TechoCulture

Yerli ve Milli En Önemli 5 Askeri Projemiz

Yerli ve milli en önemli 5 askeri teknoloji ve projemizi inceledik. İdlib operasyonuna ramak kala TSK’nın İdlib ve çevresindeki mevzilere yaptığı kolordu seviyesindeki askeri yığınak içinde ASELSAN başta olmak üzere ROKETSAN, TUSAŞ, BMC, FNSS, BAYKAR gibi Türk milleti için çalışan milli savunma sanayimizin bel kemikleri olan şirketlere ait ürünler bulunuyor. Bugün yazımda 5 tanesini ağırlayacağım.

5-) TRG-300 KAPLAN FÜZESİ

ROKETSAN tarafından geliştirilip üretilen, yerli ve milli TRG-300 KAPLAN Füzesi yüksek isabet ve tahrip gücü sayesinde
20 – 120 km menzildeki yüksek öncelikli hedefler üzerinde yoğun ve etkili ateşler yapabilme yeteneğine sahiptir. Bu üstün özellikleri sayesinde; zamanında, doğru ve etkili ateş gücü oluşturarak manevra birliklerine mükemmel desteği sağlar. TSK envanterinde 300’ün üzerinde KAPLAN füzesi bulunuyor.

yerli ve milli trg-300 kaplan
TRG-300 KAPLAN Füzesi ve Fırlatma Aracı

4-) T-122 Sakarya Çok Namlulu Roket Atar (ÇNRA)

ROKETSAN tarafından geliştirilen ve üretilen T-122 ÇNRA; Gece/gündüz her türlü hava ve arazi şartında, yüksek öncelikli hedeflere karşı manevra birliklerine yoğun ve etkili ateş desteği sağlayan bir silah sistemidir. T-122 ÇNRA Sistemi, 16 – 40 km menzil aralığındaki hedeflere görmeden ateş gücü sağlayabilmektedir.
Türk silahlı kuvvetlerinin bel kemiklerinden birisidir. TSK envanterinde 130’dan fazla T-122 ÇNRA bulunmaktadır.

t 122 sakarya roketatar yerli ve milli
T-122 Sakarya ÇNRA

3-) KİRPİ Mayına Karşı Korumalı Araç

BMC tarafından geliştirilen ve üretilen Kirpi, mayına karşı korumalı araç sınıfındadır. Sağladığı üstün koruma düzeyi ile TSK’nın en önemli savunma araçlarından birisidir. Askeri birliklerimizin nakli sırasında en çok tercih edilen zırhlı araçtır. Bugüne kadar 100’ün üzerinde mayınlı saldırıya maruz kalan KİRPİ, içinde bulunan personeli korumayı başarmış ve hayati tehlikeleri önlemiştir.

  • Azami Menzil: 800 km
  • Azami Hız: 105 km/h
  • Üretim Adedi: 650+
yerli ve milli kirpi bmc teknotower
KİRPİ Mayına Karşı Korumalı Araç

2-) T-155 FIRTINA Obüsü Yerli ve Milli

1. Ana Bakım Merkez Komutanlığı tarafından geliştirilen ve üretilen, Kundağı motorlu topçu silah sistemi olan fırtına obüsü, tamamıyla Türkiye üretimidir. Sakarya’nın Arifiye ilçesindeki Tank Palet Fabrikasında tasarımı, prototip ve seri üretimi tamamen yurt içinde, Türk mühendisleri ve Türk teknikerleri tarafından yapılmaktadır. Yani tamamen yerli ve milli olma özelliği taşır.

  • Harekat Menzili: 480 km
  • Azami Hız: 66 km/h
  • Üretim Adedi:250+
fırtına obüsü yerli ve milli teknotower
T-155 Fırtına Obüsü

1-) T129 ATAK Helikopteri

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmiş olan T129 ATAK, “sıcak hava – yüksek irtifa” görevleri için optimize edilmiştir. İleri teknoloji motoru, yüksek manevra kabiliyeti, etkin silah sistemleri, gelişmiş uçuş ve atış kontrol sistemleriyle sınıfının en etkin taarruz helikopteri unvanını taşımaktadır.

  • Azami Seyir Hızı: 281 km/h
  • Azami Menzil: 561 km
  • Azami İrtifa: 6,096 m (20,000 ft)
  • Üretim Adedi: 50+
t129 atak helikopteri yerli ve milli teknotower
T129 ATAK Helikopteri

Muhammed Musab AKDAŞ

Mekatronik öğrencisi, mesleğine aşık bir mekatronik teknikeri adayı, aklı erdiğinden beri savunma sanayisi için yanıp tutuşan, yazdığı yazılara tüm inancıyla güvenen Militarist bir yazar.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu