TechoCulture

SoloTürk : Dünden Bugüne Milli Değer

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bünyesinde bulunan Hava Kuvvetleri Komutanlığının 100.yılı hediyesi olarak Türk Milletine armağan edilen “SOLOTürk”, yıllar süren projeler sonunda hayalleri süsleyen gerçeklere dönüştürülmüştür.

Kurucu Pilotlardan Hv.Plt.Bnb. Murat Keleş SoloTürk’ün ilk sortisini gerçekleştirdi ve Türkiye’nin ilk “Gösteri Pilotu” ünvanına sahip oldu.

Solotürk , F-16 savaş uçağı Türk Milletinin kültürel ve ulusal simgelerini bulunduran önemli ögelerle birleştirilmiş Sayın Murat DORKİP tarafından grafik olarak tasarlanmış ve boyanmıştır. Uçağın altında Türk Milletinin ortak değeri ay yıldıza yer verilmekte  ve kanat bölümünde parlak siyah renkte kartal bulunmaktadır.Kartal Türk Milleti için özgürlüğü temsil etmesi nedeniyle uçağa yerleştirilmiştir.

soloturk-teknotowerSOLOTÜRK ekibi 9 kişiden oluşmakta ve 2 pilot 7 hava subayı bu ekipte görev almaktadır. Gönüllülük esasına dayanan bu oluşum dışında aynı ekip Hava Kuvvetleri Komutanlığının icra edeceği her türlü göreve daima hazırdır.

Dünyada söz sahibi olan ülkelerin de içinde bulunduğu birçok Gösteri Uçuşuna katılmıştır. Ülkemizi başarılardan başarılara koşturmuş aynı zamanda şerefli bayrağımızı dünyanın dört bir yanında dalgalandırmıştır.

    soloturk2-teknotower

    SOLOTÜRK  pilotlarımız, Hv.Plt.Yzb Erhan GÜNAR ve Hv.Plt.Yzb. Serdar DOĞAN son ödüllerini 15.07.2018 tarihinde İngiltere’de “The Best Solo Jet Display” ödülünü almış ve Türk Milletine armağan etmişlerdir.

Bunun gibi teknolojik kültür içeriklerini bulabileceğiniz TEKNOKÜLTÜR kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu