ElektronikTechoCulture

Milli AR Gözlüğü İçin Protokol İmzalandı! ASELSAN 2021

ASELSAN şirketleri BİTES ve ASELSAN SİVAS, ‘Geleceğin Askeri’ konsepti kapsamında yeni bir çalışmayla gündeme geldi. Güvenlik güçlerinin muharebe sahasındaki ihtiyaçlarının karşılanmasını hedefleyen ASELSAN şirketleri, Milli AR Gözlüğü (Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü) için Defence Türkiye Dergisi’nin Uluslararası Askeri Konferansı’nda protokol imzaladı.

Geliştirilmesi düşünülen akıllı gözlükler ve milli AR gözlüğü sayesinde muharebe sahalarında askerimiz, ihtiyaç duyabileceği her türlü bilgiye anında ulaşılabilecek, operasyon sırasında dost birliklerle kurulacak hızlı iletişimden rakip birliklerin konumuna kadar çok sayıda bilgi askere kısa bir süre içerisinde aktarılacak.

milli ar gözlüğü bites

MİLLİ AR GÖZLÜĞÜ NE GİBİ YARALAR SAĞLAYACAK?

Defence Türkiye Dergisi tarafından düzenlenmekte olan Uluslararası Askeri Konferansı’nda, artırılmış gerçeklik gözlüğünün (milli ar gözlüğü) geliştirilmesine dair protokol imzalandı. Çalışma kapsamında güvenlik güçleri için muharebe esnasında sahadaki ihtiyaçlarını giderebilmek amaçlı ‘akıllı artırılmış gerçeklik gözlüğü prototipi’ geliştirmek için ortak bir çalışmaya başlanacak. ASELSAN SİVAS  ve BİTES şirketleri ortak projesi olan Milli artırılmış gerçeklik gözlüğü, muharebe sahasında güvenlik güçlerinin kullanması için geliştirilecek.

milli ar gözlüğü

Projede BİTES, Milli AR Gözlüğü için artırılmış gerçeklik yazılımının geliştirilmesi, ASELSAN SİVAS da optik, elektronik ve optomekanik tasarım ve üretim sorumluluklarını üstlenecek. İki şirket de sistem mühendisliği alanında gerçekleştirecekleri çalışmalarla projenin gelişimine katkıda bulunacak. Projenin ilk fazında kamera ve harici sensörlerle çalışabilen ve geniş bir bakış açısına (FoV) sahip, 5G-LTE- Wi-Fi desteği de bulunan savunma alanında ve askeri operasyonlarda kullanılabilecek bir gözlük geliştirilecek. Gözlük aynı zamanda çevresel koşullara da uygun bir şekilde tasarlanacak.

aselsan

Geliştirilecek Milli AR Gözlüğü ile birlikte giyilebilir teknolojide yurt dışına olan bağımlılığın da kaldırılması hedefleniyor. Güvenlik güçlerinin hareket ihtiyaçları doğrultusunda prototip bir ürün tasarlanması hedeflenen projede giyilebilir teknolojinin savunma alanında etkin rol alması da diğer bir amaç olarak gösteriliyor. BİTES ve ASELSAN SİVAS, projenin geliştirilmesiyle birlikte global pazarda da rekabet için hazır duruma gelmek için faz çalışmalarına devam edeceğini açıkladı.

MİLLİ AR GÖZLÜĞÜ İLE TÜM BİLGİLER ASKERİN GÖZÜNDE!

Güvenlik güçlerinin kullanması amacı ile geliştirilecek olan akıllı gözlükler sayesinde muharebe sahalarında askerin ihtiyaç duyacağı tüm bilgilere, saha haritasına, komuta merkezlerinden iletilen bilgilere, bakılan yöndeki tehdit unsurlarına, diğer yöndeki birliklerin konumuna hızlı bir şekilde ulaşılabilecek. Ayrıca Milli AR gözlüğü ile birlikte güvenlik güçlerinin hızlı bir şekilde erişmesi gereken bilgiler, geliştirilecek olan bu akıllı gözlükler aracılığıyla iletilebilecek.

giyilebilir teknoloji

Dünyada birçok ülke tarafından kullanılmaya başlayan akıllı gözlükler otomotivden sağlığa ve savunmaya kadar birçok alanda aktif olarak kullanılıyor. ASELSAN SİVAS ve BİTES ortak projesi olarak geliştirilecek olan artırılmış gerçeklik gözlüğü (Milli AR Gözlüğü) ile çeşitli endüstrilerde güveliğin sağlanması ve verimliliğin artırılması amacıyla daha yaygın kullanılması ve giyilebilir teknoloji pazarında bir büyümeye neden olması beklentiler arasında yer alıyor.

aselsan milli ar gözlüğü

Giyilebilir teknoloji araçları son zamanların çeşitli alanlarda ihtiyaç duyulan araçları haline geldi. Özellikle savunma alanında çok sayıda katkısı olacak olan bu araçların geliştirilmesi ve milli bir boyut kazanması, yurt dışına olan bağımlılığı azaltması açısından oldukça önemli bir rol üstleniyor. Geleceğin muharebe sahalarında tehdit unsurlarının belirlenmesi ve bu tehditlere karşı etkili taktiklerin geliştirilmesi açısından etkin bir role sahip olan artırılmış gerçeklik gözlükleri, gelişen haberleşme alt yapıları aracılığıyla operasyona katılan birliklerin dost birlikler ve komuta merkezleriyle anlık bilgi paylaşımı da mümkün hale gelecek.

Siz bu müthiş gelişmeyle ilgili neler düşünüyorsunuz? Milli AR gözlüğümüz sizce önce hangi güvenlik güçlerine dağıtılacak? Terörle mücadelede Milli AR gözlüğümüz ne kadar etkili olacak?

Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu