TechoCulture

KİRPİ 2- ZPT SAĞLAMLIK TESTİ

Kirpi (ZPT) Zırhlı Personel Taşıyıcılar ve sağlamlıkları ile ilgili satırlarıma başlamadan önce 28 Şubat 2020 tarihinde, Suriye’de, Türk milletinin kınalı kuzularına yapılan hain saldırı kınıyor, şehitlerimizin kanının yerde kalmaması için dua ediyorum.

Ne çelik tabyalar ister, ne siner hasmından;
Alınır kal'â mı göğsündeki kat kat îman?
Hangi kuvvet onu, hâşâ, edecek kahrına râm?
Çünkü te'sis-i İlâhî o metîn istihkâm.

-Mehmet Akif Ersoy-
BMC firmasının ürettiği Kirpi – ZPT ‘ler, 2011 yılından beri TSK envanterinde bulunmaktadır. 4X4, 6X6, Ambulans Kirpi gibi çeşitli varyasyonları bulanan Kirpiler, bu zamana kadar birçok tehlikeli görevleri yerine getirmiştir. En zorlu ve acımasız testlerden alnının akıyla geçtiği gibi, uğradığı saldırılarda da kahraman Mehmetçiğimizi beklenenin üstünde bir başarıyla korumuştur.

ambulans kirpi
Ambulans Kirpi

KİRPİ II Özellikleri

Özelliklerinden basitçe bahsederek konuya giriş yapalım.
Yüklü ağırlığı 21 tona yakın olan kirpiler, 6 silindir 375 beygirlik motora sahip. III. Seviye STANAG 4569 zırhlı koruması bulunuyor. %60 eğimde dik tırmanış yapabiliyor. Gece görüş kameralarına, kızılötesi termal kameralarına, araç içinden kontrol edilebilen silah kulesine, atış yeri tespit sistemine ve Run Flat (patlak gidebilen) lastik sistemlerine sahiptir. Jandarma Özel Harekat tarafından yurt içi operasyonlarında kullanıldı. TSK tarafından Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı, Barış Pınarı operasyonlarında kullanıldı ve hala Bahar Kalkanı Harekatında da kullanılıyor.

STANAG 4569 Nedir ?

III. Seviye STANAG 4569 zırhı burada biraz daha açmak istiyorum.
Öncelikle üretilen bu Zırhlı Personel Taşıyıcıların birer tank olmadığını ve hafif zırhlı araçlar sınıfında üretildiğini belirtiyor ve altını çizmek istiyorum. Kaldı ki ağır zırhlı araçların ve tankların %100 koruma gibi bir iddiaları yok.

ki̇rpi̇ 2- zpt sağlamlik testi̇ 1 kirpi
NATO Yıldızı

Açılımı ” Standardization Agreement ” olan NATO standartları sözleşmesinin belirlemiş olduğu bir standartlar çerçevesi vardır. Her NATO üyesi ülke geliştirdiği savunma sanayi ürünlerini bu standartlar çerçevesinde üretiyor ve NATO tarafından tescilleniyor. STANAG 4569 ise NATO standartları tarafından belirlenmiş “Lojistik ve Hafif Zırhlı Araçların Yolcuları için Koruma Seviyeleridir”. Tam adı NATO AEP-55 STANAG 4569‘dur.STANAG 4569 GUARD LEVEL 3

Zırhın koruma gücüne göre 6 temel seviyeye ayrılmıştır. Zırhlı piyade taşıyıcımız KİRPİ ise 3. Seviye zırha sahiptir. Bu seviyede ki zırh:
930 m/s ile 30 metrede 7,62 × 51 mm AP mermisi ile, azimut 360 °; yükseklik 0-30 ° açılarından yapılan atışa,
8 Kg ağırlığa kadar anti tank mayın, EYP veya el bombasının araç merkez altında patlamasına,
155 mm 60 m’de Yüksek Patlayıcı mermi ile azimut 360 °; yükseklik: 0-30 ° açılarından yapılacak top atışana karşı koruma sağlamaktadır.

Aşağıdaki videoda Belçika yapımı 6 KG PRB-M3 Anti-Tank mayınının test görüntülerini görebilirsiniz. Kirpiler ise 8 Kg’lık mayına dayanabiliyor.


2020 İdlib Saldırısının Ardından

şanlı türk bayrağı
Şanlı Türk Bayrağı

Suriye Hava Kuvvetlerine bağlı jetler, kesin olmayan kaynaklara göre BETAB-500 (Rus yapımı) nüfuz edici bomba kullanarak TSK konvoyuna saldırı gerçekleştirdi. Saldırıda 36 askerimiz şehit oldu.

SONUÇ

Elimizde ki verilere göre BETAB-500 nüfuz edici bomba 477 kg ağırlığa ve 98 kg’lik TNT patlayıcı gücüne eşdeğer bir patlama oluşturuyor. Bununla beraber yüksek ısı ve basınçla etkisini artırıyor. Bombanın etki alanını ve tam olarak nereye düştüğünü yada kaç aracın isabet aldığını malesef bilemiyoruz. 400 kişilik bir konvoydan doğrudan isabet alan ZPT’ler hariç, bombanın etki alanında kalan diğer araçların olay yerinden güvenli bir şekilde uzaklaştığı videoları gördük. Gerek RunFlat lastikleri, gerekse şasisinin sağlamlığı sayesinde o büyük enkazdan sağ salim çıkmayı başarmış.

Aşağıya videosunu bıraktığım görüntüleri izleyen ve konuyla alakalı bilgisi olmayan kişiler tarafından yapılan yanlış yorumlar azımsanmayacak kadar çok. Teknik ve pratik bilgilere vâkıf kişiler tarafından çokça bilgilendirme yapılmasına rağmen. Bu yazımı yazmam da ki amacım, o yanlışları düzeltmek ve bilgilendirmeye çalışmak.
ki̇rpi̇ 2- zpt sağlamlik testi̇ 2 kirpi
JÖH ve KİRPİ 1

Bazı siyasiler ve anti-militarist kişilerin hedefi olan KİRPİ araçlarımız, beklenenin üstünde bir performans sergilemiştir. Çoğu kişinin lastiklerinin patlamasından dolayı yerinden kaldığını düşündüğü yorumları gördüm. Oysaki videoya bakıldığında konvoy düzenine geçilmiş ve güvenli bölgeye kadar gelinmiş olduğunu görüyoruz. Zaten stratejik olarak araç dışındaki tehlike geçmeden personel tahliye edilmez. İzlediğimiz video ise saldırı alanından uzakta çekilmiş. O gerekli mesafeyi RunFlat lastikler sayesinde kat edebilmişler. Bazı kişilerse tank palet fabrikasının olmayışının etkisi olduğunu söylemiş. Lastik tekerlekli taşıyıcılarda palet yerine lastik tekerlek olduğunu bilmediklerini düşünüyorum. 🙂


Zaten paletlerin %100 sağlam kalacağının garantisi yok. Paletli araçlarda, palet setinde bir pimin ya da bir kordonunun hasar alması halinde araç hareket edemez hale gelmektedir. Daha sağlam olduğu aşikâr. Ancak böylesi bir durumda tamir edilmeden hareket etme yetisi kayboluyor.
KİRPİ zırhının oluşan basınca ve yüksek ısı enerjisine dayanması ile sağlamlığını tescillemiş.

BMC firmasını böylesine efektif bir araç yaptıkları için kutluyorum. Darısı yerli motora sahip KİRPİ III’leri görmeye. 🙂

Ahmet Halil IŞIK

Bilgisayar donanımı ve elektronik meraklısı. Demiryolu sevdalısı.

5 Yorum

  1. Thanks – Enjoyed this blog post, can I set it up so I receive an email sent to me when you publish a fresh article?

  2. There’s noticeably a bundle to learn about this. I assume you made certain good factors in features also.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu