Bilgisayar - 3.KatSistem ve Network

svchost.exe Nedir ve Durdurmak iyi 1 karar mıdır?

Eğer Windows tabanlı işletim sistemi kullanıyorsanız svchost terimini bir yerlerde görmüşsünüzdür. En çok da görev tarayıcısı işlemler bölümünde görülmektedir. Bilgisayarınız üzerinde hiç işlem yapılmasa da bazen “svchost.exe” terimini görev tarayıcısında çok fazla görmek insanları endişelendirir. “svchost.exe Nedir ve Bilgisayarımda ne oluyor acaba?” diye düşünmeden edemezler. Sonraki işlem, büyük ihtimalle bu prosesi durdurmak olacaktır. Peki bu doğru bir hareket midir?

Bunun cevabı : “kesinlikle hayır!” dır. Herhangi bir svchost işlemini durmaya zorlamayın! Windows’un işini düzgün yapması için bu exe’ler çok önemlidir. Neden bu kadar önemli olduğunu anlamak için, svchost.exe’nin tam olarak ne işe yaradığını öğrensek iyi olur. ↓

Svchost.exe Nedir ?

svchost.exe teknotower

“Svchost” un açılımını yazdığım anda işler biraz daha anlamlı olacaktır. İngilizce olarak “Service Host”, Türkçesi “Servis Sağlayıcısı” şeklinde anlamlandırılabilir ve görevi de bu isme tam oturuyor. Windows servislerini barındırıyor. Windows bir hizmeti çalıştırmak istediğinde, bunu yapmak için “svchost” ‘u kullanmaktadır.

Aynı anda çalışan birden fazla “svchost.exe”gördüğünüzde, bu yalnızca şu anlama gelir; bilgisayarınız aynı anda farklı hizmetleri çalıştırmakta. Windows makineler çalıştığında arka planda çok şey olmakta, bu yüzden çalışması için tüm bu işlemlere ihtiyacı var!

Neden Bir tane svchost.exe gösterilmiyor?

Bütün bu farklı süreçlere sahip olmak düzensiz görünebilir. “Windows neden tüm işlemlerini tek bir paket altında bir araya getirmiyor” sorusu aklınıza gelmiş olabilir.

Bu kararın arkasındaki sebep, bir çöküşün tüm hizmetleri yanında götürmesini engellemektir. Bir fabrika işletiyorsunuz, her göreve bir işçi robot yerleştirdiniz ya da her görevi yapan merkezi bir yapay zeka robotunuz var. Kendinize şu soruyu sorun “hangisi bozulursa daha az zarar ederim?”. Cevap “işçi robot” olacaktır.

AI robotunuz aynı anda tüm görevleri yapabilir, ancak eğer bozulursa, fabrikadaki her iş onunla birlikte gider. Fakat bir robot işçi arızalanırsa, fabrikanın diğer alanları hala normal şekilde çalışabilir.

Aynı fikir svchost içinde geçerlidir. Eğer Windows bütün servislerini tek bir svchost işlemine dahil ederse, bütün servisler tek bir seferde açılırsa çökecektir. Windows üzerinde birçok servis var, bunların aynı anda kapanması bir felaket olurdu! Her servisi ayrı bir işlemle ayırdığımızda, birisinin başarısız olması durumunda diğerlerinin bozulmasını önleriz.

Hangi İşlemler Çalıştırılıyor?

scvhost.exe necir teknotower

Eğer svchost.exe altında hangi işlemler çalıştırıldığını merak ediyorsanız görev yöneticisi yardımı ile görebilirsiniz. Ctrl + Shift + ESC tuşlarına basarak görev yöneticisini açın. İşlemler tabının altında “Service Host” kelimesi ile başlayan işlemleri inceleyerek yapılan işlemleri görebilirsiniz.

Peki Svchost Kötüye Kullanılırsa

Ne yazık ki svchost göründüğü kadar saf bir eklenti değildir. Microsoft işletim sistemlerinde ki önemli görevi nedeniyle, bazı kötü niyetli kişiler bu eklenti üzerinde işlemler yapmaktadırlar. Çoğunlukla kendi programlarını svchost adı altında çalıştırarak bilgisayarlarımıza zarar verme niyetindedirler.  Çünkü svchost işlemlerini kapatmanın çok büyük risk taşıdığını biliyorlar!

svchost.exe durdurulmamalı teknotower

En iyi korunma yöntemi iyi bir antimalware programı ile bilgisayarınızı taratmaktır. Umarım bu yeterli olacaktır. Sakın kendi başınıza bu zararlı eklentiyi bulmaya çalışmayın – bu birçok soruna yol açabilir!

Sonuç – svchost.exe nedir?

Svchost görev yöneticisinde çok fazla görünebilir ve bu sizi endişelendirebilir. İşlerinizi ve bilgisayarınızı korumak için iyi bir güvenlik yazılımı almanız önemlidir.

Görev yöneticisinde görülen bu işlemlere benzer birçok isim görüyor musunuz?

Microsoft’un bunların ne olduğunu açıklamasını ister miydiniz?

Yorumlarınızı bekliyoruz.

Murat Berksoy

System Administrator - Network Administrator - BT tecrübem sayesiyle bilgisayar ağlarını anlayabilme, analitik düşünebilme ve problemleri hızlı bir şekilde çözme yeteneklerini kazanmış bulunmaktayım. İşime ek olarak; yeni BT teknolojilerini takip etmeyi ve araştırmayı severim. LinuxSever bir Microsoftçu...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu