Yazılım

PYTHON Programlama Dilini Seçmek için 5 Sebep

Python programlama dili, java, php, ruby ve daha nicesi… İstatistiklere göre, gelişen teknolojide son dönemlerde bilgisayar programlama dillerine, bu iş dallarına olan ilgi ve talep oldukça artmış durumda. Birçok kişi bu alanda profesyonel bilgi donanımına sahip olup daha efektif bir şekilde iş dünyasında programlama dilini kullanmayı ya da yurt dışında bulunan çeşitli iş seçeneklerini değerlendirip farklı ülkelerde çalışmanın hayallerini kuruyor. Programlama dünyasına adım atmak istiyorsunuz, ancak bu biraz da bilmediğiniz ve sizi korkutan bir yol. Bu yazımda sizler için derin öğrenme alanında oldukça popüler olan Python programlama dilini neden tercih etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim…

STRES YAPMAYIN

python programlama dilini seçmek için 5 sebep 1 python programlama dili

Benim bu konuda sizlere ilk olarak söylemek istediğim, kendime karşı keşke aynı sabırla yaklaşabilseydim dediğim en önemli nokta stres olmuştur.

Her şeyden önce yeni bir yola çıktığınızı hayal edin. Sıfır bilgi donanımında olduğunuzu, yeni okuma öğrendiğinizi…  Yeni okumaya başlarken o harfleri birleştirmeye her ne kadar zorlansanız da gösterdiğiniz çaba sonucu emeklerinizin karşılığını aldınız. Bu nedenlerden ötürü programlamaya giriş yaparken de aynı aşamalardan geçtiğinizi varsayarak sürece güvenin ve hızlı yol kat etmek için stres yapmayın.

Python Programlama Dili ve Kullanımı

Python programlama dili nesne tabanlı olan programlama dillerinden bir tanesidir. Derin öğrenme (deep learning), istatistik, makine öğrenmesi (machine learning) gibi alanlarda oldukça sık kullanılmaktadır.

En büyük avantajlarından biri ise diğer programlama dillerine kıyasla daha kolay bir ara yüze sahip ve anlaşılabilir olması.

Bir diğeri ise R programlama diliyle benzerliği…

Kolay Arayüz

 • Python programlama dili açık kaynak kodlu bir programlama dilidir. Ücretsiz bir şekilde bilgisayarınıza indirip gerekli çalışmaları yapabilirsiniz.
 • C, C++, Java gibi diğer farklı programlama dilleriyle birlikte çalışabilir.
 • Kapsamlı ve kullanışlı birden fazla ücretsiz kütüphane alt yapısını içerir.
 • Python programlama dilini kavradığınızda, R programlama dili ile benzer ara yüz içerdiğinden, iki programlama dilini aynı anda öğrenebilirsiniz.
 • Her iki programlama dilinde söz dizimi basittir. Bu nedenle öğrenmesi kolay gerçekleşen program dilleridir.

Hızlı Ulaşılabilen Kütüphaneler

Python kütüphaneleri birbirinden farklı fonksiyonları çalıştıran ücretsiz Python programlama dilinde bulunan kaynaklardır. Bu programlama dili fazla sayıda kütüphane içeren çok fonksiyonlu yazılım dilidir. Her biri oldukça değerli veriler içermekte olup, gerekli kodları yazdığınızda seçilen kütüphanelere ulaşmanız dakikalarınızı alacaktır.

Sizler için bu kısımda en çok kullanmış olduğum ara yüz ve 3 çeşit kütüphane türünden kısaca bahsedeceğim.

 • Jupyter

Notebook alt yapısında olan Python ara yüzüdür. Python kütüphaneleri ile çalışabileceğiniz gibi hata içeren kod yazımlarında hataları göstererek işinizi kolaylaştırır.

 • Pygame Kütüphanesi

Oyun geliştirme ve yazımında kullanılan kütüphanedir. Bu kütüphaneyle interaktif oyunlar geliştirmek mümkündür.

 • Numpy Kütüphanesi

Python programlama dilinin en meşhur kütüphanelerinden olup zorlu matematiksel işlemleri yapabilmenizi mümkün kılar. Derin öğrenme, makine öğrenmesi gibi alanlarda kullanılır.

 • Pandas Kütüphanesi

Veri analizi yapmakta kullanılan kütüphanelerdendir. Python programlama diline dair eğitim almaya karar verdiğinizde mutlaka karşınıza çıkacaktır. Bu kütüphane sayesinde Excel gibi dosyaların içini okuyabilir, silme ve ekleme işlemi yapabilirsiniz.

Python Programlama Dili Kullanım Alanları

Çok mantıklı değil mi? Bu soruyu sorup neden öğrendiğinizi irdelemek. Python programlama dilinin kullanım alanları şu şekilde;

 • Pyhton programlama dilini mobil uygulama geliştirme ve oyun kodlaması yaparken kullanabilirsiniz.
 • Python ve R programlama dillerinde veri analizi yapabilirsiniz.
 • Verileri görselleştirip, (histogram, daire vs) tablo ve grafiklerle sunumlarınızı zenginleştirip yorumlayabilirsiniz.
 • Zorlu matematik işlemlerini gerekli kodları yazarak kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.
 • Özelleştirilmiş Python ve R kütüphanelerini kullanarak birden fazla veriye erişip üzerinde çalışmalar yapabilirsiniz.

Eğitimler ve Network Kolaylığı

python programlama dilini seçmek için 5 sebep 3 python programlama dili

Günümüzde herkes istediği eğitime, araştırmaya, bir konuda ulaşmak istediği bilgiye rahatlıkla erişebiliyor. Bu nedenle bu programlama alanında başlama cesaretini bulmuş her bir kişi bu bilgilere rahatlıkla erişebilir.

 • Burada ise en önemli nokta değerlerinizi, isteklerinizi ve hedeflerinizi en iyi şekilde analiz ederek size uygun eğitimlerden başlamak olacaktır.
 • Öğrenim içerikleri araştırıp materyallerin iyi bir kaliteye sahip olduğu konusunda hemfikir olduğunuzda online eğitim platformlarından gerekli eğitimleri alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bulunduğunuz konuma göre araştırma yapabilirsiniz.

Pandemi içerisinde bulunduğumuz şu dönemde çoğu eğitim online olsa da zaman içerisinde düzenlenen yüz yüze etkinliklere katılıp networkunuzu genişletmek için programlamaya yeni başlayan kişilerle ya da bu alanda oldukça profesyonel seviyeye gelmiş insanlarla tanışıp kendinize bu doğrultuda yeni yollar belirleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu