Dijital PazarlamaTechoCulture

Ücretsiz Tasarım Programı CANVA nedir? Nasıl kullanılır?(2022)

Canva, 2012 yılında Avustralya’da kullanılan web tabanlı bir tasarım programıdır. Tasarım konusuna kaygıyla yaklaşanların önyargılarını silebilecek bir pratik bir uygulamadır. Üstelik herhangi bir program indirmeniz gerekmeden tarayıcınız üzerinden kullanabilirsiniz. Kullanım dilinin Türkçe olmasını kullanım açısından büyük kolaylık sağlıyor.

canva

Canva nasıl kullanılır?

İlk adım tabi ki web siteye üye olmak. Ücretsiz bir şekilde üye olabileceğiniz gibi tasarımlarınızı da belli oranda ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Peki neler yapabiliriz? Aslında Canva bize bu konuda geniş bir yelpaze sunuyor. Ayrıca hazır şablonlardan, görsellerden yararlanabileceğiniz kütüphaneye sahip. Instagram gönderisi, Instagram hikayesi, düğün davetiyesi, CV, kartpostal, sunum, afiş, poster, logo, web sitesi, çizelge, sertifika gibi bir çok şeyi profesyonel bir şekilde yapabilirsiniz.

canva
Canva ana sayfa

Ana sayfaya girdiğinizde sizi yukarıdaki tablo karşılayacaktır. Buradan tasarlamak istediğiniz şeyi seçtikten sonra ikinci aşama olan tasarımı düzenlemeye geçebilirsiniz.

canva

Canva’da Bir alt panelde tasarımınızı kullanacağınız program veya yerlere özel boyutta hazırlanmış olan şablonları göreceksiniz. Örneğin video oluşturacaksanız ‘boş oluştur’ yazısına tıklayarak 1920*1080 piksel video formatında beyaz bir sayfa sizi karşıladığını göreceksiniz.

canva

Ara yüzün içerisinde bol miktarda şablon bulunuyor. Hangi konseptte içerik üretmeyi düşünüyorsanız Canva’da o şablonu seçerek, görsellerde ki yazılara kendi yazılarınızı ekleyerek, istediğiniz animasyon geçişlerini ekleyerek ve en önemlisi videonun süresini belirleyerek bir video oluşturabilirsiniz.

Canva Yan Menüler ve Bileşenler

  • Şablonlar: Şablonlar sekmesi içerisinde bir çok konsepti barındıran hazır görselleri içeriyor. Örneğin bir video için hazır bulunan şablonlardan bazıları şöyle: Doğum günü videosu, eğitim videosu, inceleme videosu, açıklayıcı video, emlak videosu, pazarlama videosu vb.
  • Yüklemeler: Yüklemeler sekmesine girdiğinizde hazır görseller kullanmak yerine kendinize ait fotoğraf, video, ses gibi medya öğelerini kullanmak isterseniz siteye yükleyerek tasarımınıza ekleyebilirsiniz.
  • Fotoğraf: Fotoğraf sekmesi, hazır bulunan ve kullanımı ücretsiz stok fotoğrafların bulunduğu bir sekmedir.
  • Metin: Metin sekmesi adından da anladığımız üzere tasarımımıza eklemek istediğimiz yazıları başlıkları tasarlayabileceğimiz bir sekmedir.
  • Arka plan: Arka plan sekmesi tasarımınızın ya da yazdığınız yazının arka planını seçmeye, değiştirmeye yönelik bir sekmedir. Örneğin yüklemeler kısmına eklediğiniz fotoğrafınızın arka planını değiştirmek için bu seçeneği kullanabilirsiniz.
  • Logolar: Profesyonel bir şirket oluşturma aşamasındaysanız ve bir logoya ihtiyacınız varsa burası tam sizlik. Tasarlanmış, hali hazırda olan logonuzu bu kısıma ekleyerek görselinizin kalan kısımlarını da buradan tasarlayabilirsiniz. Önce bir logo tasarlayabilir, sonrasında bunu web sitesi kapak fotoğrafına dönüştürebilirsiniz. Son derece pratik 🙂
  • Daha Fazla(video, ses grafik): Son olarak Daha Fazla seçeneği bulunuyor. Buradan yeni bir içerik oluşturabilir, var olan içerikleri inceleyebilir ve medyalarınızı içe aktarabilirsiniz.
canva

Canva sizlerin de gördüğü üzere kullanımı son derece pratik ve kullanışlı bir tasarım web sitesi. Genel hatlarıyla size nasıl kullanacağınızı da anlattığımıza göre bundan sonrası sizin hayal gücünüze kaldı. Eminim ki ortaya çok güzel tasarımlar çıkacaktır.

Kıymetli vaktinizi bize ayırdığınız için teşekkürler…

Diğer yazılarımıza göz atın —> https://teknotower.com/

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu