Teknokültür

Metaverse Evreninde NFT ve Kripto Para Kullanımı Artıyor!

Metaverse evreni Meksika dalgası gibi bir anda tüm dünyayı etkisi altına aldı. Giderek gerçek dünyanın yerini almaya başladı diyebileceğimiz Metaverse’de NFT ve dijital para şuan en popüler ve dikkat çekici alanlar. Hatta geçtiğimiz günlerde ilk Metaverse düğünü gerçekleşti bile… Amerikalı çift Dave ve Traci Gagnon popüler video oyunu Animal Crossing’de bir tören düzenledi. Gelinlerin “Rüya gibi bir düğün istiyorum!” hayali artık gerçek oluyor!

i̇lk metaverse düğünü
İlk Metaverse Düğünü

Metaverse’de yapılabilecekler listesini daha da uzatabiliriz. Mesela Seul halkı VR (sanal gerçeklik) gözlüğü takarak müze turu, belediye yönetimine şikayette bulunmaya kadar çok sayıda şey için sanal belediye binasını ziyaret edebilecek. Belediye bu projenin 2022 yılının sonunda uygulamaya başlayacağını, 2026 yılında ise  bu projenin tam olarak faaliyete geçeceğini vurguluyor.

Gelişmeler bununla da sınırlı kalmadı. Nike, bir adım ileri giderek NFT ayakkabı üreten Metaverse şirketi satın aldı. RTFKT Studios, Nike için Metaverse dünyasına özel ayakkabı üretimi yapacak. Üretilen ayakkabılar NFT olarak satılacak.

Peki bu NFT nedir? Metaverse kripto paralar ne işe yarayacak gelin birlikte bakalım…

NFT nedir? 

“Non-fungible token” açılımına sahip NFT, dijital varlığının eşsiz olduğunu ve birbirleri yerine geçmeyeceğini onaylar. Değişimi olmayan çip ya da para anlamına gelen bu kavram blok zinciri dijital bir deftere sahip. NFT, bitcoin gibi değişimi mümkün olan bir dijital para değil. Tanımından da anlaşıldığı gibi değiştirilemez ve onu eşsiz kılan da bu özelliği.

nft
NFT

2021 yılının sonuna yaklaşırken NFT’nin satışları 292 milyon doları aştı. Her NFT dijital kayıt altında alınıyor. Bir çeşit dijital dünyanın gerçeklik sertifikası olarak düşünülebilir. Bu sertifika herhangi bir varlık için alınabilir; ister bir şarkı isterse de bir sanat eseri…

NFT’ler onları satın alan kişilere gerçek bir varlığa sahip olmayı sağlamıyor. Kısaca dijitalde olan dijitalde kalıyor.

Metaverse’de Para Kazanmanın En Eğlenceli Yolu

Metaverse evreninin sunduğu gerçeklerden biri de oyunlar. Bu ortamda oyun niteliğinde birçok görev ve kazanımlar mümkün. Metaverse ve kripto para evrenlerinin birleştirilmiş olması nedeniyle kullanıcılar gerçek kripto para kazanarak eğlenceli ve farklı bir deneyim yaşıyor. Hem oyun oynamak hem de para kazanmak istiyorsanız, oynadıkça kazandıran Metaverse oyunları tam size göre!

Şimdi, hem NFT kazanıp hem de kazandıklarını satarak gerçek paralar kazanabileceğiniz oyunlara bir göz atalım:

Axie Infinity: Pokemon tarzı bir oyun diyebiliriz.  Axie Infinity bir savaş oyunu olup, coin kazanabileceğiniz blok zinciri tabanlıdır. Bu oyunda oyuncuların diğer oyuncularla savaşması için “Axie” adı verilen NFT tabanlı dijital evcil hayvanları beslemesi ve toplanması gerekiyor.

Savaşan Pokemon’a benzer yaratıkların her biri NFT. Oyuncuların oyun yönetiminde oy hakkına sahibi olabilmeleri için AXS sanal para birimine sahip olması gerekiyor. Böylece topluluk hazinesinden pay alabiliyorlar. Oyunu oynamak isteyenlerin en az 3 AXS sahibi olması gerekiyor. Bu da oyunun önemli kurallarından biri.

metaverse evreninde nft ve kripto para kullanımı artıyor! 1 nft
Axie Infinity

Star Atlas: 2620 yılında geçen bu oyunun ana temasını 3 büyük galaksi oluşturuyor. Oyunlar birbiri ile rekabet eden galaksilerden oluşan ve oyun sırasında kaynakların kullanıldığı bir evrende gerçekleşiyor.

5 oyun motoru ile geliştirilmiş – bana göre muhteşem – grafiklere sahip. Uzay deneyimi yaşamak isteyenler ve uzay temalı oyunları sevenlerin oynadığı Star Atlas için Star Atlas (ATLAS) kripto para birimi kullanılmakta.

metaverse evreninde nft ve kripto para kullanımı artıyor! 2 nft
Star Atlas

Decentraland: Metaverse proje örneklerinden biri olan bu oyun, 90.601 parsel arazi üzerinde oynanıyor. Oyunun kripto para birimi ise MANA. Oyunda bu para birimi ile yapacaklarınız oldukça fazla. Oyun içinde arazi satın alabilir, satabilirsiniz. Ayrıca oyun satın aldığınız arazilerde istediğiniz şeyi inşa edebilme imkanı sağlamakta.

Oyun içindeki farklı oyun ve etkinlikler ile ödüller kazanabilir, arazi, karakter ve kıyafetleri NFT ile satın alabilirsiniz. Aynı zamanda tek bir oyun esnasında pek çok oyuncuyu ağırlaması ile tanınan Decentraland oyununda kullanıcıların adımlarını takip ederek oyun parkurlarında başarılar elde edebilirsiniz. Kazandığınız kripto paralarınız ise blok zincirlerde depolanmakta.

metaverse evreninde nft ve kripto para kullanımı artıyor! 3 nft
Decentraland

The Sandbox: Oyun anlamında en çok konuşulan Metaverse projelerinden biri diyebiliriz. The Sandbox, Land adı verilen arazilerin satın alındığı, arazilerde farklı deneyimlerin yaşandığı bir platform. Oyunda NFT tipi LAND ve SAND kripto para birimleri kullanılıyor.

metaverse evreninde nft ve kripto para kullanımı artıyor! 4 nft
The Sandbox

Illuvium: 3 boyutlu bir RP oyunu. Yani oyun içerisinde seviye ve karakter geliştirebilirsiniz. Oyuncu kendi seçtiği bir karakter üzerinden, o karakteri geliştirebilir ve istediği gibi şekillendirebilir.

İlluvium’da yaratık toplayıp savaşılıyor. Kripto para birimi ILV.  Kazanç elde edebilmek için harcama yapmak gerekiyor.  Illuvium’un açık betası 2022’de yayınlanacak. Oyuna kayıt yaptıranların sayısı ise gün geçtikçe artıyor.

metaverse evreninde nft ve kripto para kullanımı artıyor! 5 nft
İlluvium

Good Games Guil, Rokosoft, Pocket Arena, Bemil, Faraland ve The Killbox gibi oyunlar da NFT Metaverse’nin diğer popüler oyunları arasında yer alıyor.

Özetle hem oyun oynarım hem de coin kazanırım diyorsanız bu oyunlar tam size göre. Bilmeyenler için bu durum ne kadar can sıkıcı olsa da “değişmeyen tek şey değişimin kendisidir”.

Yeter Şirin

" Bir insanın zekası depolanmış güçtür, kendi kendine ateşlenmez; kıvılcım dışarıdan gelmelidir" der Mark Twain. Umarım yazılarımla sizin için kıvılcım olurum.

Bir Yorum

  1. I beloved as much as you will receive performed right here. The comic strip is tasteful, your authored subject matter stylish. nevertheless, you command get got an shakiness over that you wish be handing over the following. ill undoubtedly come more previously again as precisely the similar just about a lot often inside of case you protect this increase.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu