TechoCulture

Microsoft Ölülerle Konuşmayı Planlıyor! Peki Nasıl?

Evet yanlış duymadınız! Ölülerle konuşmak artık imkansız değil. Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir dediğinizi duyar gibiyim. Bu haberi ilk okuduğumda bende en az sizin kadar şaşırdım. Gelin birlikte teknolojinin bu noktaya nasıl geldiğini inceleyelim.

microsoft ölülerle konuşmayı planlıyor! peki nasıl? 1 ölülerle konuşma

Ölmüş birini yeniden canlandırmayı düşünmemişsinizdir umarım. Çünkü sistem bu iletişimi fiziki bir şekilde gerçekleştirmek üzere tasarlanmadı. Zaten böyle bir şeyin mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Sistem ölülerle konuşmak üzerine kurulu. Peki biz adeta bilim kurgu filmi tadında olan bu teknolojiyi nasıl kullanacağız?

Sohbet Robotu

Microsoft ölmüş kişilerin bilgilerini, sisteme kayıtlı verilerini bir araya getirerek sohbet robotu oluşturmaya yönelik bir taslak hazırladı. Üstelik bu projeye 23 sayfalık bir patent bile verildi. Bu demek oluyor ki ölülerle konuşmamıza çok zaman kalmadı. Bu patente seçilen kişilerin videolarından alınacak görüntü ve derinlik verileriyle birlikte iki veya üç boyutlu olacak modeller oluşturulması da dahil edildi.

Patente buradan ulaşabilirsiniz: https://bit.ly/3ptzFuT

Sistem ilk olarak kişinin verilerini sosyal medya algoritmasından, paylaştığı fotoğraf, video ve ses kayıtlarından toplayacak. Daha sonra bu topladığı verileri iki ve üç boyutlu olmak üzere modelleyerek çalışmayı sürdürecek.

Sohbet robotu arkadaşınız, akrabanız, çok sevdiğiniz dünyaca ünlü biri olabileceği gibi rastgele biri de olabilir. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir şey.

ölülerle konuşmak

Kendimizi Eğitmek

Ölülerle konuşmak fikrini biraz daha ilginçleştirecek olursak eğer kendi ölümüzü eğitebileceğiz. Evet bunu da doğru duydunuz. Microsoft bunu şöyle açıkladı:

“Kişiler kendileriyle de karşı karşıya gelebilir (örneğin, kullanıcı sohbet robotunu yaratabilir ya da eğitebilir)”.

Bu şu demek oluyor: Ölmeden önce kendimizin robotunu eğitebiliriz. Kendimizin robot yedeğini bizden sonrakilere bırakabiliriz. Üstelik bunu bizzat kendimiz yaptığımız için sohbet robotuna daha çok veri aktarabiliriz. Bu veriler çok daha derin ve detaylı olacağı gibi jest, mimik, duygu durumu gibi aktarımlar bu robotu gerçeğe daha yakın hale getirecektir. İlginçtir ki mizah anlayışımızı bile sistemin algoritmasına ekleyebiliriz. Aklınıza robota ezbere birkaç cümle okutmak gelmesin. Robotun sistemi öyle bir işleyecek ki sanki gerçekten ölmüş birisi karşınızdaymış gibi konuşabileceksiniz. Anlık tepkiler verecek, konuşmalara doğaçlama bir şekilde katılacak ve en önemlisi sizin fikirlerinizi oluşan durumlara göre karşı tarafa aktarabilecek. Yani robotla sohbet edebilir, dertleşebilir hatta ondan akıl bile alabilirsiniz. Bu teknolojiyle bildiğimiz robot sisteminin ötesine geçmeyi hedeflediklerini söylemek çokta yanlış olmaz.

Daha Önceden Var Mıydı?

Aslında bu teknolojiyi bir dizide daha öncesinde gördük. Netflix üzerinden yayınlanan Black Mirror dizisinin “Be Right Back” bölümünde ölülerle konuşma teması üzerinde daha önceden duruldu. Erkek arkadaşını bir trafik kazasında kaybeden Martha, ona teklif edilen bu teknoloji kullanarak erkek arkadaşıyla iletişime geçmişti. Kullandığı sohbet botundan oldukça etkilenen Martha, botun istediklerini yerine getirerek onu bir robot haline getirmeye çalışıyor. Bölüm oldukça duygusal bir şekilde sonlanıyor. Ölülerle konuşmak acaba beklentimizi ne kadar karşılayacak? sorusunun cevabı bölüm sonunda gizli. Diziden bir kesiti sizin için aşağıya ekliyorum.

microsoft ölülerle konuşmayı planlıyor! peki nasıl? 2 ölülerle konuşma

Peki gerçek hayatta bu teknoloji kullanıldı mı? diye soracak olursanız eğer cevabım yine evet olur. İşte şimdi daha da ilginç bir hâl almaya başladı. Hemen anlatayım. Kanye West geçtiğimiz sene Ekim ayında Kim Kardashian’ın doğum günün kutlamak için gittikleri adada, ona oldukça ilginç bir hediye takdim etti. Bu hediye Kardashian’ın babasının hologram görüntüsüydü. Evet doğru duydunuz. Doğum günü için merhum babası Robert Kardashian’ın üç dakikalık hologram görüntüsünden oluşan videoyu hediye etti. Kardashian paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Doğum günüm için Kanye bana hayatımın en düşünceli hediyesini verdi. Cennetten özel bir hediye. Babamın hologramı. Çok canlı gibiydi! Tekrar tekrar izledik ve duyguyla dolduk.

Kendi Robotunuzu Yapmaya Hazır Mısınız?

Ölülerle konuşmak ister miydiniz? Büyük ihtimalle hepimizin konuşmak istediği biri olacaktır. Birçoğumuz bu dünyada kayıplar verdik, sevdiklerimizi sonsuzluğa uğurladık. Bu kayıplardan bazıları kaybettiğimiz aile büyüklerimizden biri olabileceği gibi daha önce hiç tanışmadığımız dünyaca ünlü sanatçılardan, liderlerden, filozoflardan, yazarlardan biri de olabilir. Onlara ne derdiniz, ne sorardınız hiç düşündünüz mü? Düşünmediysen bir an önce düşünmeye başlarsanız iyi olur çünkü bu sohbet robotuna yakın bir zamanda sahip olabiliriz.

Peki size son bir sorum olacak. Kendi ölünüzle konuşmak ister miydiniz? Kendinize ne söylerdiniz?

Diğer yazılarımız için:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu