Sistem ve NetworkTechoCulture

Veri Tabanı, Siber Saldırı ve Big Data Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Başlık

Veri: Ham, işlenmemiş haldeki bilgiler bütünüdür. Veriler sayım, deney, gözlem ya da araştırma yolu ile elde edilir. Bir veri toplandıktan sonra gruplanarak, sıralanarak ve özetlenerek elle ya da bilgisayarla girilip, işlenerek anlam kazanmaktadır.

veri tabanı, siber saldırı ve big data hakkında bilinmesi gereken 8 başlık 1 veri tabanı
veri tabanı

Veriler nerede saklanır?

Veri tabanı işleminde, bilgileri tutarken mantıksal bir sıralama yapılır. Bu sıralama çeşitliliğiyle beraber yapılandırılması, tasarlanması, sorgulanması ve güvenliğinin sağlanması için karışık görünse de kendi içerisinde bir düzen halindedir.

veri tabanı
verilerin saklanması

Veri güvenliğindeki Ana Unsurlar

Gizlilik: Hassas verilerin yetkisi olmayan kişilerden veya erişimlerden korumak.

Bütünlük: Bilgilerin kasıtlı/kasıtsız bir şekilde değiştirilmesini engellemek.

Kullanılabilirlik: Gerektiği zaman yetkililer tarafından erişilebilir olmasıdır.

Veriler nasıl korunur?

Veri güvenliği, verilerin her türlü yetkisiz erişime karşı korunması olarak tanımlanabilir. Ayrıca kişisel veya kurumsal verileri korurken gizliliğini sağlamak ve bütünlüğünü doğrulamaktır.

Veriler sunucularda, veri tabanı ağlarında, kişisel bilgisayarlarda vb. yerlerde bulunur. Veri nerede olursa olsun gizliliğini, bütünlüğünü ve erişebilirliğini korumak zorundadır. Veriler yazılı, sesli, görüntülü veya çözüm gibi formatlarda saklanabilir ve yetkili kişiler bu verileri talep ettiklerinde kullanılabilir durumda olurlar. Özetle düzeni böyledir. Dışında olduğunda düzensizleşir, veri güvenliği açığı olabilir.

veri tabanı
verilerin korunması

Siber saldırı Nedir?

Veri sayısallaştıkça, siber saldırı olaylarının ortaya çıkma durumu da öne çıkmıştır. Böyle olmasının en temel nedeni verinin artık bir değer ifade etmesi ve karşılığında kazanç elde edilebilir hale gelmesidir.

Durum böyle olunca haliyle kurumların sahip olduğu varlıkların en başında veri gelir. Kurumlar bu veriyi derler, değiştirir, bir ürün/hizmet haline getirebilir veya paylaşabilir. Bu sayede gelir elde ederler. Siber saldırı planları yapanlar bu işleyişi bildikleri için verilere erişmek ve bu veriler üzerinden illegal olarak gelir elde etmeye çalışırlar. Bu saldırının farkındalığında olanlar, gelişmiş koruma ürünlerine ve büyük ekiplere sahip olurken tercih etmeyenler herhangi firewall (güvenlik duvarı) ürünü dahi olmayan işletmeler daha kolay ‘av’ olurlar.

veri tabanı
siber saldırı

BIG DATA (Büyük Veri) Nedir?

Kullanıcın sosyal medya, arama, internette gezdiği yerler vs. gibi kullanıcının bıraktığı izleri kaydeden gerekli/gereksiz veri yığınıdır. Bunlar işlenir ve kullanışlı hale getirilir. İlerisinde yeni kanallar açar yani kullanıcın bu verileri kurumlara yönlendirilir. Veri artık sadece tablolardan ibaret olmayıp; resim, video, ses kayıtları da vardır. Bu karmaşıklığı halletmek isteyen şirketler belirli sisteme ayırarak ‘profil’ adı altında kişinin bilgilerini big dataya geçirirler. Kısaca kullanıcıya ait bilgileri barındırır.

veri tabanı
BIG DATA

Veri saldırılarına karşı alınabilecek kişisel önlemler

Konu kişisel veri olunca ve bunların satışının varlığını da göz önüne alırsak bu tehlikeye karşı önlemler almak şart oluyor. Güvenilir virüs, casus yazılımlara karşı antivirus & antispyware programları indirebilirsiniz cihazınıza. Daima güncel tutulan cihazınızı erişimleri kontrol edip, iki adımlı doğrulamayı açabilirsiniz. Bağlı olduğunuz wi-fi ağlarının güvenliliği ve gizliliğinden emin olun.

veri tabanıArtı olarak adını bu aralar daha sık duyduğumuz KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kurulu) bu konuyla yakından ilgilenip nasıl önlemler alınması gerektiği ve bu gibi saldırıya maruz kaldığınızda izlenmesi gereken yolları gösteriyor.

Veri Tabanı uzmanı mı olmak istiyorsunuz?

Hal böyle olunca meslek dalları da gelişmiştir; verilerin tutulması, işlenmesi ve güvenliğinin sağlanması durumları için veri tabanı uzmanlığı/yöneticiliği ve veri tabanı programcılığı gibi meslek dalları çıkmıştır. Bu meslek grupları, yönetim sistemi işleriyle ilgilenerek kurumunun veri güvenliğini sağlar ve bu bilgiler kendi çalışanlarına erişebilir hale getirir.

veri tabanı
Veri Tabanı uzmanı mı olmak istiyorsunuz?

Veri Tabanı Uzmanlığı İçin Gerekenler

Veri tabanı sistemleri, bilgisayar sistemlerinin veri alt yapısını oluşturur. Veriler genel olarak tablodaki satır ve sütunlarla saklanılır. Böylece veri hızlı erişilebilir, güncellenebilir ve kontrol edilebilir hale gelmiştir. Veri tabanlarında bu görevi yapan (veri yazma/sorgulama) yapılandırılmış sorgu dili (SQL) kullanılır. Bu yüzden veri tabanı SQL server ve kurulumu, veri tabanlarını yönetmek, güvenlik yönetimi, Oracle, MySQL olması gerekir. Ayrıca teknik İngilizce bilgisi, mantıksal/hızlı düşünme, problem çözme yeteneği ile veri tabanı uzmanı konuyla daha adapte olur. Kolay ve anlaşılır bir adım atmak isterseniz buradan başlayabilirsiniz.

Yeni haber ve gelişmelerden uzak kalmayın!…

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu