TechoCulture

ANTİ-RAD : X Işınlarından Koruyan Kumaş

Öncelikle konu ile ilgili bazı kavramları tanıyalım. Radyasyon, ortamda taşınan enerji olarak tanımlanabilir. Bu enerji, parçacıklar veya elektromanyetik dalgalar (foton adı verilen kütlesi bulunmayan enerji paketçikleri) aracılığıyla taşınır. Bir atoma enerji aktarılarak atomdan elektron koparılmasına iyonlaşma denir. Eğer taşınan enerji, atomlarda iyonlaşmaya sebep oluyor ise iyonlaştırıcı radyasyon adını alır. Eğer radyasyon (taşınan enerji) atomlarda iyonlaşmaya sebep olmuyorsa iyonlaştırıcı olmayan radyasyon olarak adlandırılır. Bu radyasyon ile taşınan enerji, atomdan elektron koparmak için yeterli olmadığı için iyonlaşmaya sebep olmaz.

anti-rad spektrum
Elektromanyetik Spektrum

İletişimde kullanılan radyo dalgaları, mikrodalgalar ve görünür ışık iyonlaştırıcı olmayan (elektromanyetik) radyasyona örnektir. Alfa parçacığı, beta parçacığı ve nötron, parçacık tipindeki iyonlaştırıcı radyasyona; X ışını ve gama ışını ise dalga tipindeki iyonlaştırıcı radyasyona örnektir. Ayrıca UV-C ışınlarının da bir bölümü iyonlaştırıcıdır.

ICRP ve ICNIRP; iyonlaştırıcı olan ve olmayan radyasyondan korunma konusunda limit değerleri belirleyen kuruluşlardır. Limitlerin üzerinde olan her çeşit radyasyon bizlere zarar vermektedir.

Radyasyonun vereceği zarar kaynağın zırhlanma durumuna, radyasyona maruz kalma süremize ve kaynağa olan mesafemize bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

radyasyon dozu anti-rad
Dış Radyasyondan Korunmanın Temel Prensipleri

X Işınlarına Karşı: ANTİ-RAD

ANTİ-RAD isimli radyasyon geçirmeyen kumaş Turing Kimya tarafından geliştirildi. ANTİ-RAD, X ışınlarını %97 oranında durdurabiliyor.

anti-rad çalışma
X Işınlarına Karşı Koruyan Kumaş: ANTİ-RAD
anti̇-rad : x işınlarından koruyan kumaş 1 anti̇-rad
Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından yapılmış testin sonucu

Ayrıca Turing Kimya tarafından geliştirilen ve farklı radyasyon çeşitlerine karşı koruma sağlayan duvar boyaları, telefon aparatları, kompozit malzemeler ve tozlar gibi birçok farklı ürün bulunmaktadır. Radyasyona karşı etkili bor minarelleri içeren kurşunsuz ürünler ile kurşun gibi zararlı materyallerden kurtulmayı planlıyorlar. Turing Kimya’nın ürettiği ürünlerin tümü Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından onaylıdır.

anti̇-rad : x işınlarından koruyan kumaş 2 anti̇-rad
Radyasyon koruyucu tozun Taramalı Elektron Mikroskobu görüntüsü
anti̇-rad : x işınlarından koruyan kumaş 3 anti̇-rad
Radyasyon koruyucu plaka

Ürettikleri ürünler havacılık, sağlık, nükleer, savunma gibi alanlarda kendine yer bulabilmektedir. Önümüzdeki sene günlük hayatta giyilebilir, uygun fiyatlı radyasyona karşı etkili gömlek pantolon gibi kıyafetler de üretmeyi planlıyor.

Katkılarından ve bize bilgi sunmalarından dolayı Turing Kimya’ya teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu