TechoCulture

Mojo Lens: Herkes Süper Kahraman Olacak (2021)

Bir Silikon Vadisi girişimi olan Mojo Vision, XR kontakt Mojo Lens ile bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz olayı gerçeğe dönüştürdü.

Artırılmış gerçeklik gözlüklerinin kullanımı hemen hemen yaygın bir hale gelmesine rağmen dışarıdan bakıldığında gözlükleri kullananlar garip görünebiliyor.

Bu teknoloji daha iyi yapılabilir mi? diyen Mojo Vision, günlük yaşam içinde rahatça kullanılabilecek artırılmış gerçeklik teknolojisini bir üst seviyeye taşıdı ve Mojo Lens adlı artırılmış gerçeklik kontak lensini tasarlayarak bu soruya cevap verdi.

mojo lens
mojo lense ait bir görsel

Şirket, XR kontak lensini her zaman ve her yerde kullanma rahatlığı sunuyor.

Mojo Vision, girişimci CEO’su Drew Perkins, Baş Bilim Sorumlusu Michael Deering, CTO Mike Wiemer ve Apple, Google, Microsoft gibi şirketlerden oluşan bir Silikon Vadisi ekibi tarafından 2015 yılında kuruldu. Kurulan şirket için Perkins şu ifadeleri kullanıyor:

Mojo Vision, fikirlerin, bilgilerin ve insanların kesişimini yeniden hayal eden ürünler ve platformlar geliştirmeye adanmış ‘Görünmez Bilgi İşlem’ şirketidir. Hayatımızın birçok alanında giderek daha fazla yer alan ve dikkat dağıtan cihazlara bağlı kalmak yerine.”

İlk Fikir Nasıl Ortaya Çıktı?

Mojo Vision, ilk fikir olarak yerleşik yüksek çözünürlüklü ekrana sahip bir kontakt lens olarak tasarlandı.

Lens ilk olarak görme engelli kişilere düşük ışık koşullarında yardımcı olması için tasarlanmıştı. Lens aracılığıyla, hızla artış gösteren teknolojik gelişmelerde yeni bir ivme kazanılmış oldu.

Şirketin zaten CES 2020’de sergilediği bir prototipi mevcut. 0,48 mm gibi bir kalınlık, 14 bin ppi piksel yoğunluğu vaat eden bu lens, izlerken hadi canim dediğimiz filmleri aratmaz nitelikte.

Mikro ekrana sahip bu akıllı lensin ilk sürümü, yüksek kaliteli görsellikten ziyade basit, yeşil grafiklere sahip olacak.

Terminatör serisini sevenler için bu biraz hayal kırıklığı oluşturabilir:)

mojo lens
Mojo lensle gökyüzüne bakıldığında

Filmlerde gördüğümüz; gece görüşü yüksek, hassas arayüzlü kontakt lensler, Mojo Vision ile birlikte gerçeğe dönüşmek üzere.

mojo lens
Mojo lens

Mojo Vision, kullanıcılarına kendisini “süper kahraman”gibi hissettirecek olan bu teknoloji üzerinde beş senedir çalışıyor.

Mojo Lens, günlük kullanılan lenslerle aynı görünüm özelliklerine sahip. Tek fark, ufak bir ekrandan ve ona eşlik eden mikro elektronik parçalardan meydana geliyor. Böylece sanal gerçeklik tek bir kontak lenste toplanıyor.

Mojo Lens’i kullanan kullanıcıların gözleri kapalı olsa bile lensin çalışması ve böylece şeffaf bir ekrandan VR ekranına dönüşmesi de önemli olan bir diğer nokta.

Netflix bilim kurgu serisi olan Altered Carbon, XR teknolojisini kullanılan bu günlük kontakt lenslere dizisinde yer verdi. İzlemeyenler ve benim gibi bilim kurgu yapımları sevenler için kişisel önerim, lütfen izleyin.

Görme Engelliler ve Görme Bozukluğuna Yol Açan Hastalıklar İçin Bir Umut!

Mojo Vision, tasarladıkları akıllı merceğin maküler dejenerasyon (sarı nokta) gibi görme sorunları olanlara, nesneleri yakınlaştırarak veya nesnelerin vurgulanan katmanlarını üreterek çevrelerindeki ortamı görmelerine yardımcı olacağını iddia ediyor.

Lensin hayata geçmesi durumunda, makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) ve benzeri hastalıklar nedeniyle görme kaybı yaşayan insanların her anlamda hayatına güneş gibi doğması bekleniyor.

Mojo Lensin Diğer Özellikleri

Bisiklet veya seyahat sırasında mesafeleri, hızı, nabız ve diğer bilgileri hesaplanabilir, görüntülenebilir şekilde programlanması hedefleniyor.

mojo lens: herkes süper kahraman olacak (2021) 1 mojo lens
Ölçüm yapan mojo lens

Şirket hedef olarak sadece kullanıcının görebileceği, göz takibini kullanan bir ekran.

Lens sayesinde mesajlar, görüşmeler, yapılacaklar listesi, alarm gibi günlük ve saatte bağlı işlemleri gerçekleştirilebilecek.

Cep telefonlarıyla senkronize olacak olan bir yazılıma sahip olacağı söylenen Mojo sayesinde görüş açınız ve zamanınız, gereksiz veriler, mesajlar, mailler, telefonlar vb şeyler tarafından bölünmeyecek.

Artık telefon çekmiyor ya da tünele girdim bahaneleri kullanmamız gerekmeyecek gibi…

“Gözüm üstünde!” sözü havada kalmayacak, artık gözünüz tek bir yerde değil herşeyin üstünde olacak!

Düşüncesi bile hayal gibi ama yakında tamamen gerçek hale geliyor!

Ne Zaman Piyasaya Sürülecek?

Şimdilik proje ilk gelişim aşamasında.

Piyasaya sürülmesi için planlanan herhangi bir zaman çizelgesi yok. 

İlk olarak, lensi tamamlamak için 100 milyon doların üzerinde finansman sağlandı, ancak bunun gibi projelerde olduğu gibi bu proje için güneşin erken doğuşunu görmek zor olabilir.

Mojo Vision Ürün ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Steve Sinclair’a göre lensin tam olarak hazır olduğunu söylemek ve fiyatından bahsetmek şu an mümkün değil.

İlk üretilen lensin piyasaya çıkması birkaç yılı bulabilir. Ayrıca lensin FDA tarafından onay alması ve belgelendirilmesi de gerekmekte.

Mojo Vision’ın bu teknolojisinin ilk sürümü görme bozukluğu olan insanlar için olacak.

Şirketin lens konusundaki bir diğer hedefi de gün boyunca dayanabilecek bir bataryaya sahip olması… Böylece batarya akşam çıkarıldığında şarj edilebilecek.

Düşünebilen robotlar, sanal gerçeklik lensleri ve daha nice gelişmeler bizi bir adım daha “gelecek” kavramına yakınlaştırmakta.

Gelişen teknoloji ile yapay zekalar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Peki bu lens ile yapay zeka mı bizi ele geçirecek? Yoksa biz mi yapay zekaya dönüşeceğiz?

Yeter Şirin

" Bir insanın zekası depolanmış güçtür, kendi kendine ateşlenmez; kıvılcım dışarıdan gelmelidir" der Mark Twain. Umarım yazılarımla sizin için kıvılcım olurum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu