İnternet - 1.Kat

SSL Nedir? SSL Neden önemlidir1?

Özellik SEO tavsiyeleri arasında ve hosting sitelerinde sürekli göz önünde olması sebebiyle birçoğumuzun aklına SSL sertifikası nedir ? ve SSL neden önemlidir ? soruları gelmektedir.

SSL Sertifikası Nedir?

Söz Konusu SSL kelimesinin açılımı “Secure Sockets Layer” ve Türkçe anlamı “Güvenli Giriş Katmanı” demektir.

ssl neden teknotowerSSL başta e-ticaret sitelerinde kullanılmak üzere her sitede bulunması Google ve diğer tarayıcılar tarafından önerilen ve sitede yapılacak hassas işlemler için güvenlik sağlayan bir çeşit İnternet Protokolü dür. SSL ile korunan sitelerde kullanılan kredi kartı bilgileri, şifre veya kimlik bilgileri gibi önemli bilgiler asla 3.şahısların eline geçmemektedir.

SSL sertifikasının belirli özellikleri vardır.

Bunlar;

  1. Sertifika sahibi kurumun unvanı
  2. Sertifikanın seri numarası ve son kullanma tarihi
  3. Sertifika sahibinin açık anahtarı
  4. Sertifika veren Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısının elektronik imzası

SSL Neden Önemlidir?

Çok daha güvenli bir ortam sağlamasının yanısıra,

Google için en önemli konulardan olan SSL sertifikası, kullanıcıların güvenli web sitelerine girişlerini sağlamaktır. Güçlü bir HTTPS şifrelemesi web sitenin güvenilirliğini artıracak ve Google arama sonuçlarında güvenilir olmayan web sitelerine oranla SEO sıralamasında siteyi yükseltecektir. SSL Sertifikası bulunan web siteniz, Gmail ve Google Drive kullanan kişilere güvenli bir bağlantı sağlayacaktır.

Önde gelen arama ve içerik performansı platformlarından biri olan Searchmetrics SSL’in sıralamalar üzerindeki etkisi üzerine bir çalışma gerçekleştirmişti. Bu çalışmada SSL sertifikası olan sitelerin SEO görünürlüğü anlamında olumlu kazanımları olduğu görüldü. Çalışmada belirli bazı domainler incelenmiş ve bu domainlerin SEO görünürlüklerini SSL kriptolaması sayesinde kazandığı çıkarımı yapılmıştı.

ssl nedir teknotowerSSL Sertifikası Nasıl Alınır?

SSL özelliğini kullanmak için gereken bir sertifika vardır. Bu sertifika ücretli olarak alınabilmektedir. Siteniz için alacağınız SSL sertifikası 256 bit ve üzerinde olmasına özen gösteriniz. SSL sertifikaları mobil cihaz uyumluluğuna (Responsive),gelişmiş doğrulama özelliğine,tarayıcı uyumluluğuna göre farklı fiyatlardan satılmaktadır.

SSL Sertifikası Kurulumu

SSL sertifikasının kurulumu sunucu bilgileriniz sayesinde dakikalar içerisinde gerçekleşmektedir. Kurulum için SSL sertifikası aldığınız kuruma sunucu ip, kullanıcı adı ve şifrenizi iletmeniz yeterlidir.

Ayrıca birçok hosting firması sizin için ücretsiz olarak kurulum yapmaktadır.

SSL’den Sonra Sitedeki Değişiklikler

Kurulumun ardından sitede olan değişiklik http:// yerine https:// ile siteye girmektir. htaccess dosyanızda yapacağınız değişiklik ile 301 yönlendirmesini gerçekleştirip tüm http bağlantılarını https protokolüne yönlendirebilirsiniz.

İsterseniz şu siteden SSL kontrolü yaptırabilirsiniz. Diğer yazılarımıza göz atmak için de şuraya gidebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu