Sosyal Medya - 5.KatTechoCulture

Youtube Premium ve Getirdikleri 2019

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yankı uyandıran bir olay; Youtube Premium Türkiye’de! Youtube’un reklamsız versiyonu olan Youtube Premium ülkemizde de kullanıma sunuldu. 

youtube premium
youtube music

Peki nedir bu YouTube Premium? 

Halihazırda kullandığımız ve alışkın olduğumuz YouTube’dan farklı olarak; 

YouTube içeriklerine reklam gösterimi olmadan erişme, YouTube’un orijinal içeriklerine (YouTube Originals) erişim, video indirme, arka planda çalıştırma, resim içinde resim özelliği. Bunların yanı sıra belki de en önemlisi beraberinde kullanıma sunduğu YouTube Music uygulaması..                     

youtube music

Youtube Premium Ücreti Ne Kadar? 

YouTube Premium ve YouTube Music ikilisinin şu andaki aylık abonelik ücreti Android cihazlar için 16.99 TL, Apple cihazlar için ise 21.99 TL olarak belirlenmiş durumda. Sadece YouTube Music kullanmak isteyen aboneler için aylık 13.99 TL istenmekte. Bunun yanı sıra Premium kullanıcılarına İlk 3 ay ücretsiz deneme imkanı sunarken, YouTube Music 1 ay ücretsiz deneme imkanı sunmakta.

Avantajları Nelerdir?

YouTube Music’te aranan müziğin daha kolay bulunabilir olması, kullanıcılara görüntü + ses hizmeti vermesi, istenildiği takdirde şarkı sözlerinin ekranda kayması,  ücretsiz deneme süresinin diğer aplikasyonlardan daha uzun sürede olması, Premium ile beraber alındığında ekonomik anlamda daha uygun olması nedeniyle Youtube Music uygulaması öne çıkmaktadır. 

Peki YouTube Premium’un olası etkileri nelerdir? 

Premium’un YouTube’a ne etkisi olacak ki?” diye düşünebilirsiniz. Ama ufak bir hatırlatma yaparsak; geçtiğimiz dönemlerde çok yaygın olarak kullanılan Snapchat uygulamasını eskisi kadar kullanmaz olduk. Bunun sebebi ise snapchat’in yerini Instagram storylerinin almış olması. 

Şimdi olası bir tehlike Spotify ve Apple müzik için de geçerli. YouTube Music’in piyasaya sürülmesi müzik uygulamalarına ciddi rakip olarak ortaya çıktı. Aynı zamanda daha çok video barındırmasıyla Netflix, Blutv, Puhutv için tehdit oluşturmakta. Görünen o ki sürekli kullandığımız uygulamalar arasında bu yeni hizmetler, ciddi bir yer edinmeye hazır.

Siz Youtube Premium kullanmayı düşünüyor musunuz? Ya da satın aldınız mı? Dijital ortamda müzik dinlemek için hangi hizmetleri kullanıyorsunuz?

Cansu MUSLU

İnönü Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği taze mezunu. Az çok bir şeyler karalayan. Laboratuvar ortamına sevdalı :)

2 Yorum

  1. Merhabalar 🙂 Öncelikle YouTube Premium sadece videoları reklamsız izleme özelliğini barındırmıyor. Yazıda belirttiğim gibi kendine özgü içerikleri olan, YouTube’ta bulunmayan bazı özellikleri bünyesinde bulunduran bir çalışma. Bunlarla birlikte YouTube Music uygulamasını kullanabilme imkanı veriyor. Adblock plus kullanmanız halinde sadece reklamsız video izleme imkanına sahip olabileceksiniz. Kesin olmamakla birlikte YouTube Premium’a geçiş yapmayan kullanıcılar sadece önceden abone oldukları kanalları izleyebilecekler. Ki bu söylenti doğru ise size tavsiyem YouTube Premium’a geçiş yapmanızdır 🙂

  2. Merhabalar öncelikle bu bilgilendirme yazınız için bütün okuyucular adına teşekkür ederim. Ben youtube reklamlarında rahatsız olduğum için adblock plus kullanıyorum ve işimi çok iyi görüyor. Bu konu da ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu