Dijital Pazarlamaİnternet - 1.KatTechoCulture

NFT Nedir? Nasıl Üretilir? Ne İşe Yarar?

NFT açılımı : Non-Fungible Token olan Takas Edilemez Jeton anlamında bir teknolojidir. Popülerliğinin artmasıyla yoğunlaşan NFT Nedir sorgulamalarına okkalı bir cevap verebilmek için bu yazıyı sizlere sunuyoruz. NFT Nedir diye arayarak bu yazıdan faydalandıysanız, insanlarla paylaşmayı ve kaynak göstermeyi unutmayın lütfen. Keyifli okumalar.

nft nedir ne işe yarar

(Non-Fungible Token) Nasıl Popüler Hale geldi? – NFT Nedir?

NFT son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz sanat çevresi tarafından “devrim” diye nitelenen bir teknolojidir. Adını kripto paralarla duyduğumuz blockchain teknolojisinin altyapısını oluşturmasıyla NFT’ler oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bu popülarite beraberinde insanların NFT Nedir diye soruşturmasına ve aramalar yapmasına sebep oluyor.

NFT Nedir?

NFT benzersiz, eşsiz ve yerine yenisi konulamayacak olan dijital ürünlere verilen isimdir. Bu özellikleriyle biricik bir ürün değeri taşırlar. Örnek vermek gerekirse 1 kilo muzun yerine markete gidip 1 kilo portakal koyabilirsiniz. 1 adet Bitcoin yerine bir başka kişiden 1 Bitcoin alarak elinizdekileri değiştirebilirsiniz. Fakat Twitter’ın kurucusu tarafından atılan ilk tweet’in bir eşi yoktur; ne olursa olsun, o tweet’in yerine yenisini koyamazsınız. Eğer bu değerli bir eserse, NFT olarak alınır ve satılır.

NFT nedir sorusuna en kısa cevap bu şekilde. NFT Nasıl satılır, nasıl üretilir diye merak eden ilgiler yazının devamını okuyabilir.

nft nedir ne işe yarar ilk tweet
Twitter Kurucusu Jack Dorsey’in attığı “ilk tweet”

Yukarıda gördüğünüz tweet, Twitter kurucusu Jack Dorsey tarafından atılan ilk tweet olma özelliğini taşıyor. Jack Dorsey’inattığı bu tweet eşsiz ve benzersiz olma özelliği nedeniyle NFT’ye dönüştürüldü. Jack Dorsey’nin NFT pazar yerinde satışa sunulan tweeti paylaşmasının ardından dakikalar sonra tweet, 2.5 milyon dolarlık teklif veren Sina Estavi‘ye satıldı. Atılan bu tweeti satın alan Hakan Sina Estavi’nin Türk asıllı olması ülkemizde de bu konunun geniş yer almasını sağladı.

NFT’ler sadece sanat eseri olmak zorunda değildir. Fotoğraflar, videolar, ses, gifler ve hatta yukarıda örneğini verdiğimiz tweetler bile NFT’ye dönüştürülüp satılabilir. Bu teknolojinin altyapısını oluşturan blok zincir ile NFT’lerin sahipliğini edinen kişi veya kurumların telif hakkından ayrı bir sahiplik kanıtı takip edilir. Böylelikle benzersiz ve eşsiz dijital ürünlerin kopyalanarak satılmasının önüne geçilmiş olur.

Nft nedir sorusunu olabildiğince anlaşılır şekilde açıkladık. Şimdi sırada nasıl alınacağı var.

NFT Nasıl Alınır?

Satın almak istediğiniz NFT’leri alabileceğiniz çeşitli platformlar vardır. Hangi platformdan ne alacağınız sizin almak istediğiniz dijital esere göre değişiklik gösterecektir. Örnek verirsek futbol tutkunusunuz ve eşsiz futbol kartları almak istiyorsunuz. Bunun için en iyi eşsiz futbol kartlarını satan platformlara gidersiniz. Satın almak için yapmanız gereken bazı şeyler bulunur. Özellikle önemli olan konu satın almak istediğiniz NFT platformuna özel dijital cüzdanınızın olmasıdır. Sonra bu cüzdanı kripto para birimiyle doldurmanız gerekir.

Sizin için NFT alabileceğiniz 8 tane platformu maddeler halinde listeleyeceğim:

  • OpenSea
  • SuperRare
  • Foundation
  • Enjin Marketplace
  • Axie Marketplace
  • Rarible
  • NFT ShowRoom
  • Decentraland

Bu listelediğim platformları inceleyebilir isteğinize uygun NFT’leri satın alabilirsiniz.

nft nedir ne işe yarar

NFT Nasıl Üretilir?

NFT’ler Ethereum kurucuları tarafından geliştirilen ERC-721 token standardına göre üretiliyorlar. Dileyen herkes elindeki benzersiz ürünleri NFT olarak üretip satabilir. Bunun için gerekli olan tek şey dijital bir kripto para cüzdanınızın olmasıdır. Bununla birlikte satmak istediğiniz dijital eserinizi Known Origin, Rarible veya OpenSea gibi NFT açık artırma pazarlarına yüklemeniz gerekir. Satmak istediğiniz benzersiz eserinizin kaç tane üretileceği ve fiyatı gibi özelliklerini belirledikten sonra ağ ücretini ödemenizle birlikte NFT’ler üretilmiş oluyor. Böylelikle NFT’ler, kripto para cüzdanınıza aktarılarak üretimin gerçekleştiği blok zincir teknolojisinde kayıt altına alınmış olur.

NFT Nedir, Nasıl üretilir, Neden popüler oldu gibi konulara yeterince değindik gibi. Şimdi bu işin realitede ne kadar talep aldığını görelim.

Dünyada Ses Getiren NFT Satışları Nelerdir?

NFT’lerin bu kadar gündem olmasında satışlarındaki yüklü miktarlar oldukça etkilidir. Şimdi hangi NFT’nin ne kadara satıldığını daha detaylı inceleyelim.

NBA severlerin yakından tanıdığı Lebron James’in bir smacıNBA Top Shot uygulaması aracılığıyla NFT olarak 77 bin dolara satıldı. NFT piyasasında oldukça aktif olan CrpytoPunk, Cryptopunk #3100 adlı NFT’yi 7,58 milyon dolara sattıve yeniden satışa sundu. Aynı şekilde CyrptoPunk #7804 ise 7.57 milyon dolara satıldı.

nft nedir ne işe yarar cryptopunk #3100
CryptoPunk #3100
nft nedir ne işe yarar cryptopunk #7804
CryptoPunk #7804

Eşsiz bir koleksiyon olan ve 70 sanatçı tarafından oluşturulan Hashmasks koleksiyonun değeri 17 milyon doları buluyor ve değeri gün geçtikçe artıyor. Aşağıda Hashmasks koleksiyonunun bir örneğini görüyorsunuz.

nft nedir ne işe yarar

Şarkıcı Grimes’in koleksiyonu Mart ayında 6 milyon dolara satıldı. Koleksiyon içinde en beğenilen eser “Death of theOld” isimli video oldu. Aşağıda videodan bir kesit görüyorsunuz.

nft nedir ne işe yarar

Haberlerde çoğumuzun görmüş olabileceği ve “ buna da bu kadar para verilir mi?” dediğimiz rock isimli dijital eser geçtiğimiz günlerde 1.3 milyon dolara satıldı. Aşağıda rock eserini görebilirsiniz.

nft nedir ne işe yarar

Bu zamana kadar satılmış en pahalı NFT ise kripto sanatçısı Beeple’ın açık arttırmaya çıkardığı “Everydays: The First 5,000 Days” eseridir. Beeple’ın 5 bin parçasının bir derlemesi olan eseri 25 Şubat’ta başlayan açık artırmanın ardından 69,4 milyon dolara (yaklaşık 550 milyon Türk lirası) satıldı.Beeple’dan satılıp ilgi gören bir başka eser olan Crossroads, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yenilgisiyle dalga geçen bir videodur. Trump’ın vücuduna yazılmış küfürlerle yerde yattığını gösteren videonun satış değeri 6.66 milyon dolardır.

nft nedir ne işe yarar
[Açık arttırmada 69,3 milyon dolara satılan Everydays: The First 5000 Days isimli çalışma / Fotoğraf: Reuters]
nft nedir ne işe yarar

Crossroads – Mike “Beeple” Winkelmann

Türkiye’deki Büyük NFT Satışları

Dünya genelinde olan NFT satışlarını inceledik. Bir de NFT satışlarının ülkemizdeki durumuna bakalım.

Tarık Tolunay’ın pandemi adlı eseri Türkiye’de NFT olarak satılan ilk sanat eseridir.

Gazeteci Cüneyt Özdemir’in satışa çıkardığı bir Twitter paylaşımı, 10 bin dolara satıldı.

Kripto dünyasının en pahalı sanatçısı olarak tanımlanan Murat Pak, 268 farklı sanat eserini NFT dünyasında toplam 1 milyon dolara sattı.

Zeynep Bugay’ın Proti Adası’nın Esrarı isimli kitabının çıkış öyküsü olan ve kitapta yer almayan “Anne” isimli öyküsü, 12 bin 400 dolara satıldı.

Galatasaray Futbol Kulübü geçen günlerde kurulduğu günden bu güne dek bütün sezonlarda yaşanan en önemli olayların yer alacağı bir koleksiyonun satışa çıkarılacağını açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda 87 bin dolara NFT üzerinden video eserini satan Refik Anadol, “Machine Hallucination” isimli NFT koleksiyonunu 5,1 milyon dolara satmasıyla tekrardan gündeme geldi.

Aşağıda Tarık Tolunay’ın pandemi isimli eserini görüyorsunuz.

nft nedir ne işe yarar

NFT İçin Çevresel Endişeler Nelerdir? – NFT Nedir?

Yazımda bahsettiğim dijital eserlerin doğrulanması için blok zincir teknolojisi kullanılır. Özellikle bu teknoloji büyük miktarda sera gazını açığa çıkaran elektrik tüketiyor. Örneğin NyanCat’in NFT’si Avrupa’da yaşayan bir kişinin iki aylık elektrik kullanımına eşdeğer karbon ayak izi yarattı.

nft nedir nyan cat

Bu sorundan dolayı NFT pazarından çekilen ve böyle bir çevresel sorunu hızlandırmak istemeyen sanatçılar da var. Şu anda bu çevresel sorunu çözmeye çalışan kişi ve kurumlar vardır. Fakat bu sorunun ne boyutta olduğu ve gelecekte neye evirileceği tam olarak bilinmiyor. Bu konuda yapılan araştırmalarda karışık sonuçlar verdiğinden analiz yapabilme imkanı bulunmuyor.

Bu yazımda, yepyeni bir teknoloji olan NFT teknolojisini detaylı olarak ele aldım. Nft Nedir, Nft Ne işe yarar, NFT nasıl alınır gibi çokça sorulan sorulara cevap vermeye çalıştım. Umarım yazım siz değerli okuyucularım için faydalı ve verimli olmuştur.

Sevgili Çağdaş Çalım’a NFT Nedir yazısını Teknotower’da yayınlanmak üzere ilettiği için teşekkür ederiz.
Redakte – SEO – Edit – Görsel Optimizasyonu : Admin

ADMİN

“Fayda sağlayacak bilgi” ve “kaliteli olmayacaksa hiç olmasın” mentalitesiyle şekillenen TeknoTower yolculuğunda, “Kaliteli ve faydalı teknolojik bilgi” mottosuyla ilk adımlar atıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu