Dijital Pazarlama

Nöro Pazarlamaya (NeuroMarketing) Giriş 1996-2020

Merhaba, günümüz teknolojisinde birçok firmanın ihtiyacı olan pazarlama stratejilerinden bir taneside Nöro Pazarlamadır. Neden Nöro pazarlama?

Kullanıcıların bir ürün paketi gördükleri anda, beyinlerinde yayılmaya başlayan dalgalar ve refleksleri ön plana alıp, ürün paketlerini bu doğrultuda düzenlenmesi fikirlerini ortaya çıkarıyor.

Satışlarınızı arttıracak, tüketiciyi mağazanıza çekecek olan pazarlama stratejisi ile tanışmaya hazır olun.

Bir çok firma kendi ürünlerini satmak için geçmişten günümüze birçok pazarlama stratejisi geliştirip, uyguladı.

Ufak ama etkili bir yolculuğa çıkalım, geçmişten günümüze değişmekte olan pazarlama stratejilerine bir göz atalım. 

1996 – 2004

Yılları aralığında “Müşteri kârlılığı ve kaynak tahsisi” çalışmaları yapıldı. Gelişmekte olan veri tabanı çalışmaları başlamış, birebir müşteriden veriler alınarak bireysel düzeyde analizler yapılmaktaydı.

2005 – 2012

Yılları aralığında “Pazarlama sorumluluğu ve müşteriye odaklanma” çalışmaları ile sürekli gelişen bir pazarlama stratejileri görmekteyiz. Teknolojik gelişmelerle beraber, müşteriyi derinlemesine dinleme tarzından bir strateji uygulanmakta. 

2013 – Günümüz

Hâla kullanımı devam etmekte olan “Pazarlama – Güncel medyayı kullanma” stratejisi hakimeyetini sürdürüyor. Çeşitli sosyal medya platformlarını kullanarak, insanların hareketlerine göre ilgili ürünler reklam olarak, biz tüketicilerin karşısına çıkıyor.

21. yüzyıldaki en önemli zorluk, şirketlerin finansal karlılığını sağlarken, tüketicilerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde nasıl karşılayabileceklerini tespit etmektir.

Satış yapmak hiç olmadığı kadar zor. Çünkü; Müşterileriniz çok daha akıllı ve rekabet çok daha büyük. Pazarlama döngüleriniz daha uzun, strateji kurmak hiç olmadığı kadar zor.

Muhteşem bir Strateji Aracı : NÖRO PAZARLAMA

Teknolojik tekniklerin de iyice gelişmesi ve normalleşmesiyle, dijitalleşmeye hep birlikte hızlıca adapte olduk. Böylece fiziksel pazarlamalara ek olarak daha çok dijital pazarlama tekniklerine maruz kalıyoruz. Ve Nöro pazarlama teknikleri, dijitalde de gayet etkin şekilde kullanılıyor.

nöro pazarlama oluşum çizelgesi
*Görsel üsküdar üniversitesi sunumundan alınmıştır.

Nöro pazarlama teknikleri;

  • Beyindeki elektriksel aktivite ,
  • Beyindeki bölgesel aktivite,
  • Beyindeki bölgesel aktivite,
  • Göz hareketler,
  • Yüz ifadeleri,
  • İstemsiz vücut tepkileri,
  • Yargı ve tutumlar.

gibi teknikler kullanılmaktadır. 

Akıllı bir insan gibi düşün ama insanlarla kendi dilleriyle iletişim kurun.

                     – WILLIAM BUTLER YEATS. 

Nöro Pazarlama Nerede ve Nasıl Kullanılır ?

X bir firmanın ürün ambalajı, Nöro deneyleri ile tüketici üzerinde ki etkisini araştırıp, ambalajı pozitif yönde tasarlayıp piyasaya sürüyor. Bu anlamda, kullanıcılar bir çok ürünü sorgulamadan alıyor. 

Bugün herhangi bir markete gittiğinizde, aldığınız ürünler bir barkod makinesinden geçiriliyor. Barkod makinesi arka planda, geçirilen her ürünün verilerini tutuyor. Bu durumda iyi bir analist zekasına sahip market sahibi, sürekli tekrar eden verilerde ki ürünlerin reyonlarını yan yana tutuyor. Örneğin cips ve kola.  Peki neden ?  

Bu pazarlama yöntemi deneyler üzerinde ilerler. Gönüllü tüketicilerin beyin sinyallerini algılayan, kan akışlarının ritmini ölçen bir alet tüketicinin beynine yerleştirilir. Tüketici görsel ve ses sorularını yanıtlarken beyindeki kan akışını, sinyalleri takip ederek bir panele yansıtır.

Bu yöntemin adı; Fonksiyonel Manyetik Görüntüleme ‘dir. (fMRI)

nöro pazarlama örneği

Panele yansıyan sonuçlar notlar şeklinde kayıt altına alınır. Firmanın yetkili analistleri kayıtları analiz eder ve belirlenen sonuç üzerinde pozisyon alınır.

Önemli bir deneydir. Fakat denek açısından olumsuz sonuçlara da rastlanabilir. Deneğin, makine içerisinde uzun süre hareketsiz kalmasından kaynaklı oluşabilecek sorunlar olabilir.

Araştırmalarım sonucu Nöro Pazarlamanın günümüzde etkisi çok büyük. Nöro deneyleri ile tüketiciye doğru ürünü ve ambalaj tasarımını sunmak ürünün satış ivmesini sürekli yukarı yönde tutacaktır.

NÖRO PAZARLAMA ile ilgili serimizde, sonraki yazılarda şu başlıklara değineceğiz;

  • Markalar bu yöntemi nasıl kullanıyor ?
  • Nöro Pazarlama stratejisinin tüketici üzerindeki etklieri neler ?
  • Başarılı satışlar için doğru reyonun önemi nedir ?

Yazı dizimiz yaklaşık 3 makaleden oluşacaktır. Nöro pazarlama dikkatinizi çektiyse ya da önceden beri merak ediyorsanız, kesinlikle serinin diğer yazılarını takip etmelisiniz.

Küçük bir tanımsal giriş yaptığımız bu yazmıza ek olarak; diğer yazılarda daha fonksiyonel kullanımlarından bahsedeceğim.

Aşağıdaki url’den Nöro Pazarlama Sunum dosyasına erişebilir ve indirebilirsiniz.

Görüntülemek için tıklayınız.

Baran Yıldırım

Web yazılımlarına merak salmış, kendisini bu alanda geliştirmekten zevk alan, kaliteli bir kitap okuyucusu. Deniz kenarında okunan kitabın verdiği zevkle çalışan ve Nöro Pazarlama hakkında araştırma yapan, Back End Developer.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu