TechoCulture

Porsche Elektrikli Araba Adımı Attı : TAYCAN

Porsche elektrikli araba konusunda iki yıl önce tamamen elektrikli sedan konseptinin ilk başlangıcıyla dünyayı hayrete düşürmüştü. Projeye “E” elektrik getirerek Misyon “E” projesi diye adlandırmıştı. Fakat bu, kulağa bir araba isminden çok bilimsel bir proje ismi gibi gelmişti açıkçası.

Bununla ilgili Porsche Ceo’su Oliver Blume’dan bir cevap geldi. Porsche spor otomobillerinin 70.yılı vesilesiyle Porsche Müzesi’nde gerçekleşen toplantıda konuşan CEO; yeni otomobilin adının Türkçe, genç bir atın canlılık ve hareketliliğini temsil eden TAYCAN olacağını açıkladı ve “TIE-con” olarak telaffuz edildi.

porsche elektrikli araba

Porsche CEO’su Oliver Blume yaptığı açıklamada;

 “Yeni elektrikli spor otomobilimiz güçlü ve güvenilir; uzun mesafeleri sürekli olarak koruyabilen ve özgürlüğü özetleyen bir araç.” dedi. 

Kompakt elektrikli motorlar, yanmalı motor yok, egzoz sistemi yok, iletim tüneli yok. Bu konsept otomobil ile limitleri yükseltmeyi düşünüyorlar. Tipik Porsche şekillerinin motor sporlarından esinlenilen aerodinamiklerle uyumlu birleşimi gibi… Sonuç: Tamamen performansa yönelik akışlı bir gövde

Bu yüzden spor arabanın geleceği oldukça umut verici görünüyor. Heyecan verici denilebilir.

Gelin bu inanılmaz heyecan verici otomobil hakkında biraz araştırma yapalım;

Porsche Elektrikli Araba TAYCAN Özellikleri

porsche elektrikli araba
ss

<3,5 saniye, 0–200 km / s <12 saniye içindeki 0-100 km / s ve 250 km / s (155 mil / s) üzerinde maksimum hızda performans değerleri öngörmüştür. Porsche, Misyonun 500 km’den daha fazla bir menzile ulaşmasını hedefliyor.

Dış Özellikler – Porsche Elektrikli Araba Taycan

porsche elektrikli araba

Ön kısmı, son derece düz başlık bölümü ile Porsche 918 Spyder süper spor otomobiline olan aile bağlarını açıkça gösteriyor. Önün stilistik ve teknik bir özelliği, yardım sistemleri için entegre sensörlere sahip Matrix LED far üniteleridir.

Konsept Çalışması büyük tekerlekler üzerinde duruyor: arkada 22 inç ve önde 21 inç. Geniş lastikler çok hafif aero jantlarına dayanmaktadır. Bu, bir Porsche’ye özgü yüksek yanal dinamikleri mümkün kılar ve konseptin çarpıcı modern görünümüne katkıda bulunur.  

Tüm tekerlekler Porsche Torque Vectoring sistemi tarafından ayrı ayrı kontrol edilir. Sadece 1,3 metre yükseklikte olan Taycan dört kişilik alan var mı? Düşüncesini aklımızda yer etse de endişe etmeyin cevap: Evet.

Arka tasarım, kesintisiz siyah şeridi sofistike siyah cam cilalı olarak, akışkan temasını alan işlevsel unsurlarla birleştiriyor. Araç kabini arkaya doğru sivrilerek, önde gelen arka siperlere yol açıyor.

Sanal dış aynalar, kelimenin tam anlamıyla göz alıcıdır: Bu kameralardan gelen görüntüler, alt ön cam köşelerine yansıtılır. Bu şekilde sürücü, görüntülerin yanı sıra çevre alanını da daha iyi görür. Ek olarak, arttırılmış güvenlik bilgileri burada aktif olarak görüntülenebilir.

İç Özellikler – Porsche Elektrikli Araba Taycan

Deneysel ve tamamen sürücü odaklı arayüzü, gerçek ve sanal dünyalar arasındaki akıllı etkileşimle geleceğe işaret ediyor. Sezgisel, hızlı ve dikkat dağıtıcı olmayan…

Telkari sürücünün ekranı kavisli, eğimli, sökülmüş ve serbestçe programlanabilir. Küme beş yuvarlak panele sahiptir ve OLED teknolojisinde sergilenmiştir. 

Menü navigasyonu, göz izleme ile kontrol edilir ve temel fonksiyonlara anında erişme felsefesi doğrultusunda erişim sağlar. Sistem düşünülen cihazı kamera ile tespit eder.

Artık sürücü, bir düğmeye basarak direksiyon simidindeki araç menüsünü etkinleştirerek istenen menüye erişim sağlıyor. Farklı bir yuvarlak cihaz seçmek sadece ekrana bir kez daha göz atıyor ve onay elle yapılıyor. Her şey doğrudan, hızlı ve sezgisel olarak çalışır şekilde tasarlanmış gibi gözüküyor.

Porsche’nin en iddialı kozlarından birisi, “yüksek hızlı şarj” olacak gibi duruyor. Tesla’yı bu noktada geçme hareketi olabilir. Elon Musk’un süper şarj cihazları 480 volt sunarken, Porsche, Taycan’ı ve tamamen elektrikli haleflerini şarj etmek için 800 voltluk bir altyapı üzerinde çalışıyor. Ve arabanın her iki tarafında da şarj portları bulunacak.

Bu arada, Porsche, Berlin’den Tel Aviv’e ve Silikon Vadisi’ne kadar teknoloji merkezlerinde bulunan ofislerinde mobil uygulamalar ve dijital hizmetler geliştirmek için yıllık 900 milyon dolardan fazla yatırım yapıyor. Otomobil üreticisi, girişimin üç ila beş yıl içerisinde şirketin yıllık gelirinin en az %10’unu oluşturmasını umuyor.

Şirket, ilk elektrikli otomobili Taycan’ın ön siparişlerinin 20.000 birim hedefini aştığını ve Porsche’nin yıllık üretim sürecini yükseltmesini sağladığını söyledi. Otomobil üreticisi, Porsche’nin son dört yıldır en büyük pazarı olan ABD, Norveç ve Çin’de güçlü bir talep bekliyor.

Porsche’nin yeni elektrikli araba girişimi, Tesla ile yarışa girmiş gibi gözüküyor, peki sizin favoriniz hangisi olurdu?

18 Yorum

  1. Tebrik ederim.. çok ilgi çekici bir konuyu ele almışsınız, hız tutkunu bir okur olarak tercihim geleceğin kıvılcımı porsche olurdu 🙂 yazılarınıza olan ilgim giderek artıyor, sonraki makalenizi merakla bekliyorum 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu