Teknokültür

James Webb Uzay Teleskobu 13 Milyar Yıl Öncesini Görüntüledi! NASA Basın Açıklaması Yapacak

James Webb Uzay Teleskobu tarihi bir ilke imza atıyor. Yaklaşık 6 ay önce uzaya fırlatılan ve uzun süren denemelerden sonra ilk görüntüleri yakalayan teleskop, kızılötesi görüntü sağlayacak olması ve evrenin karanlık noktalarını aydınlatacak olması nedeniyle büyük öneme sahip. ABD Başkanı Joe Biden tarafından ilk görsel paylaşıldı, yarın ise NASA tüm dünyada eş zamanlı yayınlanacak bir basın toplantısı ile bütün görselleri paylaşacak.

İşte James Webb Uzay Teleskobu’na Ait İlk Görüntü!

james webb uzay teleskobu ilk görüntü
Soldaki Hubble Uzay Teleskobu’nun yakaladığı görüntü, sağda James Webb Uzay Teleskobu tarafında da kayda alındı. Kızılötesi merceklere sahip James Webb, 13 Milyar ışık yılı uzaklıktaki galaksileri çok net biçimde görüntülemeyi başardı.

Hubble ile aynı açıdan aynı noktaya sabitlenen James Webb Uzay Teleskobu, Hubble’da karanlık kalan bir çok noktayı aydınlatması ile bilim insanlarını ve uzay severleri heyecanlandırdı. Evrenin 13.7 milyar yıl önce var olduğu teorisine bağlı kalarak, hem Hubble’ın hem de James Webb’in çektiği bu görüntü evrenin 13 milyar yıl öncesine ışık tutuyor. Bu da Büyük Patlama (Big Bang) teorisinin öngördüğü şekilde, evrenin başlangıç anına bir adım daha yaklaştığımızı gösteriyor.

Görseldeki her bir sarı çizgi bir galaksiyi temsil ederken, mavi noktalar birer yıldız kümesini sergiliyor. Buna göre Jamess Webb’in çektiği ilk görüntüde neredeyse 10’dan fazla galaksi saptanmış oluyor!

Kızılötesi sayesinde Hubble’ın aktaramadığı karanlık noktaların ve galaksilerin James Webb’de oldukça net görünmesi ise; bundan sonraki görüntülerin ne kadar detaylı olacağını bize şimdiden gösteriyor.

NASA Basın Toplantısı Ne Zaman Yapılacak?

james webb uzay teleskobu 13 milyar yıl öncesini görüntüledi! nasa basın açıklaması yapacak 1 james webb uzay teleskobu
NASA 14. Başkanı Bill Nelson

28 MB’lık olarak ESA (Avrupa Uzay Ajansı) tarafından kendi internet sitesinde yayınlanan görüntü, ABD Başkanı ve NASA Başkanı Bill Nelson’un katıldığı canlı yayın ile tüm dünyaya tanıtıldı. Görüntü ile ilgili detaylı açıklamaları ve soruları ise, NASA tarafından 12 Temmuz 17:00’da (Türkiye saati ile) canlı yayında cevaplanacak.

Canlı yayının ardından NASA’nın paylaşacağı diğer görselleri de sizlerle paylaşıyor olacağız…

Hatice S. Yücel

2019'da İstanbul Üniversitesi Sosyoloji'den mezun oldum. Teknoloji ve dijital habercilik alanlarında kendimi geliştirmekten oldukça mutluyum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu