TechoCultureMobil - 4.Kat

ÇOKLU KAMERA KULLANIMI TELEFONLARA NE KAZANDIRIYOR?


Birçok ileri teknoloji barındıran akıllı telefonlar, tasarımlarının arkasına birden fazla kamera modülü ve lens ekledi ama neden? Çoklu kamera kullanımı telefonlara ne kazandırıyor?

Birden fazla arka kamera, şu anda en pahalı telefonlarda (iPhone X, Samsung Note 9 gibi) bulunan lüks bir özelliktir, ancak mobil teknolojinin damlayan doğası, yakında onları daha ucuz modellerde de göreceğimiz anlamına geliyor;

Farklı kamera modülleri ve lensleri farklı işlevlerde daha iyidir. Düşük diyafram açıklığına sahip, geniş açılı bir objektif keskin ayrıntıların yakından toplanması için mükemmeldir ancak cisim hareket halindeyken o kadar da iyi değildir. Daha uzun bir lens daha iyi bir kalite içerecektir.

çok kameralı telefon çoklu kamera

Çoklu lensler: Mobil fotoğrafçılıkta bir sonraki büyük trend gibi gözüküyor.

Sızan beş kameralı Nokia akıllı telefonlar kesinlikle ilginç görünüyor. Nokia, sıra dışı lens ve sensörleri küçük bir form faktörü haline getiren ilk şirket olmayacak.

Huawei P20 Pro zaten üçlü kamera tasarımına sahipken, beş kameralı akıllı telefona bir adım atmak, birkaç yıl önce olduğu gibi olanaksız gözükmüyor. Asıl merak edilen soru, oluşabilecek problem ne olabilir?

Çoklu Kamera Kullanımı Problem Oluşturur mu?

Teorik olarak mümkün olsa da, böyle bir tasarımın tüm farklı modlar arasında otomatik olarak geçiş yapması veya kullanıcıya karmaşık bir seçenekler dizisi sunması gerektiğinden, kullanımı oldukça zor olacaktır. Ayrıca, böyle bir tasarımın üretimi çok tartışmalı kullanım seviyeleri için oldukça pahalı olacaktır. Her kamera çoğunlukla bağımsız olarak çalışır ve tüketiciler neredeyse hiç bir mod kullanmazlar. Tüketicilerin bu tür özellikler için bu kadar para ödemeye istekli olacağına dair ciddi bir şüphe var.

Çok sayıda farklı kamera tipiyle tasarlamak yerine, belki de çok yüksek çözünürlüklü çekimleri birleştirmek için dev sensör kullanılabilir.

Bu kadar lensle ne yapabilirsiniz?

Görüntü işleme de birçok farklı işlev bulunuyor, “Bokeh” portre efekti bunlardan bir örnektir:

 Telefon kameralarının çoğu, normal kamera merceğindeki düşük alan derinliği ile aynı efekti elde etmek için görüntünün bir kısmını yapay olarak bulanıklaştırır. (Örneğin, Google’dan gelen bir özellikle yakında renkli bir fotoğraf çekmenize ve yalnızca arka planı siyah beyaz yapmanıza olanak tanır.)

çoklu kamera kalitesi

Ancak genel anlamda, çift lensli ileri teknoloji telefonlar ve gelişmiş görüntü işleme, tek lensli olması durumundan daha iyi bir performans gösterebilir.

Yüksek seviyede ayrıntı, optik yakınlaştırma özellikleri ve kişiselleştirilebilir bokeh efektleri, modern akıllı telefon gereksinimlerinin en üst sıralarında yer almaktadır ve birden fazla kamera teknolojisi bu özelliklere kesinlikle ulaşabilir. Ekstra özellikler için özel kameralar kullanmak yerine, daha gelişmiş ve esnek özellikler sağlamak için birden fazla kamerayı birleştirmek akıllı telefon fotoğrafçılığının geleceği olabilir.

iPhone X, Galaxy S9 Plus, LG G7, OnePlus 6 ve hemen hemen her pahalı akıllı telefonun iki arka kamerası vardır. Bunlar, “portre modu” bokeh efektleri için yararlı olan alan derinliğini ve fotoğraf düzenlemesi için ön planın arka plandan ayrılma özelliğini sağlar.

Şimdi de üçüncü lensin eklendiği durumu inceleyelim;

Çoklu Kamera özelliklerini tek tek inceleyelim:

Halen piyasada bulunan Huawei P20 Pro’da toplam dört kamera bulunuyor. Üç arka lens ve bir öne bakan selfie kamera bulunuyor. Bir arka lens, 40 megapiksel renkli bir kamera içeriyor. İkincisi, derinlemesine bilgi sağlayan ve aynı zamanda fotoğrafların dinamik aralığını geliştiren 20 megapiksellik bir monokrom kameradır. Üçüncüsü ise 3x optik zoom sağlar.

Bir göze çarpan özellikte yakında saniyede inanılmaz 960 kare hızda ultra yavaş videoya izin verecek bir yazılım güncellemesi şeklinde oluyor olması.

samsung galaxy a9 4 kamera çoklu kamera

Toplam dört kamerayı açıkladık ve açıkçası kulağa çok hoş geliyor lakin beşincisi kadar güzel değil 🙂

Çoklu Kamera Kullanacak Yeni Cihazlar

LG’nin gelecek yıl gönderilecek olan ve muhtemelen V40 olarak da adlandırılan bir sonraki telefonu, üç arka kamera ve iki öne bakan şeklinde çoklu kamera içerecek.

 İki selfie kamerası muhtemelen yüz tanıma kilidini ve diğer özellikleri kolaylaştıracak.

 Üç arka kamera kullanan çoklu kamera sahibi cihazlarda ise geniş lens, ultra geniş lens ve “gizemli” lens olarak kullanılacak.

samsung galaxy s10+ çoklu kamera

Gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen çoklu kamera sahibi Samsung Galaxy S10 + modelinde de beş kamera bulunuyor. Bunlardan birinin 120 derecelik görüş alanına sahip, ultra geniş açılı lens olarak işlev görmesi bekleniyor.

Gelecek yılın sonunda, beş kameralı akıllı telefonlar, çoklu kamera açısından amiral gemisi telefonlar için standart bir durum olacak.

Ve eğer beş kameranın aşırı olduğunu düşünüyorsanız, Light adlı bir şirketin bu yılın ilerleyen saatlerinde dokuz kameraya sahip bir akıllı telefon duyurması bekleniyor.

9 kamerayla tam olarak 64 megapiksel çözünürlükte fotoğraflar çekebileceği düşünülüyor. Bu oldukça ve bu modelde 5 kat optik yakınlaştırmanın da olacağı gelen bilgiler arasında.

Tüm bu kameraların amacı, cep telefonunda DSLR benzeri kaliteyi sağlamak için 16 kameraya sahip şirketin telefon olmayan L16 kamerasıyla aynı.

Bakalım gelecek bize kaç kamerayı standart hale getirecek bekleyip göreceğiz…

8 Yorum

 1. Tebrikler.Konuya iyi hakim olmus ve ayrıntılarıyla okuyucunun kolay anlayacagı bir sekilde aktarmıssın.Devamını bekliyoruz.

 2. Tebrik ediyorum, yazını çok beğendim.
  İlkokul öğrencilerine yönelik, teknoloji ve bilimsel çalışmalar yapmanı dilerim.

 3. Günümüzün sosyal medya çağı olduğunu hesaba katarsak; sürekli fotoğraf ve video paylaşımlarının yapıldığı düşünülürse çoklu lenslere sahip telefonlar avatanjlı oluyor. Sanki profesyonel bir kamera ile çekilmiş fotoğrafları anında paylaşabiliyoruz ancak 5. Lensten sonra eklenen her lens gereksiz masraf ve abartı bir şov gibi olucak ve bu şekilde giderse telefonlar artık telefonluktan kamera olmaya terfi edecek.

  1. Bahsettiğiniz gibi optimum sayı ve kamera başarımı en kısa zamanda tutturulursa çok daha iyi olacaktır.

 4. Yazılarınızı takip ediyorum, en ilgimi çeken başlığınız ve içeriğiniz bu oldu. Teknolojinin odağı halinde gördüğüm bu sayfaya yakışır bir konuyu ele almışsınız. En büyük okurunuz olarak yeni proje ve makalelerinizi merakla bekliyorum. sevgiyle kalın..

  1. Güzel yorumunuz, içeriğimizi beğenmeniz ve sıkı bir takipçimiz olmanız bizi çok mutlu etti. Çok teşekkürler. Birlikte daha ileriye….
   Sevgiyle kalın ❤️

 5. 2-3 kamera olması normal karşılanabilir ama 9 kamera bence biraz fazla olabilir. Kamera sayısını arttırmak yerine kameranın özelliğini arttırmak bence daha mantıklı olabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu