Robotik

Evcil Hayvan Robotu: Çin’deki Son Teknoloji Dalgası

Çin’de yayılan ve hızla artan evcil hayvan robotu trendi giderek tüm dünyada talep görmeye başladı.

evcil hayvan robotu: çin'deki son teknoloji dalgası 1 evcil hayvan robotu
Evcil Hayvan Robotu Kedi Nybble

Petoi adında yeni kurulan bir şirket düşünün. Bu küçük şirket; Çin’in Dongguan kentinde kurucusu Rongzhong Li tarafından 2016 yılında kurulmuştur. OpenCat projesi ile faaliyete başlamış olan Petoi, evcil hayvan robotları üreterek daha fonksiyonel, sofistike ve tatlı robotlar üretmeyi amaçlamıştır. Proje sonunda 2018’de Indiegogo’da ilk ürün olan robot kedi Nybble için başarılı bir fon kampanyası yapıldı ve 2019’da ürün teslimatı gerçekleşti.

Evcil Hayvanını Programlamaya Hazır mısın?

Bu sevimli robot Nybble’ı kendiniz programlayabiliyorsunuz. Üstelik ona bir eğitim vererek kedisel davranışlar kazandırabilirsiniz. Dahası da var; Raspberry Pi (küçük boyutlu bir bilgisayar) takılabilen bir robot olan Nybble’ın düşünebilmesini istiyorsanız bu teknolojiden de faydalanabilirsiniz.

evcil hayvan robotu: çin'deki son teknoloji dalgası 2 evcil hayvan robotu
Nybble Teslimat Kutusu

Tüm bunların yanı sıra Nybble’ı sosyalleştirebilir ve siz de onunla beraber sosyalleşerek ona ve kendinize yeni deneyimler kazandırabilirsiniz. Birçok kullanıcıyla farklı deneyimler paylaşabilmeniz için size bir alan sağlıyor. Nasıl mümkün olabilir demeyin! Yürüyebilmek için içgüdüsel bir kas hafızasına sahip olan Nybble, Raspberry Pi ile komutları algılayabilir hale geliyor ve siz “Gel!”, “Yürü!” gibi basit komutlar vererek onu kontrol edebiliyorsunuz.

Tebrikler Nur Topu Gibi Bir Evcil Robot Hayvan Nybble’ınız Oldu!

Güzel bir teslimat kutusu olan Nybble’mızın kurulumu da bir o kadar kolay görünüyor. Çin ahşap işçiliğinden ilham alınarak tasarlanan Nybble’ın parçalarını vidalamadan birbirine geçiriyorsunuz. Tıpkı 90’lı yıllarda doğan çocukların sürpriz yumurtalarından çıkan oyuncaklarının kurulumları gibi basit ama keyifli bir an yaşatıyor gibi duruyor.

İşte sevimli robot Nybble’ın benzersiz özellikleri:

  • Yenilikçi bir teknolojiye sahip olması
  • Sevimli
  • Dünya’nın ilk avuç içi büyüklüğündeki evcil robot hayvanı
  • Gerçekçi
  • Gerçek bir hayvan gibi yürüyebilir, koşabilir ve kendini dengeleyebilir
  • Programlanabilir olması
  • Binlerce dolarlık robot hayvanlara göre daha az maliyetli olması
evcil hayvan robotu nybbel
Evcil Hayvan Robotu Nybbel ve Köpek Robot Bittle

Sonuç olarak, Petoi evcil hayvan robotu, Arduino ve Raspberry Pi gibi teknoloji topluluklarından ve dünyanın dört bir tarafındaki kuruluşlardan büyük beğeni topladı. Bugün tanesi 200$ ile 400$ arasında değişen fiyatları olan sevimli robot kedi Nybble’ın teknoloji harikası bir köpek kardeşi de olmuş “Bittle!”

Bakmayın böyle göründüklerine. Avuç içiniz kadar minik olan bu sevimli evcil hayvan robotlar hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız petoi.com adresinden detaylı bir araştırma yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu