Sosyal Medya - 5.Kat

Twitch Çöktü, Sosyal Medya Bir Şok Daha Yaşadı

Facebook’un çökme skandalının ardından Twitch çöktü! Art arda yaşanan sosyal medya krizlerine bir yenisi daha eklendi. Türkiye saati ile gece 11 civarında başlayan yayın sorunu kısa süre devam etti. Akıllara ise her zaman olduğu gibi Twitch’in “hacklenmiş” olabileceği ihtimali geldi.

Facebook Krizi Sonrası Twitch Çöktü

En çok kullanılan ve kullanıcı sayısı 1.5 milyar kişiyi aşan Facebook, herkesin paniklemesine yol açmıştı. 4 Ekim 2021 tarihinde akşam saatleri başlayan erişim sorununu, Facebook’un alt uygulamaları olan Instagram ve Whatsapp’da yaşamıştı. Neredeyse 5 saat süren kesintinin ardından, her şey normale dönmüştü. Ancak herkesin aklına, dev şirketin hacklenme ihtimali gelmişti.

twitch çöktü

6 Ekim 2021 tarihinde ise Twitch çöktü. Dünyanın en büyük live-streaming platformu olarak görülen Twitch’e kısa bir süre ulaşılamadı. Hesaplarına giren bir çok kullanıcı, ana sayfaya ulaşamadı ve hata aldı. Üst üste yaşanan erişim sıkıntısı ise akıllarda soru işareti yaratmaya devam etti. Platforma yapılan geri bildirimlerde yığılma oldu. Canlı yayınların sağlanamaması bir yana, Twitch’in hacklendiği ve yayıncıların kişisel bilgilerinin çalındığı iddiası da gündeme geldi.

Twitch Yayıncılarının Kişisel Bilgilerinin Çalındığı İddia Edildi

Üst üste yaşanan sıkıntılar sonrası, bir çok spekülasyon üretiliyor. Facebook çöküşünün ardından, kullanıcılarının kişisel bilgilerinin Dark Web’te satılığa çıktığı iddia gündemi gelmişti. Siber saldırıların yoğunlaştığı günümüzde, bu tür hack girişimleri sonrasında, genellikle fidye isteniyor. Sistem açığını bularak verileri çalan kişiler ile şirket sahipleri arasındaki gerilim de sürekli artıyor.

Facebook Instagram ve Whatsapp için de benzer bir senaryonun gerçekleştiği düşünülmüştü. Diğer yandan, Twitch çöktü haberleri hızla yayıldı ve bir çok sitede yayıncı bilgilerinin satıldığı ile ilgili görseller paylaşıldı. Fakat Twitch bununla ilgili resmi bir açıklamada bulunmadı. Yoğunluk sebebiyle sitenin hata verdiğini belirttikten sonra, çalışmaların sürdüğünü ifade etti ve kullanıcıların sabırlı olmasını istedi.

twitch çöktü, sosyal medya bir şok daha yaşadı 1 twitch çöktü

Yarım saat bile sürmeyen kesintinin ardından, kullanıcılar nihayet Twitch’e ulaşabildi. Hem yayıncılar hem de canlı yayınlar kaldığı yerden devam etti. Böylece oluşturulan spekülasyonların gerçek olmadığı ortaya çıktı. Yine de üst üste yaşanan erişim skandalları, dünyayı endişelendirmeye devam ediyor.

Sosyal Medya Platformlarına Neler Oluyor?

Facebook, Instagram, Twitter, Twitch, Youtube ve daha nicesi için her şeyin pamuk ipliğine bağlı olduğuna tüm dünya şahit olmakta. Her ne kadar dev şirketler, güvenlik ve erişim konularında kendilerine güvense de; son günlerde yaşanan problemler önemli bir sorunu gün yüzüne çıkarıyor.

Kullanıcıların sosyal medya düşkünlüğü bir yana, bu tür kesintilerde şirketler inanılmaz maddi zararlara uğruyor. Örneğin 5 saatlik Facebook kesintisinde şirket, NASDAQ borsasında %5 hisse kaybetti. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg ise ilk 3 saatte milyarca dolar kaybetti.

twitch çöktü, sosyal medya bir şok daha yaşadı 2 twitch çöktü

Siber saldırıların yoğunlaşmasının bir diğer tehlikesi ise kullanıcılara dokunuyor. Bir çok ülke ve şirket, kişisel verileri koruma kanuna biat ettiğini belirtse de; bu tür siber saldırılar kullanıcıların aslında güvende olmadığını gösterebiliyor. İnternetteki verilerimizin nerede ve kimler tarafından depolandığı ise, tartışma konusu olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Hatice S. Yücel

2019'da İstanbul Üniversitesi Sosyoloji'den mezun oldum. Teknoloji ve dijital habercilik alanlarında kendimi geliştirmekten oldukça mutluyum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu