Bilgisayar - 3.KatSistem ve Network

Sunucular İnternet’in Kalbidir

Sunucular olmadan, internet adı verilen teknoloji olabilir miydi?

Basitçe anlatmak gerekirse sunucu, verileri internet ya da yerel ağ üzerinden derlemek veya göndermek için kullanılan fiziksel bir bilgisayardır.

Çoğu insan sunucu kelimesi duyunca, “Web Sunucu” sunu düşünür.   Web sunucusu, web tarayıcılarından herhangi bir siteye girdiğimizde o sitenin verilerini işleyen ve gönderen bir makinedir. Fakat sunucular sadece web sunucusu olarak kullanılmaz. Bu makineler pek çok amaçla kullanılır, örnek olarak dosya sunucuları, mail sunucuları vs. düşünülebilir.

Gerekli bir yazılımı çalıştıran bir bilgisayar da sunucu olarak düşünülebildiğine karşın, sunucu kelimesinin tam anlamı verileri internet üzerinden alarak ve göndererek işlev gören muazzam, yüksek güçlü makinelerdir.

Çoğu bilgisayar ağları, özel görevleri gerçekleştirebilen bir veya daha fazla sunucuyu destekleyebilir. Bir sunucu bir görevi yerine getirebildiği gibi birden fazla görevi de yerine getirebilir. Örnek olarak bir sunucu, web sunucusu olarak kullanılırken dosya sunucusu olarak da kullanılabilir.

Kesin olarak konuşmak gerekirse, sunucu belirli bir görevi ele alan yazılımdır. Bununla birlikte, bu yazılımı destekleyen güçlü donanım da genellikle sunucu olarak adlandırılır, çünkü yüzlerce veya binlerce istemciden oluşan bir ağı koordine eden sunucu yazılımı, sıradan tüketici kullanımı için satın aldığımız yazılımdan çok daha sağlam bir donanım gerektirir.

sunucular i̇nternet'in kalbidir 1 sunucular

Sunucu Türleri

Bazı ayrılmış serverlar tek bir işleme odaklanırken, bazıları birden fazla amaç için bir sunucu kullanabilir.

Genel amacı orta ölçekli bir şirketi desteklemek olan bir ağda büyük olasılıkla aşağıda listelemiş olduğum sunucu çeşitleri vardır;

Web sunucusu: Web sunucu, web tarayıcıları aracılığıyla sayfaları gösterir ve uygulamaları çalıştırır. Tarayıcı üzerinden açmış olduğunuz bir siteyi ve üzerinde bulunan görselleri gösteren yazılım bir web sunucusudur. Web sunucuları, bulut depolama hizmeti veya çevrimiçi yedekleme hizmeti aracılığıyla dosyaları çevrimiçi yükleme ve yedekleme, basit metin ve resimler sağlamaya kadar her tür şey için kullanılır.

E-posta sunucusu: E-posta sunucuları e-posta mesajlarının gönderilmesini ve alınmasını kolaylaştırır. Bilgisayarınızda bir e-posta istemciniz varsa, yazılım iletileri bilgisayarınıza indirmek için bir IMAP veya POP e-posta sunucusuna bağlanır ve e-posta sunucusundan iletileri geri göndermek için bir SMTP kullanır. IMAP, POP ve SMTP yazılımları bir protokoldür. Bu yazının kapsamının dışında bulunduklarından bu konulara bu yazımda değinmeyeceğim.

FTP Sunucusu: Dosya Aktarım Protokolü araçları aracılığıyla dosyaların taşınmasını destekler. FTP sunucusuna FTP istemcisi programları ile uzaktan erişilebilir.

Kimlik Sunucusu: Yetkili kullanıcılar için girişleri ve güvenlik rollerini kontrol etmek için kullanılır.

Yüzlerce farklı türdeki özel sunucu türleri bilgisayar ağlarında kullanılır. Ortak kurumsal tür serverlar dışında, ev kullanıcıları genellikle çevrimiçi oyun serverları, sohbet sun ve ses – video akış serverlarıyla etkileşim içinde olurlar.

Ağ Sunucu Türleri

İnternetteki birçok ağ, web sitelerini ve iletişim hizmetlerini bütünleştiren bir istemci-sunucu ağ modeli kullanır.

sunucular i̇nternet'in kalbidir 2 sunucular

Peer-to-peer ağ iletişimi olarak adlandırılan alternatif bir model, bir ağdaki tüm aygıtların gerek duyulduğunda bir sunucu veya istemci olarak çalışmasına izin verir. Peer-to-peer ağlar daha yüksek bir gizlilik derecesi sunar çünkü bilgisayarlar arasındaki iletişim çok dar bir şekilde iletilir ve gönderilir, ancak peer-to-peer ağ uygulamasının çoğu, büyük trafik artışlarını destekleyecek kadar sağlam değildir.

Cluster Yapısı

Cluster (Kümeleme), hizmet ve uygulamaların kullanılabilirliğini artırmak için birlikte çalışan bağımsız bilgisayarların oluşturduğu bir gruptur. Kümelenmiş sunucular (Cluster Servers adı verilir) fiziksel kablolarla ve yazılımlarla bağlanır. Sunuculardan biri başarısız olursa, başka bir sunucu Failover adı verilen bir işlem sayesinde hizmet sunmaya başlar. Böylelikle sunucu üzerindeki yazılımların çalışabilirlik oranı arttırılmış olur.

Evdeki Sunucular

Sunucular sadece yazılım olduğu için, insanlar evdeki sunucuları çalıştırabilir, sadece kendi ev ağlarına bağlı cihazlarda bu sunucuya erişebilir. Örneğin, ağa duyarlı bazı sabit sürücüler, ağdaki farklı bilgisayarların paylaşılan bir dosya kümesine erişmesine izin vermek için Network Attached Storage server (Ağa Bağlı Depolama sunucusu) protokolünü kullanır.

Evdeki sunucular ve evde sunucu kurma ile ilgili yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Plex medya sunucusu yazılımı, medya dosyalarının bulutta mı yoksa yerel bir bilgisayarda mı olduğuna bakılmaksızın, kullanıcıların TV’lerde ve eğlence cihazlarında dijital medya izlemelerine yardımcı olur.

sunucular i̇nternet'in kalbidir 3 sunucular

Sunucular hakkında daha fazla bilgi

Çalışma zamanı çoğu sunucu için kritik öneme sahip olduğundan, hiçbir zaman sunucular kapanmaz, bunun yerine 7/24 çalışır.

Ancak, sunucular bazen planlı bakım için bilerek kapatılır, bu nedenle bazı web siteleri ve hizmetler kullanıcılarına “planlı bakım” bilgileri gönderilir. Sunucular, DDoS saldırısı gibi bir saldırı sırasında istemeden de kullanılamaz görülebilir.

Okuduğunuz için Teşekkürler. Teknolojik Bilgi ve haber paylaştığımız Instagram sayfamıza davetlisiniz.

Murat Berksoy

System Administrator - Network Administrator - BT tecrübem sayesiyle bilgisayar ağlarını anlayabilme, analitik düşünebilme ve problemleri hızlı bir şekilde çözme yeteneklerini kazanmış bulunmaktayım. İşime ek olarak; yeni BT teknolojilerini takip etmeyi ve araştırmayı severim. LinuxSever bir Microsoftçu...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu