yol açabiliyorlar. Ne yapmaları gerekiyor, ne için görevlendirildiler, amaçları ne? Hepsinin cevabını dizide bulacağız.

8) The 100 (7 Sezon / 2014)

IMDB:7,7

bilim kurgu dizisi the 100

Son günlerde adından sıkça söz ettiren diziye, bir göz atalım. Gerek konusu, gerekse olayların akışı izleyenleri ekran başına toplamayı başarıyor. Kass Morgan’ın aynı isimli eserinden uyarlamadır. Jason Rothenberg tarafından televizyona uyarlanmıştır.

Konusuna gelecek olursak; nükleer silahlar ile başlayan kıyamet, dünyayı yaşanmaz bir hale getiriyor. İnsanlık, kıyametin sonunda nüfusunun neredeyse tamamına yakınını kaybediyor. Yaşanacak yer olarak uzay istasyonlarını seçiyorlar ve kolonileşmeler başlıyor. Yıllarca uzay istasyonlarında yaşadıktan sonra yavaş yavaş imkânları bitmeye başlıyor ve kaplarına sığmıyorlar. Bunun üzerine uzay konseyi, dünyanın yaşanabilir hale gelip gelmediğini öğrenmek için bir grup insanı göndermeye karar veriyor. 100 kişilik mahkûmlardan oluşan grup dünyaya gönderiliyor. Hemen PUBG geldi aklınıza değil mi 🙂 Onları dünyada neler bekliyor, tek başlarına mı kaldılar yoksa başkaları da var mı? Hepsinin cevabını diziyi izleyince alacaksınız. 

7) Altered Carbon (1 Sezon / 2018)

IMDB: 8,1

bilim kurgu dizisi altered carbon

Netflix’ in en iddialı dizilerinden biri olarak karşımıza çıktı. Richard K. Morgan’ın aynı adlı eserinden ekranlara geldi. Peki, iddialı olmasının nedeni ne?  Daha önce izlediğimiz bir bilim kurgu dizisinden farkı ne?  Olaylar,  bedenleri kılıf olarak gören, bilincin kişinin kendisi olarak kabul edilip diskle transfer edildiği bir evrende yaşanıyor. Karşımıza ölümün olmadığı bir dünya çıkıyor. Kahramanımız 250 yıl önce bir suç işler ve ceza olarak zihni dondurulur. Çok zengin bir iş adamı, onu kendisi için tutuncaya dek dondurulmuş  şekilde kalır. Yeni bir beden ile tekrar canlandıktan sonra neler olacağını kendi bile bilemez. Olaylar ise,  buradan sonra başlıyor. Kendi hayatı olacak mı, özgür mü olacak yoksa bir tutsak mı? Tekrar dondurulacak mı? Tüm soruların cevabını izleyip göreceğiz.

6) 11.22.63 (1 Sezon / 2016)

IMDB:8,2

bilim kurgu dizisi 11.22.63

Stephen King’in romanından uyarlanmış olan 8 bölümlük mini bilim kurgu dizisi. J.J. Abrams yapımcılığını üstlenirken,  baş rolde James Franco yer alıyor. Dizi sizi 60’lı yıllara götürüyor. Profesyonelce hazırlanmış kostüm ve dekorlarla birlikte, her bölümünü zevkle seyredeceksiniz.

Lise de öğretmenlik yapan Jake, arkadaşının restoranının arkasında geçmişe yolculuk yapan bir kapı olduğunu öğrenir. Arkadaşı, geçmişe giderek John F. Kennedy suikastını önlemesini ister. Başta karakterimiz böyle bir şeye inanmasa da kendi gözleri ile görünce kabul eder. Orada geçen üç yıl, gerçek dünyada iki dakikaya denk gelmektedir. Jake üç yıl boyunca suikastı önlemek için planlar yapar. Orada kendine yeni bir yaşam kurmaya başlar. Ortama ve zamana uyum sağlamaya çalışır. Her şey yolunda giderken Sadie ile tanışır. Hayatını ona göre düzenlemeye başlarken bir yandan da Sadie’ye her şeyi anlatarak onu olaylardan uzak tutmaya çalışır. Suikastı önlemeye çalışırken nelerle karşılaştılar, önleyebildiler mi? Sonuna kadar merakla izleyeceğiniz bir dizi.

5) Sense 8 (2 Sezon / 2015)

IMDB:8,3

bilim kurgu dizisi sense 8

Matrix ve Babylon 5’in senaristlerinin elinden çıkan Amerikan bilim kurgu dizisi. Dizide dünyanın sekiz farklı yerinde yaşayan sekiz ayrı kişinin telepati yoluyla birbirlerinin hayatını yaşamalarını izliyoruz. Birbirleri ile olan bağlantılarını çözmeye çalışırken karşılarına çıkan engelleri de aşmaya çalışacaklar. Kimisi bir araya gelmeye çabalarken kimisi de diğerlerini öldürmeye çalışacak. Hepsi de ortak bir düşmanları olduğunu öğreninceye kadar. Bundan sonra ne yapacaklar? Tüm olaylar sekiz kişinin etrafında şekillenecek ve gelişecek.

4) Fringe (5 Sezon / 2008)

IMDB:8,4

bilim kurgu dizisi fringe izle

2013 yılında final yapan dizinin, günümüzde de sıkı takipçileri var. J.J. Abrams’ın ellerinden çıkan Fringe, bir Amerikan bilim kurgu dizisi. İçerisinde herkesin ölü olarak bulunduğu bir uçak Boston Logan Havalimanına iniş yapıyor. Bunu araştırmak üzere FBI Özel ajanı olan Olivia Dunham görevlendiriliyor. Kendisine yardım edecek birilerini arayan ajanımız Walter Bishop ile tanışır. Çok zeki ve bilimle uğraşan Bishop akıl hastanesinde yatmaktadır. Yardım etmesi için bir şartı vardır; oğlu ile işbirliği yapılması. Tüm zorluklara rağmen üçlü grup kurulur. Araştırmaya başlayan grup nelerle karşılaşacak?  Zamanla uçağın arkasından çıkan gerçekler grubumuzu nereye sürükleyecek? Paralel Evren’in üzerinde daha çok durduğu dizide bizi neler beklemekte…

3) Dark (2 Sezon / 2017)

IMDB: 8,7

bilim kurgu dizisi dark

Alman Netflix dizi olarak karşımıza çıkan Dark, zamanda yolculuğu anlatıyor. Müzikleri, efektleri, oyuncu kadrosuyla kendisinden baya bir söz ettirdi. Dizi bir adamın intihar etmesiyle başlıyor. Geriye sadece gelecekte açılmasını istediği bir not bırakıyor. Notu oğlu okuduktan sonra babasının aslında kim olduğunu öğrenmeye çalışır. Bu şekilde zamanda yolculuk yapıyor. Babası neden intihar etti? Aslında babası kim? Tüm bunlara yanıt ararken karşılaştığı gerçeklerle nasıl başa çıkacak. Geçmişte, gelecekte ve şimdi de gelişen olay örgüsü ile çoğu yerde kafanız karışabilir. Çoğu bölümünde “Bu kimdi?” dediğim olmuştur. Beyin yakan bir senaryosu olsa da izlenilmesi gereken diziler listesinde yerini aldı. Bir bilim kurgu dizisi sayesinde, zamanda yolculuk yapmak istiyorsanız kesinlikle izlemelisiniz.

2) Westworld (2 Sezon / 2016)

IMDB:8,8

bilim kurgu dizisi westworld

Yapay zekânın gelişmesiyle, hayatımızda daha aktif rol alacak olan robotları konu alan dizi. Dizide Westworld adını alan bir eğlence parkı var. Park, zengin müşterilerin yeni gözdesi olmuştur. Gerçek dünyada suç sayılabilecek şeyler parkta suç değil.  Parkın Roma, Vahşi Batı ve Orta Çağ dönemlerine göre dizayn edilmiş alanları var. Buradaki robotlara “ev sahibi” dışarıdan gelenlere ise “müşteri” deniliyor. Robotlar kendilerine yazılan programı her gün uyguluyorlar. Bir gün merkezde bir arıza oluyor ve robotlar serbestçe dolaşmaya başlıyor. Zamanla düşünmeye ve geçmişlerini hatırlamaya başlıyorlar. Buradan sonra, gerçekleşen olaylar zinciri sizi hiç tahmin edemeyeceğiniz yerlere sürüklüyor. Aslında dizinin konusuna geniş çapta baktığımızda;  gelecekte insanoğlu yapay zekâ ile nasıl başa çıkacak? Çıkabilecek mi? Bu sorulara cevap arıyor.

1) Black Mirror (5 Sezon/ 2011)

IMDB:8,8

bilim kurgu dizisi black mirror izle teknotower

Netflix’ in devam eden bilim kurgu alanındaki mini dizilerinden. Her bir bölümünde farklı konulara değiniliyor. Gelecekteki teknolojide insanların hayatı, bakış açıları, bizi nelerin beklediğine değinilmiş. Dizinin çekimlerine 8 sene önce başlandı ve şu anda dizide geçen konuları gerçek hayatta görmeye başladık. Peki, gelecekte teknoloji artık insanların kopmayan bir parçası olduğun da bizi neler bekliyor olacak? Teknolojinin bu kadar hayatımıza girmesine izin vermeli miyiz yoksa bir dur çizgisi çekmemiz gerekmez mi? Black Mirror aslında bize bunu göstermeyi amaçlıyor. Amacına ulaştı mı yoksa daha yol var mı? Yaşayarak hep birlikte göreceğiz.

Final

Güzel bir araştırma ile sizler için hazırladığımız 10 bilim kurgu dizisi yazısında, her okuyucu kendine göre bir şeyler bulabilecektir. Faydalandıysanız, kısacık da olsa yorum bırakmanız güzel olacaktır.

Unutmadan! Yapay Zeka Konulu 6 Harika Film incelememize de göz atmayı unutmayın!

Ayrıca TeknoTower Instagram‘a kesinlikle göz atmalısınız.

Mihriban Tengilimoğlu

Merhabalar, ben Mihriban. TeknoTower'ın yeni üyesiyim. Yazı yazmayı, film-dizi izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. İnşallah sizler için en doğru yazıları paylaşmaya çalışacağım. Güzel yazılarda buluşmak dileğiyle...

5 Yorum

  1. Black mirror ve dark dizileri gerçekten harikaydı ben de tavsiye ediyorum herkese. Diğer önerilerinizi de hemen izlemeye başlayacağım. Teşekkürler

  2. Osmosis’in ilk bölümleri ile baya dikkatimi çekmişti, sci-fi sevenler için konusu insanı bağlayan cinsten ama birkaç bölüm sonra bildiğin çöp oldu. Imdb puanı o yüzden düşük.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu