ElektronikTechoCulture

Milli İşlemci Projemiz: ÇAKIL

15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (İDEF)’nda tanıtılan Milli İşlemcimiz Çakıl‘a bakmadan önce işlemcileri/mikroişlemcileri tanıyalım. Mikroişlemci (Microprocessor) adını verdiğimiz donanım elemanı, bilgisayar mimarisinde en önemli işlevselliğe sahip birim durumundadır. İşlemciler; bilgisayarların temel işlem birimini oluşturan, belirli mantık ve matematik işlemlerini elektronik olarak yapabilecek biçimde, verilen komutları yorumlayan ve yürüten, yongalardan oluşmuş tümleşik devrelerdir.

milli işlemci çakıl mikroişlemci

Bilgisayarsız bir yaşam düşünemediğimiz ve düşünemeyeceğimiz günümüzde, bilgisayarların işlemcilerinin performansı ya da güç tüketimi kadar, üzerinde çalıştırdığı yazılımların güvenlik durumları da ön plana çıktı. Buna, 2018 yılında Meltdown ve Spectre adlarıyla ortaya çıkan ve işlemci üzerindeki güvenlik zaaflarını kullanarak kullanıcıların verilerine erişmeyi mümkün kılan hacking saldırılarını örnek olarak verebiliriz.

Milli İşlemci Çakıl Nasıl Ortaya Çıktı?

ÇAKIL Milli İşlemci Projesi‘nin çıkış noktasının, işlemci güvenliği olduğunu söyleyebiliriz.

ÇAKIL; ASELSAN ve TÜBİTAK BİLGEM ortaklığında ASELSAN’ın savunma, havacılık ve silah elektroniğinde kullanılan görev bilgisayarlarında kullanılmak üzere tasarlanmaya başlanmıştı.

milli i̇şlemci projemiz: çakil 1 milli i̇şlemci

Üretimine kısa süre önce başlanmış olan ÇAKIL’ın yongaları (chip) üzerindeki testler devam etmektedir. YONGATEK firması, ÇAKIL’ın yonga tasarım akışında önemli bir yeri olan fonksiyonel doğrulama (Functional Verification) işini üstlenmiştir. Bu kapsamda, işlemcinin RISC-V şartnamesine uygunluğunun denetlenmesi, işlemcide tasarım kuralı ihlalleri olup olmadığı, işlemcinin ASIC üzerinde sentezlenebilirliği gibi konularda çalışmalar yapmaktadır.

Peki RISC-V Nedir?

  • RISC-V açık kaynak kodlu bir ISA yani bilgisayar veri yolu standardıdır.
  • RISC-V ile üretilen işlemciler tüm sistemlerde kullanılabilir. Açık kaynaklı olduğundan cazip bir mimari seçeneğidir.
milli i̇şlemci projemiz: çakil 2 milli i̇şlemci
15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (İDEF)’nda sergilenen Milli İşlemci ÇAKIL

ÇAKIL İşlemci Özellikleri

YONGATEK firması ile doğrudan iletişime geçerek Milli İşlemcimiz ÇAKIL ile ilgili eriştiğimiz bazı bilgileri de paylaşmadan olmaz.

ASELSAN tarafından RISC-V mimarisi temel alınarak tasarlanan ve 64-bit mimarisine sahip ÇAKIL’ın yonga üretimi, 65 nm (nanometre) teknolojisi ile TSMC tarafından yapılmaktadır.

ÇAKIL, bir adet çekirdeğe ve 400 MHz saat (clock) frekansına sahiptir.

ÇAKIL’ın yonga alanı 27 mm²’dir.

ÇAKIL’ın işlem hacmi hakkında şu an bir bilgimiz yok ancak 4-issue bir işlemci olduğunu -yani aynı saat çevriminde 4 komut birden tamamlayabildiğini- söyleyebiliriz.

ÇAKIL; 1,8 W (watt) güç tüketmektedir.

ÇAKIL; Linux İşletim Sistemi (OS) ile ASELSAN ve TÜBİTAK tarafından geliştirilen Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi’ni üzerinde çalıştırabiliyor.

milli i̇şlemci projemiz: çakil 3 milli i̇şlemci

ASELSAN’ın daha sonraki hedefleri arasında ÇAKIL’ın çekirdek sayısını (4 çekirdek) ve saat hızını (800 MHz) artırmak olduğunu da söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu