Yazılım

React 360 Nedir ?

React 360 ‘dan önce gelin, 360 özelliğine sahip teknolojilerin nasıl çalıştığını örneklerle öğrenelim.

Günümüzde inanılmaz bir ivme ile büyüme ve gelişme gösteren teknolojiye hiç kuşku yok ki ayak uydurmak kolay değil.

Gelişen teknoloji ile günümüzde yeni yeni adından söz ettirmeyi başaran bir teknolojiyi ele alacağız. Geliştirilmesi halen devam etmekte olan bir teknoloji VR Teknolojisi.

VR Teknolojisi Nedir ?

Hiç kuşku yoktur ki günümüzün en büyük online video platformu, YOUTUBE internet sitesidir. Dünyanın bir çok farklı yerinden, bu online video platformuna içerik üreten, üreticiler var.

Dünyanın en gelişmiş video içerik platformu Youtube üzerinde de gelişmekte olan bir teknoloji, VR teknolojisi.

Videoların içerisinde 360 derece dönebilmemizi sağlıyor. Ve bu bağlamda aynı sahne içerisinde, bir başka noktada neler olduğunu çok rahat gözlemleyebiliyoruz.

youtube 360 teknotower react 360

Youtube mecrasının dışına çıkalım. App Store ve Google Play Store üzerinde milyonlarca oyun barındırılmakta. 3D ve Serbest Dünya oyunlarını ele alalım. Bu oyunlarda, karakter yaratılan dünya üzerinde, belli sınırlar içerisinde hareket edebiliyor.

Bu bağlamda karakteri, X ve Y kordinatları dahilinde hareket ettirerek oyunda ilerleme kaydedebiliriz. Belirli kordinatlar dahilinde oluşturulan oyunlarda, çevremizi istediğimiz bakış açısından gözlemleyebilir ve hareketlerimizi bu bağlamda gerçekleştirebiliriz.

Anllatığım bu sistemi yapabileceğimiz bir teknolojiyi gelin hep beraber yakından tanıyalım. Kullanıcılarımıza yepyeni bir platform, dünya hazırlayalım.

REACT 360 / REACT VR NEDİR ?

React 360 teknolojisi web sitelerinde VR teknolojisinin kullanılmasını sağlıyor.

Bir Javascript kütüphanesi olan ve Facebook tarafından geliştirlmekte olan bir framework. Bu framework ile web sitelerinizde farkındalılık yaratarak kullanıcılarınızı web sitenizde tutabilir, sayfanızın cpm değerlerini arttırabilirsiniz.

react 360 example

React 360 Avantajları nelerdir ?

  • Facebook tarafından desteknlenmektedir.
  • Güncel teknoloji ile uyumlu
  • Kodları basit ve anlaşılır
  • Componentler yardımıyla hızlı ve dinamik yapıya sahip.
  • Az kod – Çok iş mantığında geliştirilmekte ve bu amaçta kullanılmakta.
react_360_code_example

Kodları, react js ve React Native dillerine benziyor. Aynı altyapıyı kullanıyorlar. React-Native ile yazılım geliştiriyorsanız, React360 teknolojisi size oldukça kolay gelecektir. Sunucu tarafında çalıştığından dinamik yapıda çalışmaktadır.

REACT 360 ÖRNEKLERİ

React 360 yazlımı ile geliştirebileceğiniz bir kaç örnek verelim;

1- Galaksimizi Tanıyalım

Proje kapsamında kullanıcılarınız için galaksimizde bulunan gezegenlerin, isimlerini ve görsellerinin bulunduğu, 360 derece dönebilme özelliğine sahip ve üzerine tıklandığında gezegen hakkında detaylı bilgi verebilen bir web yazılımı yapılabilir.

İnsanlar alışılmış makale içeriklerinden sıkıldıklarından ve yeni teknolojiyi öğrenmelerinden doğacak olan istek ve arzu sonucu web sitenizde daha uzun süre kalacaktır.

2- Burçlarımızı Tanıyalım

Proje kapsamında, bilinen tüm burçları görselleri ile beraber 360 derece dönebilme özelliğine sahip bir platform üzerinde sergileyebilir, burçlar hakkında günlük / haftalık / aylık periyodlarda içerik paylaşarak hizmet verebilirsiniz.

react_burçlar

3- Mini Gezi Oyunu

Proje kapsamında, kullanıcınızı kendi yaratıığınız dünya üzerinde gezmesine olanak sağlayabilir, gezdiği sokaklarda ufak ama etkili reklamlar yerleştirerek, güzel bir çalışma yapabilirsiniz.

Oyun içerisinde reklamlarınızı hazırlarken, Nöro Pazarlama teknolojisini kullanabilirsiniz.

4- Google Haritalar

Bilindiği üzere Google Haritalar (Google Maps) oldukça başarılı bir haritalama sistemidir. Bir araç üzerinde ki 360 derece çekim yapan kameralar, tüm dünyayı sokak sokak gezerek kayıt altına almıştır. Bu kayıtların hepsini birleştirerek, sokaklarda 360 derece gezebilmemize olanak sağlayan yazılım üretilmiştir.

Sizde Google Haritalar ile api bağlantısı yapıp, kullanıcılarınızı belirli yerlerde gezdirebilir, reklamları yapabilir ve buradan bir kazanç sağlayabilirsiniz.

google_maps_example_react

4. Maddeye özel ufak bir örnekle yazımızı sonlandıralım.

Bir Cafe hayal edin. Cafe bulunduğu lokasyonda fazla müşteri çekemiyor, siz de cafe ile anlaşıp cafe’nin reklamını React 360 teknoljisini kullanarak yapacaksınız. Google Haritalardan api ile bağlantı aldıktan sonra, cafe’nin bulunduğu konumu kullanıcılarınıza yol tarifi vererek, kullanıcılarınıza cafe’yi tanıtabilirsiniz. Bu bağlamda cafe’nin reklamını React 360 ve Google Haritaları kullanarak yapmış olursunuz.

Günümüzde reklam yapmak hiç olmadığı kadar zor. Çünkü; Müşteriler daha bilinçli. Bu sorun için güzel bir pazarlama strateji geliştirildi. Nöro Pazarlama. Kullanıcılarınızın, beyin dalgaları ile yaydıkları sinyalleri takip edebilirsiniz. Kullandığınız renkleri ve objeleri bu veriler ışığında düzenleyebilir, satışlarınızı arttırabilirsiniz. Makalemizi okuyarak daha iyi bilgi sahibi olabilirsiniz.

React 360 veya React VR teknolojisi ile geliştirme yapmak isterseniz sizi burada ki makaleye yönlendirelim.

Baran Yıldırım

Web yazılımlarına merak salmış, kendisini bu alanda geliştirmekten zevk alan, kaliteli bir kitap okuyucusu. Deniz kenarında okunan kitabın verdiği zevkle çalışan ve Nöro Pazarlama hakkında araştırma yapan, Back End Developer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu