TechoCulture

S-70 Okhotnik B (ОХОТНИК-Б)

Bilmeyenler için : S-70 Okhotnik B Nedir?

3 Ağustos 2019 tarihinde, Novosibirsk Uçak Üretim Kurumunun pistinde, Rusya’nın uzun süredir geliştirmeye devam ettiği, S-70 Okhotnik-B (ОХОТНИК-Б; Rusça “Avcı”) adlı insansız hava aracı (İHA) prototipinin ilk resmi uçuşu gerçekleştirdi.

S70 Okhotnik B Ne durumda?

Uçuş pistte bulunan bir operatör tarafından 20 dakika süreyle 600 metre irtifada yapıldı.

Rus uçak mühendisliğinin en mükemmel ürünleri arasında kendisine yer bulması beklenen Sukhoi S-70 için; Rus mühendisleri, “otonom” ifadesini üstüne basarak belirtiyorlar. Yani bu uçak, yapay zekâ ile uçacak. Dünya’nın ilk 6. nesil savaş uçağı, hayata geçirildi diyebiliriz. İlk prototipin bir İHA olması yanılgıya düşürmesin. Çünkü, Sukhoi firması yetkilileri, insanlı olan seçeneği de üreteceklerini iddia ediyor.

Proje resmi olarak 2012 yılında ortaya çıktı. 2014 yılında ise prototip safhasına geçildi. 2017 yılına gelindiğinde, nihai prototip ortaya çıktı ve testler başladı. Bazı uçuş testleri ve taksi testleri gibi…

s-70 okhotnik b (охотник-б) 4 s-70 okhotnik

Bilinen Teknik Özellikleri (Sukhoi Okhotnik)

Teknik özellikleri hakkında çok kısıtlı bilgi var. Bu uçak, hala sır küpü… Bu sebepten, teknik konuda duyum, iddia ve varsayımlar üstünden ilerleyeceğiz.

%90 kompozit malzemeden (malzemenin ne olduğu hakkında bilgi yok) yapılan Okhotnik-B’nin, stealth (gizlilik) özelliği bulunuyor. Okhotnik-B’nin 19 metrelik bir kanat açıklığı var. Boyutlarına bakarsak MİG-29 veya F-16 boyutunda olduğunu söyleyebiliriz. Hızının 1000km/h olacağı söyleniyor. Azami 13.000 metre irtifaya çıkabildiği söylenen Okhotnik-B’nin, maksimum menzili ise 4000 km. Rus kaynakları, resmi olarak bu uçağın istihbarat ve keşif için kullanılacağını söylese de bu uçak yapay zekaya sahip bir katil denilebilir. Adının da AVCI manasına gelen Okhotnik olarak konulması, insanı düşündürmüyor değil.

Uçakla ilgili 1 dakikalık uçak videosu ↓

Her biri 2 ton olan 2 adet mühimmat taşıma kabiliyetine sahip olacağı ön görülüyor. Eğer bu iddia doğruysa, S-70 Rusya’nın gelişmiş ilk firststrike (ilk atak) uçağı olacak demek hiç yanlış olmaz. Amerika’nın Irak işgalinde, F-117 lerle yaptığı firststrike uçuşlarını Rusya 2020 yılı itibari ile S-70 ile yapacak. Rus kaynakları S-70 için kullanacakları motorlar hakkında resmi bir açıklama yapmadılar. Ama alınan duyumlara göre; bu uçakta SU-57 uçağı için geliştirilen AL-41F motorunun daha basitini itki yönlendirme sistemi bulunmayan versiyonunu kullanmak istiyorlar.

s-70 okhotnik b (охотник-б) 5 s-70 okhotnik

Hava araçlarıyla ilgili bir diğer yazımız : “Yerli ve Milli Uçan Araba : Cezeri. Cezeri Kimdir?” ilginizi çekebilir…

S-70 ile ilgili elde edilen bilgiler şimdilik bunlar. Geliştirme süreci devam ettiği için özelliklerde değişiklikler görülecektir. Tüm dünyanın gözü bu ilk 6.nesil uçakta. Biz de yakından takipte ediyoruz. Elde edilecek bilgilere göre yazımız güncellenecektir. Takipte kalın.

Muhammed Musab AKDAŞ

Mekatronik öğrencisi, mesleğine aşık bir mekatronik teknikeri adayı, aklı erdiğinden beri savunma sanayisi için yanıp tutuşan, yazdığı yazılara tüm inancıyla güvenen Militarist bir yazar.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu