Teknokültür

Turkcell Dijital Banka Kuruyor! 2022

Turkcell, dijital banka kurma girişimi için BDDK’ya (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) başvuru yaptı.

turkcell dijital banka kuruyor

Finans aleminde büyük bir gelecek sunması beklenen dijital bankacılık ya da açık bankacılık devlerin ilgisini ciddi anlamda cezbediyor. Daha önce Paycell hamlesiyle ödeme sistemlerinde adım atan ülkemizin bilinen GSM operatörlerinden Turkcell, dijital banka kurmak adına ilk adımı attı. Turkcell dijital banka ile bakalım başarı yakalayabilecek mi?

Turkcell Dijital Banka Nasıl olacak?

Elde edilen bilgilere göre Turkcell, dijital banka kurmak için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) başvurusunu yaptı. Dijital banka hakkında Turkcell tarafından deklare edilen açıklamaya göre Turkcell dijital bankanın başlangıç sermayesi 1 milyar TL olacak.

Turkcell Digital Banka Hisseleri nasıl dağılacak?

turkcell dijital banka hisseleri

Turkcell, kuracağı dijital bankada; açık bankacılık hizmetleri, elektronik bankacılık servisleri ve servis modeli bankacılığı hizmetleri olarak her çeşit bankacılık işleminin yapılmasını hedeflemiş. Turkcell’in Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) ilettiği açıklamada yer alan bilgilere göre kurulacak olan Turkcell dijital bankanın %99,96’sının hisseleri Turkcell Finansman A.Ş.‘ye ait olacak.

Kalan %0,4 hisse ise eşit olarak Turkcell Bilişim Servisleri A.Ş. ile Turkcell Satış ve Dijital İş Servisleri A.Ş.Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme A.Ş. ve Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş arasında pay edilecek. Turkcell dijital banka çalışmalarını yakından takip ederek detayları sizlere aktarma çabamıza devam edeceğiz.

Turkcell’in KAP Açıklaması

Turkcell dijital banka ile ilgili olarak KAP’a şu şekilde açıklamada bulundu :

Sermayesinin tamamına sahip olduğumuz bağlı ortaklıklarımızdan Turkcell Finansman A.Ş.’nin %99,96’sına, Turktell Bilişim Servisleri A.Ş., Turkcell Satış ve Dijital İş Servisleri A.Ş., Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme A.Ş. ve Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin ayrı ayrı %0,01’ine sahip olacağı, bireysel ve kobi segmentlerinde müşterilere hizmet sunacak olan dijital banka şirketinin kuruluş izni için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’na 27 Haziran 2022 tarihinde başvuruda bulunulmuştur. Şirketin, 1.000.000.000 TL tutarında başlangıç sermayesi ile kurulması planlanmaktadır. Kuruluş izninin alınması sonrasında, gerekli altyapı ve organizasyonun tamamlanması ile BDDK’ya faaliyet izni başvurusu yapılacaktır. Şirketin faaliyete geçmesi, söz konusu faaliyet izninin temin edilmesi halinde gerçekleşecektir.

Sizce?

Bakalım bu hamle ilerleyen zamanda ne gibi gelişmeler doğuracak?

Turkcell Dijital Banka hamlesi sizce başarılı olacak mı?

ADMİN

“Fayda sağlayacak bilgi” ve “kaliteli olmayacaksa hiç olmasın” mentalitesiyle şekillenen TeknoTower yolculuğunda, “Kaliteli ve faydalı teknolojik bilgi” mottosuyla ilk adımlar atıldı.

2 Yorum

  1. Hi my friend! I wish to say that this post is amazing, nice written and include approximately all significant infos. I would like to see more posts like this.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu