Sosyal Medya - 5.Kat

Instagram Altyazı Güncellemesi: Duyma Engelli Kullanıcılara Müjde (2022)

Duyma Engelli Instagram Kullanıcılarına Müjde...

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulaması olan Instagram yeni ve bir o kadar yüreklerimizi ısıtan bir özelliği ile karşımızda. Yeni güncelleme ile artık Instagram altyazı özelliği sayesinde videolara yapay zeka destekli otomatik altyazı seçeneği eklendi. Böylece instagram altyazı, duyma engelli kullanıcılara çok fayda sağlayacak.

Milyonlarca kullanıcının paylaştığı videolar bizi ne kadar karadelik gibi içine çekse de duyabildiğimiz ve görebildiğimiz için ne kadar şanslı olduğumuzu unutuyoruz. 

instagram altyazı güncellemesi 2022
instagram altyazı özelliğinden bir örnek

Geçtiğimiz yaz İngilizce dil desteği ile test edilen Instagram altyazı seçeneği sadece İngilizce olarak değil dünyanın her yanındaki kullanıcıların bir çok dilde bu özellikten yararlanması için düğmeye bastı.

Kullanıcılar arasında engelli insanların uygulamayı daha verimli kullanması için öncelikle duyma engelliler için bu adım atılmış. Bu özellik sayesinde artık daha kullanışlı hale geleceğini düşünüyoruz. Umarım ilerde daha çok engelli insan için bu tip adımlar atılır.

Instagram AltYazı Seçeneği Nasıl Aktif Edilir?

Öncelikle Instagram uygulaması ayarlar kısmına giriş yapın. Daha sonra hesaplar kısmındaki altyazı seçeneğini tıklayarak aktif hale getirebilirsiniz.

İkinci bir yol olarak; izlemek istediğiniz herhangi bir videonun sağ üst kısmındaki üç noktaya tıklayarak Instagram altyazı özelliğini açarak istediğiniz videoyu alt yazılı olarak izleyebilirsiniz.

Dipnot: özellik yeni geldiği için videolarda aktif hale gelip çalışması zaman alabilir.

Instagram Altyazı Sonrası Gelecek Güncellemeler

Instagram’ın yeni özelliği caption ile arkadaşlarınızın hikayeleri yazı yazmak yerine konuşmanız yeterli olacak. Yani uygulama otomatik olarak sizin söylediklerinizi yazıya dökecek. İyi mi kötü mü bilemedik ama kullanışlı olacağı kesin.

instagram altyazı
yazı özelliği

Özellik halen test aşamasında. ABD’de sınırlı sayıda kullanıcıya açıldı. Henüz Türkiye’deki kullanıcılar caption özelliğini kullanamıyor. Özelliğin yakın zamanda Türkiye’de de kullanıma açılması bekleniyor.

Şirket uzun süredir kullanıcıların talep ettiği bir özelliği test etmeye başladı. Bağımsız geliştirici Alessandro Paluzzi’nin tespit ettiği yeni özelliğe göre kullanıcılar profil sayfalarındaki paylaşımları istedikleri gibi düzenleyebilecek. Sosyal medya platformu şu anda kronolojik sıralamaya izin veriyor. Ancak yeni gelen özellikle eski gönderiler öne çekebilecek. 

Meta’dan yapılan son duyuruya göre Instagram, hikayeler ve mesajlar için üç boyutlu avatarlar gelecek. Ayrıca Facebook ve Messenger’daki avatarların da güncelleneceği belirtildi. 3 boyutlu avatarlar hazırlamaya hazır olun! 

Metadan yapılan açıklamaya göre avatarların görünüşlerinde engelli bireylere daha çok alan açılacak. Kullanıcılar ayrıca kendi üç boyutlu avatarlarını da ekleyebilecekler.

Instagram Hikayeler Güncellemesi

Story delileri için kötü bir haberimiz var! Hikayeler kısmında yeni bir güncelleme yapılıyor. 

Instagram Altyazı Güncellemesi: Duyma Engelli Kullanıcılara Müjde (2022) 1 instagram altyazı
Instagram story

Hikaye paylaşan kişinin çevrimiçi durumunu görebileceksiniz. Artık görmedim bahanesi tarih oluyor.

Yeter Şirin

" Bir insanın zekası depolanmış güçtür, kendi kendine ateşlenmez; kıvılcım dışarıdan gelmelidir" der Mark Twain. Umarım yazılarımla sizin için kıvılcım olurum.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden faydalanabilmek ve bize destek olmak için AdBlocker uygulamasını bu sayfa için kapatabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkürler <3