TechoCulture

Yapay Zeka Konulu 6 Harika Film

Son zamanlar da oldukça sık duyduğumuz bir teknoloji olan Yapay Zeka konulu haberler;  Çin’in Yapay Zekalı Spikeri, Yapay Zekalı Katil Robotlar, Yapay Zekalı Can kurtaran Robotu vb. gibi teknolojik gelişmelerle popülerliğini devam ettirmekte.

Biz de seyir zevki yüksek, en güzel Yapay Zeka konulu filmleri sizin için derledik.

1- MATRİX  (1999-…)

İMBD puanı 8.7 olan, 3 filmden oluşan Andy Wachowski’nin yönettiği, başrollerinde Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss’un oynadığı bu filmin çekimleri için 63 Milyon Dolarlık harcama yapıldı. Fakat, 460 Milyon Dolarlık bir hasılat elde ederek bilim kurgu yapımları içinde bir rekora imza atmayı başarmıştı.

matrix yapay zeka konulu

Filme göre; İki türlü gerçeklik vardır: biri yaşanan, öteki yaşamın ötesinde olandır. Bunlardan biri rüya, öteki de Matrix’dir. Neo yaşadığı hayat boyunca hep bir şeylerden şüphe duymuştur .

Neo, Matrix hakkındaki gerçeği araştırmaya başlar ve  tam olarak kavrayamadığı şeylerin yaşamını kontrol ettiğini düşünür. Fakat Trinity ve Morpheus ile tanıştıktan sonra yaşadığı dünyanın aslında gerçek olmadığını ve gerçek dünyanın çok farklı olduğunu öğrenmek üzeredir.

Neo, efsaneler aracılığı ile tanıdığı ve son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır.

Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır.

Bu kızın götüreceği dünyada, Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir.

# MATRİX FİLMİNİN FRAGMANI

 

2- The Terminator (1984-…)

İMBD puanı 8,7 olan günümüzde de çokça konuşulan, yapay zekaya sahip makinelerin insanlığı ele geçirmesi konusunu en iyi işleyen filmlerden bir tanesi olan bu film 6 seriden oluşuyor. Yapay zeka konulu listemizde yer vermezsek ayıp olurdu.

Yönetmenliğini James Cameron’un yaptığı, başrolde Arnold Schwarzenegger ve Linda Hamilton ve Michael Biehn gibi isimlerin yer aldığı, 6,4 Milyon Dolarlık büyük bir bütçe ile çekimleri tamamlanan bu filmin hasılatı ise 80 Milyon Dolara yakındır.

terminator yapay zeka konulu

2029 yılında insanlık artık robotlar tarafından tamamen yok olmanın doruklarına gelmiştir. Artık sadece geriye bir avuç direnişçi insan gurubu kalmıştır. Makinelerin; hüküm sürdükleri bu dünyada, tek gayeleri daha fazla güç kazanmak ve Dünya’da tek egemen güç haline gelmektir.

Gelecekte oluşacak engellere karşı makineler oldukça akıllıca bir plan yaparlar ve en güçlü Terminator’u geçmişe göndererek geleceğe istedikleri gibi yön vermeye çalışırlar.

Görevse Sarah Connor isimli genç kadını öldürmek ve John Conor’ın doğmasını engellemektir…

#THE TERMİNATOR FİLMİNİN FRAGMANI

 

3- RoboCop (1987-…)

Direkt olarak yapay zeka konulu olarak görülmeyebilir ama içerisinde buna dair teknolojiler barındıran ve etkin şekilde insan vücuduna etkilerinin görülebileceği bir film.

İMBD puanı 6,4 olan ve Eski Robocop filminin yeni uyarlaması olan  2014 yapımı olan bu robocop filminde bambaşka bir robot polis görüyoruz. Bu arada eski Robocop fimini de şiddetle tavsiye ederim.

130 Milyon Dolar harcanan ve gişe hasılatıysa yaklaşık 243 milyon dolar olan Başrol de polis memuru Alex Murphy rolünde Joel Kinnaman yer alan bu film de eski başarılı oyuncu Gary Oldman’ıda görüyoruz. 118 dakikalık aksiyon dolu bu yapay zeka filmini izlemeye doyamayacak ve ikinci filmin çıkmasını dört gözle bekleyeceğinizden şüphem yok.

robocop yapay zeka konulu

Detroit Polis Departman’ında görevini yapmakta olan Alex Murphy görev başındayken bir silahlı çatışmada ağır şekilde yaralanır.

Yaralarından dolayı hayatta kalması mümkün olmayan Alex, savaş robotu üreticisi olan OmniCorp’ta çalışan Doktor Dennett tarafından yarı robot yarı insan haline getirilecektir.

İlk defa denenen bu çalışma başarılı olması halinde Alex Murphy yeni nesil polis olarak görevini yapacaktır.

   #ROBOCOP FİLMİNİN FRAGMANI

 

4- Ex Machina (2014)

İMBD puanı  7,7 olan, ilk gösterimini İngiltere’de gerçekleştiren bu  filmi Alex Garland tarafından senaristliği yapılmış ve aynı kişi tarafından yönetilmiştir. Başrolde güzel İngiliz aktris Alicia Vikander ile birlikte Domhnall Gleeson ve Guatemala’lu ünlü aktör Oscar Isaac’i görmekteyiz. 1 saat 48 dakikalık seyir zevki yüksek olan bu film, seyirciye çok güzel anlar hissettirecek gibi duruyor.

ex machina yapay zeka konulu

Genç yaşına rağmen (24) Caleb Dünya’nın en önde gelen ileri teknoloji şirketlerinden birinde, yazılım uzmanı olarak çalışmakta ve firmanın gizemini koruyan CEO’su Nathan insanlardan ve şirketten çok uzakta bir dağ evinde hayatını sürdürmektedir.

Yazılımcı Caleb, düzenlenen bir yarışma sonucunda Nathan’ın yaşadığı dağ evinde 1 hafta geçirme ödülü kazanır, fakat deneysel bir amacın parçası olacağından haberi yoktur.

Ava ismi verilen ilk gerçek yapay zekaya sahip güzel bir robot kız, Caleb’i beklemektedir…

#EX MACHİNA FİLMİNİN FRAGMANI

 

5- I, Robot (2004)

Yapay zeka konulu bir başka film iRobot. İMBD puanı  7,1 olan ve ülkemizde gösterime giren Ben, Robot filmi Alex Proyas tarafından yönetilmiş ve ilk gösterimini 15 Temmuz 2004 tarihinde Uluslararası Özel Gösterimiyle yapmıştır. Başrolde Will Smith olmak üzere Bridget Moynahan ve Bruce Greenwood gibi isimler de bulunuyor. 120 Milyon Dolarlık yüksek bir bütçe ile çekimleri tamamlanan I, Robot filminin hasılatı ise yaklaşık  350 Milyon Dolara civarındadır.

irobot yapay zeka konulu

Yapay zeka konulu filmler arasında, yapay zekanın en net şekilde hissedildiği filmlerin başında geliyor I,Robot.

Robotlara karşı pek de iyi hisler beslemeyen Chicaho Polisi, Del Spooner üzerine yoğunlaşır. Genç adamın hayatı her geçen gün daha da zorlaşırken bir cinayet işlenir ve davanın zanlısı olarak bir robottan şüphelenilir.

Cinayete kurban giden Doktor Miles’ın ölümü incelenirken, ölümünden kısa bir süre önce yarattığı yeni robot olay yerinde bulunmuş ve sorgulanmaya başlanmıştır.

“Bir robot acaba neden ve nasıl sorgulanır?” diye düşünüyorsanız, olay araştırıldıkça ürkütücü gerçeklerinde ortaya çıkması diyebiliriz…

#I,ROBOT FİLMİNİN FRAGMANI – Yapay Zeka Konulu

 

6- Transcendence (2014)

İMBD puanı 6,3 olan Evrim adlı filminin yönetmenliğini üstlenen ve bilim kurgu filmlerinde tecrübeli olan Wally P.Fister’dir. Evrim filminin dikkat çekici senaryosunu yazan ise Jack Paglen’dir. Baş rolde her zaman güzel filmlerde görmeye alışık olduğumuz  Jonny Deep  “Will” rolünde yer alıyor. Çekimleri Amerika ve Çin’de tamamlanan ve 100 Milyon Dolara mal olan film belkide Johnny Depp’in şu ana kadar çekim bütçesine göre en az gelir elde  eden film olma unvanını taşıyor olabilir, zira hasılatı yaklaşık 103 Milyon Dolar.

transcendence teknotower yapay zeka

Will ünlü ve kariyerinde de oldukça başarılı bir bilim adamıdır. Terörist bir örgütten gelen teknolojik teklifi geri çevirmesinin ardından aniden öldürülür.

Will’in karısı da bir bilim insanıdır ve kocasını kaybetmeye hiç niyeti yoktur ve bunun üzerine araştırma yapmaya başlar. Kocasının beynini bir şekilde süper bilgisayar haline getirerek bedenini olmasa da bilincini hayatta tutmayı başarır.

Tasarladığı bilgisayar neticesinde kocasının beyni internet sayesinde geleceği görmeye başlar ve yakın zaman da gerçekleşecek terörist saldırısını söyleyerek karısını uyarır.

Heyecanlı kısmı ise Will’i öldürenler onun hâlâ yaşadığını bilmektedirler ve ileri teknolojili süper bilgisayar halinde olan Will’i tekrar öldürmek için her yolu deneyeceklerdir.

#TRANSCENDENCE FİLMİNİN FRAGMANI – Yapay Zeka konulu

Keyifli seyirler…

Bu arada benim favorim Matrix.

Peki aralarından sizin favori filminiz hangisi?

2 Yorum

  1. Bilim kurgu türü filmlere aşık bir birey olarak yazınızı keyifle okudum. Başlığı gördükten sonra, listenizde hangi filmlerin olduğunu öğrenmek için sabırsızlanmıştım. Üzülerek söylüyorum: listede ki “i,Robot” filminin ismini çok duymuş olsam da izlemek için fırsat bulamadım hatta “Transcendence” filmini hiç duymadım. Tavsiyede bulunduğunuza göre mükemmel filmler olduğuna eminim. İlk işim olarak o filmleri izleyeceğim.
    Gelelim benim favori filmime. Listenizden seçmem gerekirse, evet Matrix mükemmel ötesi bir film serisi ama yapay zekanın dehşetini iliklerime kadar işlettiği için “Ex Machina” benim tercihim.
    Liste dışından: filmin orijinal ismi “Her” Türkçe isimi “Aşk” olarak yazılmış yapay zeka konulu filmin bende ki yeri başka.

    1. Bu konuya meraklı ve hakim birisinin yorum yapmasından dolayı çok müteşekkirim doğrusu. “Her” filmi hakkında bilgi sahibiydim ama bu kadar etki yarattığını bilmiyordum ağzınıza sağlık eleştirilerinizi dikkate alacağım mutlaka 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu