TechoCulture

Suriye’de Kullanılan Yerli ve Milli Teknolojiler 2020

Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarda kullandığı bilinen yerli ve milli teknolojileri listeledik. Son yıllarda, özellikle milli savunmamızdaki gelişimlerle beraber yerli ve milli teknolojilerimiz, aktif olarak sahada kullanılmaya başlandı. İşte Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından Suriye’de kullanılan yerli ve milli teknolojiler

GÖKTÜRK 1-2 UYDULARI

18 Aralık 2012 Tarihinde yörüngeye fırlatılan, Tübitak Uzay, Tai iş birliği ile geliştirilen keşif uydusu. Çektiği yüksek çözünürlüklü görüntüler ile ve sağladığı haberleşme imkanı ile TSK’nın en önemli istihbarat kaynaklarından birisi olarak görev alıyor.

yerli ve milli göktürk uydusu

UMTAS TANKSAVAR FÜZESİ

Uzun Menzilli Tanksavar Sistemi (UMTAS) Roketsanın geliştirmiş olduğu tanksavar füze sistemidir. 8 km menzile sahip olan ve Suriye’de kullanılan yerli ve milli teknolojilerimizden olan UMTAS, operasyonlarında ordumuz için önemli rol oynamıştır.

yerli ve milli umtas füzesi

KORAL

Mobil Elektronik Harp Sistemi (KORAL) Ana yüklenici Aselsan olmak üzere, 50 alt yüklenici ile geliştirilen KORAL, hizmete girmeden önce 1000 farklı testten geçmiştir. 2 ana yapıdan oluşan sistem; ilk olarak düşman radar yayınlarını algılayıp takip eden Elektronik denetleme sistemini (KORAL ED) devreye sokuyor. Daha sonra ise devreye (KORAL ET) yani Elektronik Taarruz sistemi devreye girerek düşman radarlarının sinyallerinin bozmak için karşı yayın aktifleştiriyor.

mobil elektronik harp sistemi (koral) yerli ve milli suriyede kullanılan

BAYRAKTAR TB2

suriye'de kullanılan yerli ve milli teknolojiler 2020 1 kullanılan yerli ve milli

Baykar tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilen BAYRAKTAR TB2, 2015 yılından günümüze TSK envanterinde hizmetimizde. Ukrayna ve Katar hava kuvvetlerinde de kullanılan BAYRAKTAR TB2, Kuveyt’te katıldığı demo uçuşunda kendine ait en uzun süre uçan milli hava aracı olma rekorunu da kırarak rakiplerini eledi. Suriye’de kullanılan yerli ve milli teknolojilerimiz arasında da önemli bir yere sahiptir.

Atış kombinasyonu sayesinde, 17 Aralık 2015 tarihinde de 2 adet Roketsan MAM-L güdümlü füzesi yüklü şekilde yapılan atış testinde %100 isabet ile hedefleri vurarak, başarısını tüm dünayaya göstermiştir. Sınıfında en iyisi olma yolunda başarıyla adım atan TB2 geçmişten günümüze, TSK ve tüm kolluk kuvvetlerimizin keskin gözü olmuştur.

Yerli ve Milli ALPAGU DRONE

Otonom Taktik Vurucu Sabit Kanatlı İHA Alpagu, Öz Türkçe’de “tek başına düşmana saldıran yiğit” anlamı taşıyan isme sahiptir. Asimetrik harp ve anti-terör alanlarında güvenlik güçlerinin en etkili silahlarından birisidir. 3.7 kg ağırlığa sahip olan Alpagu, 5 km menzil ile azami 400 metre irtifada, maksimum 80 km/saat hız ile 10 dakika görevini sürdürebiliyor.

alpagu drone suriyede kullanılan yerli ve milli teknotower

Tübitak’ın geliştirdiği, Aselsan’ın ürettiği Hassas Güdüm Kiti, 40 bin fit irtifada 25 km menzile ulaşabiliyor. Uçaktan atılan bombalara güdüm yeteneği kazandırıyor. Bu sayede bölgeye yaklaşmadan, güvenli bir biçimde menzilden 6 metre hassasiyetle vurabiliyor. Böylece Suriye’de etkin olarak kullanılan yerli ve milli teknolojiler arasında yerini alıyor.

TR-300 KASIRGA FÜZESİ

ROKETSAN’ın geliştirdiği ve kullanılan yerli ve milli füzenin, 3 kmden 100 km ye kadar tüm hedefler üzerinde öldürücü etki gösterdiği biliniyor. Her türlü hava koşullarında kullanılabilen TR-300 Kasırga, hedeflerini görmeden de vurabilme özelliğine sahip. Bu özellik TR-300 ün Tsk envanterinde büyük bir öneme sahip olduğunu gösteriyor.

tr-300 kasırga yerli ve milli suriyede kullanılan

ROKETSAN’ın geliştirdiği yerli füzenin, 3 kmden 100 km ye kadar tüm hedefler üzerinde öldürücü etki gösterdiği biliniyor. Her türlü hava koşullarında kullanılabilen TR-300 Kasırga, hedeflerini görmeden de vurabilme özelliğine sahip. Bu özellik TR-300 ün Tsk envanterinde büyük bir öneme sahip olduğunu gösteriyor.

TRG-300 KAPLAN FÜZESİ

ROKETSAN tarafından geliştirilip üretilen, yerli ve milli TRG-300 KAPLAN Füzesi yüksek isabet ve tahrip gücü sayesinde
20 – 120 km menzildeki yüksek öncelikli hedefler üzerinde yoğun ve etkili ateşler yapabilme yeteneğine sahiptir. Bu üstün özellikleri sayesinde; zamanında, doğru ve etkili ateş gücü oluşturarak manevra birliklerine mükemmel desteği sağlar. TSK envanterinde 300’ün üzerinde KAPLAN füzesi bulunuyor.

trg-300 kaplan füzesi suriyede kullanılan yerli ve milli teknotower

BORA-12 SNIPER TÜFEĞİ – MKE

bora 12 yerli ve milli suriyede kullanılan

7.62 mm kalibre mühimmat kullanan tüfek. 1200 metre menzil gözetmekte. Son teknoloji ile üretilmiş dürbün ve gece görüş sistemine sahip olan BORA-12, 6.5 kg olup, asla geri tepmiyor. Bu özellikleri barındırması BORA’nın sınıfında en iyi tüfeklerden birisi olmasını sağlıyor.

T-155 FIRTINA OBÜSÜ

t-155 firtina obusu suriyede kullanılan yerli ve milli

F16’lardan sonra en etkili silahlarımızdan birisi olan FIRTINA, 40km menzile sahip. Dakikada 65 km/saat hıza sahip 6 top atışı gerçekleştirebiliyor. Bunun yanı sıra, 30 saniyede mevzi değiştirebiliyor. Hızlı karşılaşmalara, hızlı karşılık vermesi, FIRTINA’nın TSK envanterindeki önemini vurguluyor.

BMC KİRPİ

bmc kirpi suriyede kullanılan yerli ve milli teknotower

Balistik, mayın ve EYP korumalarına sahip olan Kirpi, MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) yani; mayına dayanıklı, pusuya karşı etkin. Sınıfı bir araçtır. 10-14 kapasiteli asker taşıyabilen Kirpi, 16 ton ağırlığına sahip olmasına rağmen, 105 km/saat hıza ulaşabilmekte. Bu opsiyonlara ek olarak,
Otomatik Yangın Söndürme Sistemi, Merkezi Lastik Şişirme Sistemi, RPG Koruma ağı ve birçok özelliklere sahip olan KİRPİ, üretildiği dönemden bu güne Mehmetçiğin yerli ve milli en büyük koruyucularından birisi. Bu nedenle TSK, envanterinde kirpinin bir efsane olmasını sağlıyor.

KOBRA ZIRHLI ARAÇ – OTOKAR

kobra zırhlı araç yerli ve milli

Hepimizin hafızasında yer eden, görselde de olduğu gibi tanıdık gelen bir yüz. Otokar tarafından, Zırhlı savaş ihtiyacı doğrultusunda en
uygun çözümü sağlamak üzere geliştirilmiştir. Yüksek hareket ve beka kabiliyeti ile öne çıkan KOBRA her zaman göreve hazır. Sadece Suriye operasyonlarında değil, TSK’nın tüm görevlerinde, büyük katkı ve rol sahibi olmuştur.

PULAT AKTİF KORUMA SİSTEMİ

PULAT, Aktif Koruma Sistemi Sahip olduğu yüksek teknoloji radar ile platforma yöneltilmiş olan tehditleri tespit eder, ardından “Fiziksel İmha (Hard-Kill)” yeteneği ile tehdidi platforma çarpmadan önce uygun zaman ve mesafede etkisiz hale getirir.

suriye'de kullanılan yerli ve milli teknolojiler 2020 2 kullanılan yerli ve milli

PULAT gerek yakın mesafeden fırlatılan tanksavar roketlerine karşı gerekse de uzak mesafeden fırlatılan güdümlü tanksavar füzelere karşı modül yerleşimine bağlı olarak her yönü kapsayan 360°’lik tam bir koruma kalkanı sağlar.

Platform üzerine dağıtık olarak yerleştirilen koruma modülleri sayesinde birden çok tehdide karşı aynı anda etkinlik sağlar. PULAT dağıtık ve modüler mimarisi sayesinde birçok farklı tipte zırhlı araca uyarlanabilen aktif koruma sistem çözümüdür.

Sistem Özellikleri • Fiziksel imha (hard kill) kabiliyeti • Uygun modül yerleşimi ile 360 derece tam koruma • Radar ile tehdit algılama çözümü sayesinde toz, çamur, kar, yağmur gibi zorlu çevresel şartlar altında etkin çalışabilme • Asimetrik harpte yakın mesafeden atılan anti tank tehditlere karşı reaksiyon verebilme • Aynı anda birden fazla tehdide karşı etkin • Dağıtık mimarisi sayesinde farklı sayıda modül seçimi yapılarak birçok zırhlı araca uyarlanabilme

Daha fazla bilgilendirici makale ve paylaşım görmek istersen Teknotower ı Instagram da Takip edebilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu